توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مشروح/رئیس جمهور در ورزشگاه آزادی بیرجند:
قیمت نفت بصورت فعلی باقی نمی‌ماند؛ هرچه توطئه کنند افق آینده ما روشن‌ است
چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۸
رئیس جمهور در ورزشگاه آزادی بیرجند با بیان اینکه در زمینه نفت گرچه شرایط جهانی و به ویژه توطئه برخی کشورها قیمت نفت را کاهش داده است گفت: قیمت نفت به صورت فعلی باقی نمی‌ماند و هر چه هم که توطئه کنند بالاخره افق آینده ما روشن است.
به گزارش عرش نیوز؛حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع پرشور مردم بیرجند در ورزشگاه آزادی این شهر اظهار داشت: قبل از هر چیز می‌خواهم از استقبال پرشور و گرم شما مردم عزیز استان خراسان‌جنوبی و به ویژه بیرجند سپاسگزاری و تشکر کنم.

وی افزود: از ملت بزرگ ایران سپاسگزارم که در ماه محرم و صفر امسال در زمینه عشق به خاندان رسالت حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، پیامبر عظیم الشأن اسلام، امام مجتبی (ع) و حضرت ثامن الائمه مولا علی بن موسی‌لالرضا که فخر همه ما ایرانیان است سنگ تمام گذاشتند.

روحانی ادامه داد: هر سه استان‌ خراسان افتخارشان آن است که در پناه امام رضا هستند. گرچه خراسان شمالی و رضوی و جنوبی است اما در واقع هر 3 خراسان رضوی و در پناه امام هشتم هستند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز روز اول ماه ربیع الامولود و روز هجرت پیامبر عظیم الشأن اسلام از مکه به مدینه است و می‌دانید که مبدأ تاریخ ما مسلمانان هجرت نبی مکرم اسلام از شهر مکه به مدینه است. این هجرت داستان‌ها، نکته‌ها، عبرت‌ها و درس‌آموزی‌های فراوانی دارد.آنقدر این هجرت اهمیت دارد که مبدأ تاریخ اسلام نه ولادت پیامبر است و نه بعثت پیامبر است بلکه مبدأ تاریخ اسلام هجرت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام است.

روحانی با بیان اینکه ما مسلمانان دارای تاریخ خاص خود هستیم و این از افتخارات تمدن اسلامی است اظهار داشت: اگر دنیا برای خود تاریخی به عنوان تاریخ میلادی و تاریخ میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) دارد که امشب شب میلاد حضرت عیسی مسیح هم است, مبدأ تاریخ ما مسلمانان چه هجری شمسی و چه هجری قمری هر 2 آنها مبدأش هجرت پیامبر است و این از افتخارات دنیا است که چه تاریخی میلادی و چه اسلامی مبدأش از زندگی 2 پیامبر عظیم‌الشأن یعنی عیسی مسیح و رسول معظم اسلام نشأت گرفته و این به معنای اتصال جامعه اسلامی به نبوت، رسالت و وحی آسمانی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه می‌دانید ما از آغاز این دولت با 2 معضل بسیار بزرگ مواجه بودیم و لازم بود این 2 معضل و مشکل را از پیش پای مردم برداریم.گفت: خوشحالم که در سفر به خراسان رضوی چند ماه قبل و در جوار مرقد امام هشتم خطاب به ملت ایران طبق آمار آن روز اعلام شده بانک مرکزی کشورمان اعلام کردم که کشور از رکود خارج شده است و این خبر بسیار مسرت‌بخشی بود که از خراسان رضوی و از کنار جوار مرقد حضرت ثامن‌الحجج به ملت ایران اعلام شد.

وی توضیح داد: اولین آن تورم بالای 40 درصد بود که لازم بود با کمک مردم و همت مسئولین قدم به قدم به این تورم را کاهش بدهیم. از 40 درصد به 35 درصد به 34 درصد و 32 درصد و بالاخره به 30 درصد، 28 درصد و امروز خوشحالیم که تورم را به مرز 17 و 18 درصد رسانده‌ایم و این است که از آغاز دولت و 16 ماه از عمر دولت گذشته است توانسته‌ایم تورم را از 40 درصد به 17 درصد کاهش دهیم.

روحانی با بیان اینکه در کنار تورم یکی از مسائل بسیار مهم رکود بود یعنی عدم رشد متذکر شد: یعنی عدم رونق ما در سال‌های گذشته به تعبیر اقتصادی رشد ما منفی بوده یعنی نه تنها به جلو رشد نداشتیم بلکه پس‌رفت داشتیم و به عقب گردش کرده بودیم. در سال 1393 ماه در 3 ماهه اول در پایان 3 ماهه اول با محاسبات بانک مرکزی ما توانسته‌ایم در محاسبات اولیه 3 ماه اول 93 نسبت به 3 ماه اول 92 دارای رشد و حرکت به جلو باشیم و ما در 3 ماهه اول رشد ما بالای 4 درصد بود.در حالی که در 2 سال گذشته یعنی هم سال 92 هم سال 91 رشد ما منفی بوده نه تها به جلو حرکت نداشتیم بلکه رشد منفی داشتیم.

به گفته وی در 3 ماهه اول کشور دارای رشد بود و در واقع از رکود ما عبور کردیم، آغاز رونق، آغاز شکوفایی، آغاز حرکت به پیش و امروز افتخار دارم در خراسان جنوبی به ملت بزرگ ایران اعلام کنم که آماری که دیشب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند در 3 ماهه دوم نیز کشور دارای رشد مثبت است. ما مجموعا در 6 ماهه اول 3 ماه اول و 3 ماه دوم و مجموعا 6 ماه اول دارای 4 درصد رشد هستیم. این را مقایسه کنید با سال 91 که 6.8 رشد منفی داشتیم یعنی منهای 6.8 در سال 92 رشد منفی داشتیم یک مقدار کمتر از 2 و امسال بعد از 2 سال اولین سالی است که دارای رشد مثبت هستیم و در 6 ماهه اول دارای 4 درصد رشد می‌باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه وقتی کشوری دو تا 3 ماه پشت سر هم رشد داره به معنای آغاز رونق اقتصادی در ایران عزیزمان هستیم گفت: من به ملت بزرگ ایران هم به خاطر آغاز ماه ربیع‌المولود هم به خاطر هجرت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام که در روز اول ماه ربیع انجام گرفت و هم به خاطر 2 سه ماهه پشت سر هم رشد اقتصادی مثبت به ملت تبریک می‌گویم. بدانید تمام پیشرفت کشور ما در این 16 ماه به دست توانمند شما مردم ایران انجام شده است. دولت به عنوان خادم شماست. دولت به دنبال آن است که تا اهداف، مطالبات و نظرات شما را با کمک، همت و هدایت شما به پیش براند. اگر ما امروز پیشرفت داریم پیشرفت شما مردم عزیز و کوشا ایران عزیز است.

وی با بیان اینکه جدیدترین آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد در زمینه نفت و گاز, معادن و صنعت, خدمات و کشاورزی دارای پیشرفت هستیم متذکر شد: حتی در زمینه مسکن که حرکتی نداشتیم الحمدالله امسال بعد از 6 ماه حرکت در بخش ساخت و ساز هم به برکت بودجه‌های عمرانی که ما امسال اختصاص دادیم این حرکت در زمینه ساخت و ساز هم آغاز شده است و شروع شده است می‌دانید که ما امسال تاکنون نسبت به 9 ماهی که گذشته برای بودجه استانی بودجه عمرانی استانها 94 درصد بودجه را پرداخت کرده‌ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه این در تاریخ سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است گفت: حدود 22 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در سالجاری در این 9 ماه ما پرداخت کردیم که این رقم هم در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است که در ظرف 9 ماه یک حرکت بسیار خوبی به جلو در زمینه عمران و آبادانی کشور و استانها شروع شده و آغاز شده است.

وی با تصریح بر اینکه در زمینه نفت و گاز ما امسال حرکت بسیار خوبی انجام شده است اظهار کرد: در زمینه گاز ما رشد بسیار خوبی تا به امروز داشته و تا پایان سال خواهیم داشت به طوری که تا پایان سال رشد تولید گاز ما روزانه 100 میلیون مترمکعب افزوده خواهد شد.

روحانی توضیح داد: در زمینه نفت گرچه شرایط جهانی و به ویژه توطئه برخی از کشورها قیمت نفت را کاهش داده است اما ما از این مشکلات به همت شما مردم، بخوبی عبور خواهیم کرد. قیمت نفت هم به صورت فعلی باقی نمی‌ماند هر چه هم که توطئه کنند بالاخره افق آینده ما روشن است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ملت ما در تمام صحنه‌ها پیروز خواهد بود افزود: این پیروزی یک شرط بیشتر ندارد امیدمان را حفظ کنیم وحدت و انسجام و یکپارچگی‌مان را روز به روز بیشتر کنیم. در مسائل جزئی اختلافات را کنار بگذاریم. زیره ما همه اهل یک کشور و زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران هستیم ما همه زیر خیمه اسلام و ایران زندگی می‌کنیم. ما همه به قانون اساسی‌مان به رهبری‌مان به وحدتمان و به انسجامان پایبندیم.

وی با بیان اینکه باید مسائل ریز و جزئی را کنار بگذاریم گفت: این جناح و آن جناح راست و چپ و این سمت و آن سمت و این مذهب و آن دین نباید مطرح باشد بلکه همه افتخار ما آن است که مسلمان و ایرانی هستیم.نباید اشتباه یک گروه و یا فرد را در گذشته به صورت لکه‌های سیاه نگه نداریم. خود آفتاب لکه سیاه را سفید می‌کند. بگذارید آفتاب تابان ایران زمین و آفتاب اسلام و آفتاب برادی و اخوت اگر لکه سیاهی روی این پیراهین سفید اسلام است بزدایید به سفیدی دل پاک این ملت افتخار کنیم.

روحانی متذکر شد: ملت بزرگ ایران بداند دولت در زمینه نفت و گاز در زمینه آب در زمینه محیط‌زیست در زمینه کشاورزی گردشگری فرهنگ در زمینه دانش و علم و در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان و در زمینه پیشبرد سیاست خارجی برای به کرسی نشاندن حقوق ملت ایران هرگز از حرکت باز نخواهد ایستاد.

وی با تاکید بر اینکه دولت یازدهم بعد از 16 ماه امروز افتخار می‌کند که هیچکس در ایران بدون پوشش بیمه نیست گفت: دفترچه بیمه درمانی برای همه مردم به صورت همگانی اجرا شده است و این افتخار برای اولین بار در کشور ایران به دست دولت یازدهم اما به همت شما مردم اجرایی و عملیاتی شده است. همچنین ما در زمینه امنیت غذایی، قشرهای کم‌درآمد و قشرهای محروم و همه آنهایی که زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند سبد کالای غذایی را امسال و سال آینده ادامه خواهیم داد.

روحانی افزود: ما در زمینه سلامت گام بسیار بلندی را برای کم کردن آلام همه بیماران انجام شده است.امروز که به بیمارستاها می‌رویم چهره بیماران با 16 ماه پیش زمین تا آسمان فرق کرده است هنوز این راه ادامه دارد و ما طرح تحول سلامت را به کمک شما ملت ایران ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور استان خراسان جنوبی را استان مقاومت، علم، فرهنگ، شعر، الگوی وحدت شیعه و سنی معرفی و بیان کرد: 40 سال پیش چند ماهی من در بیرجند بودم و شهر شما را می‌شناسم. من در سال 53 چند ماهی در بیرجند بردم آن روز و امروز همه گزارشات نشان از آن دارد که بیرجند یکی از پاکیزه‌ترین شهرهای ایران است.

وی خطاب به مردم بیرجند گفت:شما به محیط زیست اهمیت می‌دهید و قدر پاکی و سلامت را می‌دانید خدا هم یاور شما خواهید بود. اگر آب در این استان کم است فرهنگ و ادب و اخلاق فراوان است.

روحانی با بیان اینکه در سرزمین شما, همه قدر آب را می‌شناسند در زمینه طرح‌های دولت در زمینه آب اظهار داشت: این دولت برنامه‌ها و طرح‌هایی در دست اقدام دارد.چند سدی که در دست اجرا است از جمله سد سیاهو در سال 94 به اتمام و بهر‌برداری خواهد رسید. سد فرخی قائن زودتر افتتاح و به عملیات خواهد رسید. مجتمع آبرسانی روستایی که 25 هزار نفر را تأمین آب خواهد کرد این طرح اجرایی و عملیاتی خواهد شد یعنی تکمیل مجتمع آبرسانی روستایی تا پایان سال 94. تصفیه خانه آب شرب شهر بیرجند در ماه‌های پیش رو اجرایی و عملیاتی و به اتمام خواهد رسید.

در زمینه طرح انتقال آب با لوله که این طرح حدود 600 کیلومتر است یعنی آب را توسط لوله منتقل خواهیم کرد برای بخش کشاورزی و این طرح هم بخش کوچکی در سال 93 و عمدتا تا پایان سال 94 اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

در زمینه طرح‌هایی که مربوط به کشاورزی است اولا طرح‌هیا آبخیزداری که بسیار وسیع است. یک طرح بسیار وسیع اجرایی و عملیاتی خواهد شد در حد توان دولت در بودجه سال آینده و به کمک شما مردم طرح آبخیزداری می‌تواند حراست کند از آب‌های موجود این استان و همچنین برای توسعه در زمینه کشاورزی ضمن اینکه طرح گلخانه‌ای که در این استان می‌تواند کارساز باشد در بخش کشاروزی و مسائل زیربنایی دولت انجام می‌دهد و بخش خصوصی دنبال می‌کند و در سال 93 و 94، 8 طرح گلخانه‌ای  18 واحد.

اما در زمینه راه که یکی از مشکلات این استان است راه‌های استان راه‌هایی است که باید در مسیرهای اصلی تبدیل بشود به بزرگراه ما کل راه‌های استان را در تهران که جلسه‌ای که استاندار حضور داشت مورد بررسی قرار دادیم ما 100 کیلومتر از راه‌ها را تبدیل به بزرگراه خواهیم کرد در سال 94 و 95 و مشخصات آن توسط وزیر راه و مسکن به شما اعلام خواهد شد. این 100 کیلومتر بزرگراه را بر اساس اولویت‌هایی که دارد انجام می‌دهیم و ادامه پیدا می‌کند و به بهره‌برداری خواهد رسید در 94 و 95.

مسئله راه‌آهن اصل اینکه در خراسان جنوبی باید طرح راه‌آهن اجرایی و عملیاتی بشود مورد اتفاق جمع هیئت دولت و هیئت وزیران است. ما اهمیت این استان را از نظر راه‌آهن کاملا درک می‌کنیم تمام طرح‌های راه‌آهن از دید این دولت مصوب است و به همین دلیل در بودجه سال آینده یعنی بودجه سال 94 هم ردیف پیش‌بینی کرده‌ایم و هم 10 میلیارد برای مطالعه و طراحی راه‌آةن استان در بودجه گذاشتیم. ما راه‌آهن را دنبال خواهیم کرد البته چون برخی از بخش‌ها در بحث و مذاکره هستیم که دولت با همه همت راه‌آهن را دنبال خواهد کرد تا بیرجند و استان خراسان جنوبی به راه‌آهن سراسری متصل خواهد شد.

ما همه تلاش را به کار می‌گیریم برای مطالعه و فاینانس و هر قدمی برداریم به اطلاع شما مردم عزیز خواهیم رساند.

مسئله صنعت و معدن برخی از کارخانه‌ها و مراکز دولتی به کماله کار نمی‌کند از همه ظرفیت استفاده می‌شود به خاطر مشکل مسائل مالی و سرمایه در گردش و در تهران تصویب کردیم که انشاءالله 60 میلیارد پول تسهیلات در اختیار مراکز تولیدی به عنوان سرمایه در گردش خواهد گرفت. از نظر معادن استان دارای ظرفیت بسیار زیادی است و توسعه معادن از جمله ذغال سنگ را دنبال می‌کنیم.

در زمینه مسائل زیست محیطی ما هم نیاز داریم به بوته کاری و ماش پاشی و امسال اجرا و عملیاتی می‌کنیم و سال آینده هم اجرا می‌کنیم. اما منطقه ویژه اقتصادی در این سفر منطقه ویژه اقتصادی بیرجند افتتاح و فعال خواهد شد. در زمینه مسائل سلامت بیمارستان بیرجند طراحی که ما در تهران کردیم و بودجه‌ای که اختصاص می‌دهیم در نیمه سال 94 ساختمان این بیمارستان انشاءالله تکمیل خواهد شد که باید بلافاصله به دنبال تجهیز این بیمارستان برویم تا خدمات خودش را ارائه می‌دهد. 3 بیمارستان در این استان تکمیل شده و نیروی انسانی ندارد و ما اعتبارات لازم را پیش‌بینی می‌کنیم که ظرف امسال و سال آینده از نظر پرسنل کادر درمانی تکمیل خواهد شد.

سخن آخر در این سفر 21 طرح و پروژه به تصویب دولت رسیده است و این 21 طرح و پروژه امشب در شورای عالی اداری استان اعلام خواهد شد. تمام این 21 طرح و پروژه تا پایان سال 95 اجرایی و عملیاتی می‌شود و تمام می‌شود و دولت 270 میلیارد تومان اعتبار برای این طرح‌ها مدنظر قرار داده است. ما به دنباله این سفر کارهایی که نسبت به این استان انجام بگیرد. استان سخت‌کوش شهید پرور عالم پرور استانی که در زمینه کشاروزی در زمینه صنعت در زمینه معدن استعدادهای فراوانی دارد و به ویژه در زمینه توسعه مسائل انسانی مسائل استان را دنبال خواهیم کرد همه این طرح ها آقای استاندار موظف هستند ماهانه طرح ها را دنبال کنند و گزارش آن را برای دولت و شخص رئیس‌جمهور ارسال کنند تا قول‌هایی که دادیم تا پایان این دولت شاهد همه افتتاح این طرح و پروژه‌های باشیم.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 346294