توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رویترز فاش کرد؛
ترامپ با یک قرارداد تسلیحاتی به ریاض می رود
شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۲
واشنگتن در آستانه سفر ترامپ به عربستان سعودی، در حال مذاکره با ریاض برای تحویل یک محموله دهها میلیارد دلاری از تسلیحات نظامی است.

 
به گزارش عرش نیوز، منابع آگاه به خبرگزاری «رویترز» گفته اند که واشنگتن قصد دارد همزمان با سفری که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه جاری به عربستان سعودی دارد، مذاکره با ریاض برای اجرای قراردادهای تسلیحاتی دهها میلیارد دلاری را تسریع کند.

 
عربستان سعودی، نخستین مقصد سفر بین المللی ترامپ است که نشانه ای از تمایل وی به تحکیم روابط با متحدین قدیمی منطقه محسوب می شود.

 
گفتنی است فروش تسلیحات به عربستان که از اصلی ترین مشتریان آمریکا به حساب می آید، برای تحقق وعده ترامپ به اشتغال زایی و چرخاندن چرخ تولید کارخانه ها، مهم تلقی می شود.

 
در عین حال، واشنگتن- ریاض قصد ترمیم روابطی را دارند که به دلیل تلاش «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا در حصول توافق هسته ای با ایران، دستخوش تنش شد.

 
در واقع، واشنگتن قصد دارد به بهانه سفر ترامپ به ریاض، ارائه بسته تسلیحات نظامی را که سیستم ضد موشک تاد به ارزش یک میلیارد دلار و ۴ فروند شناور رزمی چند منظوره به همراه قطعات یدکی به ارزش ۱۱.۵ میلیارد دلار را شامل می شود، تسریع کند.

 
این بسته تسلیحاتی در سال ۲۰۱۵ به تایید وزارت دفاع آمریکا رسید حال آنکه دولت اوباما به دلیل فشار نهادهای حقوق بشری که از استفاده این سلاح ها در جنگ یمن بیمناک بودند، واگذاری آن را به تاخیر انداخت.

 
همچنین این بسته شامل مهماتی نظیر کلاهک های ضد تانک  به ارزش یک میلیارد دلار است.

 
گفتنی است سفارت عربستان سعودی در واشنگتن، از اظهارنظر درباره تسریع واگذاری بسته تسلیحاتی همزمان با سفر ترامپ به ریاض خودداری کرده است.
کد مطلب: 391997