توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مصاحبه با دکتر داود فیض در حوزه فضای مجازی
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۷
آقای دکتر داوود فیض
عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان
ریاست بنیاد نخبگان استان سمنان

ضرورت برگزاری دوره های سواد فضای مجازی به چه میزان است؟
بسم الله الرحمن الرحیم
دوره های سواد فضای مجازی دفتر استانی سراج در سمنان که در سال 96 برگزار شد دوره های با کیفیت بالایی بود. در ضرورت این دوره ها باید اشاره کرد با توجه به اتفاقات اخیر مثل تعداد پرونده های موجود در پلیس فتا، کلاه برداری ها و مزاحمت های خانوادگی در فضای مجازی، روابط نامشروع در فضای مجازی، همگی می طلبد که این گونه دوره ها بیشتر برگزار شوند. نکته دیگر این است که همه افراد حتی کسانی که سطح تحصیلات عالی دارند باید سواد فضای مجازی را بیاموزند. با کسب سواد فضای مجازی آن گاه می توانند در فضای مجازی به دور از خطا، حضور موثر در فضای مجازی داشته باشند.
کیفیت دوره های سواد فضای مجازی دفتر استانی سراج در سمنان از نظر شما چگونه بود؟
بنده در دوره اول حاضر شدم که از جهت کیفیت خیلی خوب و موثر بوده است. اساتید مسلط بودند و تجربه و دانش کافی را در حوزه فضای مجازی دارا بودند.

به نظر شما ضرورت حضور نیروهای مردمی انقلابی در فضای مجازی چگونه است؟
یک وقتی بحث این بود که نیروهای خودی آیا وارد فضای مجازی بشوند یا خیر. امروز چاره ای نداریم جز حضور در این فضا و تاثیرگذاری مثبت در فضای مجازی. امروز حضور در این فضا قطعی است و امروز دیگر باید بر روی کمیت و کیفیت حضور صحبت کنیم؛ رهبری هم فرمودند که در این فضا حضور فعال داشته باشید. به نظر بنده در حال حاضر حضور انقلابیون به طوری که دیگران از این فضا استفاده می کنند آنقدر قدرتمندانه و با کیفیت نیست و می طلبد که نیروهای انقلابی حضورمنظم تر، ساختارمندتر و با برنامه تر داشته باشند. البته در این یکی دو سال اخیر وضعیت حضور نیروهای انقلابی بهتر شده اما با وضعیت ایده آل فاصله داریم.
نکته دیگری که بسیار مهم است این است که اگر در این فضا حضور نداشته باشیم در این فضایی که مثل یک میدان جنگ است برای تصاحب افکار، روح و قلب مردم، محکوم به شکست خواهیم بود. مگر می شود یک میدان جنگی باشد و شما یک طرف مخاصمه باشی و بروی در خانه و بخوابی؟ دشمن وقتی حاضر می شود وقتی شما در خانه، در خواب باشی و نقش منفعلانه داشته باشید، راحت تر شما را نابود می کند و تکه پاره می کند. امروز باید در برابر تاکتیک ها و روش ها صحبت کنیم. اگر نباشیم، افکار، اذهان و عقاید مردم در هر درجه ای تصاحب و فتح خواهد شد و آن وقت نیروهای انقلابی خودشان هم توسط دشمن تصاحب می شوند.
در پایان من سال 97 را خدمت همه مردم ایران تبریک عرض می کنم و امیدوارم سال ظهور حضرت ولی عصر (عج) باشد.
کد مطلب: 392581