توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
زنجان در پایان برنامه ششم به استان توسعه یافته تبدیل می‌شود
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۴
مدیر‌کل دفتر بودجه و برنامه‌ریزی استانداری زنجان گفت: زنجان در انتهای برنامه ششم توسعه به استانی توسعه یافته و پیشرو در رفتارها و تعاملات فرهنگی تبدیل می‌شود.
به گزارش عرش نیوز، حمید نباتچیان امروز در سومین جلسه کارگروه اجتماعی و فرهنگی اظهار داشت: ترویج و تقویت جنبه‌های مثبت فرهنگ اسلامی- ایرانی، اصلاح و بهبود رفتارها و هنجارهای اجتماعی، اصلاح سبک زندگی، تقویت رویکردهای علمی و فرهنگی جامعه و تقویت گردش آزاد اطلاعات در جامعه از جمله راهبردای توسعه بخش فرهنگ عمومی استان زنجان بر اساس موضوعات استراتژیک است.

وی تصریح کرد: در راستای تحقق چشم‌انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران، استان زنجان در انتهای برنامه ششم توسعه به استانی توسعه یافته و پیشرو در رفتارها و تعاملات فرهنگی تبدیل می‌شود.

مدیر‌کل دفتر بودجه و برنامه‌ریزی استانداری زنجان ابراز کرد: دینی بودن جامعه و تاثیرگذاری مثبت دین در فرهنگ عمومی، وجود جمعیت جوان تحصیل‌کرده در استان، وجود گروه‌های مرجع تاثیرگذار بر فرهنگ عمومی جامعه نظیر روحانیت، مفاخر علمی، مسئولان، هنرمندان و غیره، وجود زیرساخت‌های رسانه‌ای و تاثیرگذار در تبیین رویکرد و الگوسازی و همگونی فرهنگی، مذهبی و قومی، مناسب بودن شاخص‌های امنیت اجتماعی از جمله فرصت‌های عوامل محیط بیرونی مطرح شده در راهبرد توسعه بخش فرهنگ عمومی استان زنجان است.

وی افزود: کاهش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی، وجود روحیه دستیابی به سود بالا با تلاش کمتر، توزیع ناعادلانه زیرساخت‌ها و امکانات فرهنگی، زیربنایی، بهداشتی، آموزشی و غیره، تنزل جایگاه اجتماعی برخی الگوهای رفتاری جامعه، تحجر دینی در بخش‌هایی از جامعه و توجه صرف به توسعه و عدم توجه به توسعه فرهنگ آن از جمله تهدیدهای عوامل محیط بیرونی راهبرد توسعه بخش فرهنگ عمومی استان زنجان است.

نباتچیان در مورد قوت‌ها و ضعف‌های عوامل درونی راهبرد توسعه بخش فرهنگ عمومی استان زنجان گفت: وجود استعدادهای فرهنگی جامعه، تکثر فرهنگی به ویژه به دلیل دو زبانه بودن، بالا بودن سرانه مطالعه در استان، بالا بودن نشاط اجتماعی در استان از جمله نقاط قوت و کم توجهی به ادبیات و زبان محلی، عدم برنامه‌ریزی جامعه در حوزه فرهنگ، کم توجهی به مفاخر و الگوهای رفتاری درست و آداب و سنن و ارزش‌های بومی و غیره از جمله نقاط ضعف عوامل درونی راهبرد توسعه بخش فرهنگ عمومی استان زنجان است.

وی ابراز کرد: پس از تعیین و شناسایی عوامل استراتژیک بیرونی و درونی تاثیرگذار بر توسعه بخش فرهنگ عمومی استان زنجان به استخراج موضوعات استراتژیک بر اساس ارزیابی میزان ارتباط بین فرصت‌ها و تهدیدها با قوت‌ها و ضعف‌ها پرداخته شده است.

مدیر‌کل دفتر بودجه و برنامه‌ریزی استانداری زنجان خاطرنشان کرد: راهبرد ترویج و تقویت جنبه‌های مثبت فرهنگ اسلامی-ایرانی با ۳ برنامه مشخص نشر و تقویت عقلانیت، فضائل انسانی و اخلاق مداری دینی، ترویج فرهنگ عفاف و خرافه زدایی از مراسم آئینی تدوین شده است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 339184