توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار خوزستان: اختیارات استانهای مرزی باید بازنگری شود
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۷
استاندار خوزستان با اشاره به تحولات و تغییرات ایجاد شده در جغرافیای اقتصادی , فرهنگی و سرزمینی بمنطور اداره مطلوب و بهتر مرزها با نسخه بومی خواستار بازنگری در اختیارات استانهای مرزی شد.
به گزارش عرش نیوز؛'عبدالحسن مقتدایی' روز چهارشنبه در دومین نشست تخصصی مدیران کل امنیتی و انتظامی استانهای مرزی کشور در محل هتل کاروانسرای آبادان افزود: توسعه اقتصادی مناطق مرزی نیاز به تصمیمات محلی و بومی با توجه به شرایط و با رعایت قانون و مقررات مربوطه دارد لذا بازنگری در اختیارات لازم استانها ضروری است.

وی رونق کسب کار، رفاه و نیز تامین معیشت مرزنشیان برای تثبیت جمعیت مرزها و ایجاد امنیت پایدار منطقه بسیار مهم دانست.

استاندار خوزستان گفت: در شرایط کنونی انبوه سرمایه گذاری ها، تامین رفاه و آسایش موجبات تعلق خاطر مردم می شود که خود سبب تراکم ، تثبیت جمعیت و امنیت پایدار در مناطق می شود.

مقتدایی افزود: مردم تعلق خاطر از منظر دیگری چون محل تولد و دوران کودکی و ارزشهای اسلامی، فرهنگ بومی و قومی خود دارند چیزی که به نوعی دفاع جانانه از سرزمین در دوران دفاع مقدس را رقم زد.

استاندار خوزستان گفت: در شرایط کنونی که جغرافیایی اقتصادی و فرهنگی دستخوش تحول شده، در مرزها باید مردمی را نگه داریم که امور معیشتی شان تامین و غالب بر امور معیشتی مرکز باشد و اگر نسخه ای با محوریت رفاه داشته باشیم قطعا موفق خواهیم بود.

مقتدایی افزود: اعتقادات دینی و ارزش های ملی در ایجاد تعلق خاطر مرزنشینان تاثیر دارد اما اصل موضوع تامین رفاه و آسایش مردم است و اگر امور معیشتی مردم تامین شود نیاز به کار تبلیغی نیست.

استاندار خوزستان درمجموع توسعه اقتصادی اعم از رفاه اجتماعی و فردی درمناطق مرزی را در تامین امنیت مرزها موثر دانست و گفت: مرز نشینان سربازان بدون سلاح ما هستند که در تامین امنیت مرزها به مراتب از سلاح توپ بهتر عمل می کنند.

وی تاکید کرد که باید کاری کنیم که اختیارات مسوولان دراستانها با هدف تامین امور معیشتی مردم و مرزنشیان به فراخور بیشتر شود و اختیارات تفویض شود که بتوانند تصمیمات بومی بگیرند.

مقتدایی دراین زمینه از اقدام تابستان گذشته وزیر کشور در صدور مجوز راه اندازی بندرشادگان قدردانی کرد و گفت: در پی راه اندازی بندر هندیجان نیز هستیم.

وی گفت: کارهای بزرگی در مرزهای خوزستان درحوزه اقتصادی و امنیتی شروع کرده ایم و به نحوی عمل شده که ابعاد سرمایه گذاری اقتصادی دراین مناطق برای رفاه مردم رسوب کند و تعلق خاطر در مردم ایجاد کند.

دومین نشست تخصصی مدیران کل امنیتی و انتظامی استان های مرزی کشور صبح چهارشنبه با حضور مدیرکل امور مرزی و پدافند غیرعامل وزارت کشور در محل هتل کاروانسرای آبادان شروع شد و به مدت دو روز ادامه دارد.

تصمیم گیری در خصوص ایجاد امنیت پایدار در مناطق مرزی، همکاری با کشورهای همسایه در خصوص تامین امنیت دو جانبه منطقه، تبادل نظر در خصوص افزایش مقابله با باندهای قاچاق کالا و مواد مخدر، تقویت کنترل مرزها و ساماندهی مبادی مرزی از اهداف برگزاری این نشست اعلام شده است.

بحث و تبادل نظر در خصوص استفاده از راهبردهای هماهنگی بین بخشی دستگاه های مسوول تامین امنیت، ارایه راهکارهای افزایش اشتغال ساکنان مناطق مرزی، و بهره گیری از مشارکت مرزنشینان در تامین امنیت مرزها از دیگر اهداف این نشست است

دراین نشست مدیران کل امنیتی و انتظامی استانهای خراسان رضوی ، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی و غربی ، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی ، بوشهر ، ایلام ، گیلان ، هرمزگان ، همدان و کرمانشاه حضور دارند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 337988