توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
کمبود سرمایه گذاری معضل توسعه مکانیزاسیون کشاورزی است
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۱
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور یکی از معضلات حوزه مکانیزاسیون را کمبود سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: طی حدود ۱۰ سال گذشته سرمایه گذاری در حوزه ماشین آلات کشاورزی بسیار محدود و ناچیز بوده است که این منجر به تاخیر ورود ماشین آلات به عرصه مزارع شد.
به گزارش عرش نیوز، کامبیز عباسی شامگاه سه شنبه در افتتاح چهارمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی، ماشین آلات، آبیاری، کود، سم و نهاده های استان مازندران در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی قائم شهر به تشکیل ستاد مکانیزاسیون کشاورزی در نیمه دوم سال گذشته به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و تعامل گسترده با بانک کشاورزی اشاره و اظهارداشت: خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی به ظرفیت ۷۵۰ میلیارد تومان در کشور ایجاد شد و پس از شش ماه ماشین و ادوات کشاورزی به عرصه مزارع و باغات کشور ورود پیدا کرد.

وی همچنین به راه اندازی خط دوم اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی به مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان از حدود سه ماه گذشته در کشور اشاره کرد و افزود: با راه اندازی خط دوم اعتباری تا به امروز بیش از ۹۲۰ میلیارد تومان برای آن تقاضا ایجاد شده، ۲۶۰ میلیارد تومان از این خط هم جذب شده است.

این مسئول سر جمع جذب در یک بازده زمانی حدود ۱۳ ماهه هزار میلیارد تومان در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی کشور عنوان و اذعان داشت: با تاکید و آماده باشی که وزیر جهاد کشاورزی ارائه دادند خط شماره سه مکانیزاسیون تا دو ماه آینده به ظرفیت ۹۰۰ میلیارد تومان ایجاد خواهد شد که باقیمانده نیاز کشاورزان برای دریافت تسهیلات را بتواند پوشش دهد.

عباسی بیان کرد: با برنامه ریزی انجام شده سالانه حداقل ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیاز به سرمایه گذاری و تسهیلات در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی است.
وی از تهیه طرح جامع ۱۲ ساله مکانیزاسیون کشور برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: این طرح جامع بعنوان نقشه راه ۱۲ ساله بخش مکانیزاسیون کشاورزی تهیه شد و برای توسعه آن هم برنامه و ردیف اعتباری وجود دارد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور تصریح کرد: هیچ محدودیتی در حوزه سرمایه گذاری و تسهیلات در بخش مکانیزاسیون کشاورزی در کشور وجود ندارد.

عباسی با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی تکیه بر تولید داخلی کشور دارد، اظهارداشت: حدود ۹۵ درصد ادوات کشاورزی از صنعت داخل تامین می شود و در سایر حوزه های مکانیزاسیون همچون برنج، باغ و برخی عملیات خاص کماکان نیاز به واردات است.

وی پررونق ترین سالهای مکانیزاسیون برنج را دو سال اخیر اعلام کرد و افزود: در حوزه برنج بیش از هزار و ۲۰۰ دستگاه کمباین و بیش از ۶۰۰ الی ۸۰۰ دستگاه انواع نشاء کار در کشور تامین شده که اینها منجر به کاهش هزینه و افزایش تولید خواهد شد.

این مسئول بیان کرد: با کمک مکانیزاسیون حداقل ۸ الی ۱۰ درصد در حوزه مکانیزاسیون برنج افزایش عملکرد رو پیش بینی و بیش از ۵۰ الی ۶۰ درصد کاهش هزینه تولید را دارد.

عباسی با بیان اینکه برای یک هکتار برنج میانگین ۱۰۵ نفر نیروی کارگری در روز می خواهد که این در صورتی است که در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی این تعداد به ۲۵ نفر روزکار می رسد، اذعان داشت: این امر منجر به کاهش کار پر مشقت، افزایش دوره اشتغال و ممانعت از تغییر کاربری اراضی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی می شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه برداشت مکانیزاسیون برنج در شرایط فعلی ۲۵۰ هزار از ۶۲۰ هزار مزارع کشور با کمباین برداشت می شود، اگرچه در این دو سال تزریق کمباین خیلی خوب صورت گرفت اما کمباین برنج پس از حدود ۵ سال نیاز به جایگزینی و اصلاح دارد، با این تفاسیر به اشباح کمباین در کشور نخواهیم رسید.

عباسی با بیان اینکه احتمالا در تب و تاب کمباین و تراکتور نوسان داشته باشیم، اظهارداشت: در دستور کار داریم حداقل به یک پایداری سالانه هزار دستگاه کمباین در کشور برای اراضی شالیزاری برسیم.

منبع: مهر
کد مطلب: 334684