توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
«لیل» به دامن طبیعت بازگشت
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۲
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: یک بهله 'لیل' بعد از چند روز مراقبت و تیمار در ارتفاعات سرسبز الوند به پرواز درآمد.
به گزارش عرش نیوز؛سید 'عادل عربی' افزود: یکی از دوستداران طبیعت یک بهله لیل را که در دامن طبیعت زخمی رها شده بود را تحویل یگان حفاظت محیط زیست داد.

وی اضافه کرد: این گونه جانوری از ناحیه پا آسیب دیده بود ولی زخم پای او به اندازه ای نبود که نتواند پرواز کند با این وجود این پرنده زیبا در محیط زیست مورد درمان قرار گرفت.

وی با ذکر اینکه پرنده 'لیل' از خانواده شاهین سانان است، اظهار کرد: پراکنش این پرنده شکاری در ناحیه غرب کشور بسیار زیاد است و در استان همدان بومی شده به گونه ای که در مناطق باز با درختان پراکنده زندگی می کند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان تاکیدکرد:این پرنده در زمره گونه های حمایت شده استان است و برای حمایت از این گونه جانوری باید زیستگاه پرنده شناسایی و به صورت دوره ای پایش شود.

عربی با بیان اینکه این پرنده زیبا بسیار مورد توجه شکارچیان است، تصریح کرد: این پرنده توسط شکارچیان غیر مجاز زنده گیری و به قیمت بالایی خرید و فروش می شود.

گونه شکاری لیل بین 32 تا 36 سانتیمتر طول دارد و دارای بال های کشیده به شکل داس و نوک تیز است این گونه هنگام شکار پرنده با سرعت بسیار زیادی پرواز کرده ولی برای شکار حشرات از ترفند سکون و بدون حرکت استفاده می کند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 325189