توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رابطه ایران با جمهوری آذربایجان، رابطه ای عمیق و پایدار است
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۰
استاندار آذربایجان غربی گفت: رابطه ایران با جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان، رابطه ای عمیق و پایدار در بخش های مختلف فرهنگی، اقتصادی و تجاری است.
به گزارش عرش نیوز؛به نقل از سایت اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، 'قربانعلی سعادت' عصر روز دوشنبه در دیدار با هیات رسانه ای جمهوری آذربایجان افزود: بین جمهوری اسلامی ایران به ویژه آذربایجان غربی و جمهوری آذربایجان و نخجوان از دیرباز روابط عمیق و پایداری در حوزه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، تجاری برقرار بوده است.

وی با ابراز خرسندی از حضور این هیات رسانه ای در استان اظهار امیدواری کرد: با توجه به اراده جدی مقام های عالی رتبه دو طرف این روابط بیش از پیش تقویت شود.

وی به سفر اخیر خود به جمهوری خودمختار نخجوان اشاره کرد و ادامه داد: در این سفر بر توسعه و تقویت روابط بین دو طرف تاکید شد و هر دو طرف درتلاش هستند زمینه های ارتقای سطح همکاری ها و مراودات را فراهم آورند.

وی به ظرفیت های آذربایجان غربی پرداخت و اظهار کرد: همجواری با سه کشور خارجی، وجود ظرفیت های فراوان در زمینه کشاورزی و صنایع تبدیلی و وجود معادن مختلف از پتانسیل های استان است و در تلاش هستیم با جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و استفاده از ظرفیت های موجود، بستر رونق اقتصادی و اشتغالزایی را در استان فراهم کنیم.

استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: وجود بیمارستان ها، مراکز درمانی، دانشگاه علوم پزشکی و پزشکان متخصص از دیگر ظرفیت های استان به شمار می رود که می تواند موجب رونق و توسعه گردشگری سلامت در استان شود.

سعادت به موضوع دریاچه ارومیه نیز اشاره کرد و گفت: دولت یازدهم به طورجدی پیگیر احیای دریاچه ارومیه است و به همین منظور نیز در جلسه هیات دولت، هفت هزار و 290 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای بخشی از طرح های مرتبط با برنامه های نجات دریاچه ارومیه تصویب شد.

وی افزود: زندگی مسالمت آمیز قومیت های مختلف در استان، وجود دانشگاههای مختلف و تحصیل بیش از 60 هزار دانشجو در این دانشگاهها، وضعیت صادرات و تجارت خارجی استان، منطقه آزاد ماکو و احداث زیرساخت های توسعه برای سرمایه گذاری و اشتغالزایی از جلوه های مختلف آذربایجان غربی به شمار می رود.

در این جلسه، خبرنگاران جمهوری آذربایجان به طرح سوالات خود در حوزه های مختلف پرداختند و استاندار آذربایجان غربی نیز به این سوالات پاسخ داد.

هیات رسانه ای جمهوری آذربایجان شامل خبرنگاران و تصویر برداران شبکه های تلویزیونی 'سی بی سی' و 'آپا تی وی'، روزنامه های '525 - جی'، 'اوچ نقطه'، خبرگزاری های 'آذرتاج'، 'نووستی' آذربایجان، ترند و اینترفکس آذربایجان در سفر خود به آذربایجان غربی از منطقه آزاد ماکو، گمرک بازرگان، ابنیه تاریخی شهر ماکو و همچنین ظرفیتهای اقتصادی، فرهنگی و جاذبه های گردشگری شهرستانهای پلدشت، خوی و ارومیه بازدید کرده اند.

آذربایجان غربی 149 کیلومتر با جمهوری خودمختار نخجوان به عنوان بخشی از خاک جمهوری آذربایجان، مرز مشترک دارد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 334279