توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیر جدید صدا و سیمای مرکز کردستان و راه سخت رسیدن به مطلوب
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۴
مدیر صدا و ‌سیمای کردستان در حالی به عنوان یکی از نخستین مدیران استانی رسانه ملی در دوره جدید معرفی شد که با توجه به فرهنگی خطاب شدن کردستان توسط مقام معظم رهبری و مطالبات معظم‌له در این حوزه، راهی سخت تا رسیدن به مطلوب در پیش دارد.
به گزارش عرش نیوز:صدا و سیمای جمهوری اسلامی که رئیس آن توسط مقام معظم رهبری تعیین می‌شود مأموریت‌هایی خطیر در عرصه داخلی و بین‌المللی بر عهده‌ دارد و پاسخ دادن به انتظارات مردم و رهبر فرزانه انقلاب و لحاظ دوراندیشی‌های معظم‌له در ترسیم نقشه راه این رسانه پرمخاطب بدون شک رمز موفقیت مدیران آن است.

یکی از بخش‌های مهم فعالیت رسانه ملی در حوزه داخل کشور شبکه‌های استانی صدا و سیما است که با لحاظ تنوع فرهنگی در استان‌های مختلف کشور این رسانه می‌تواند و باید در مسیر تقویت باورهای اسلامی ایرانی حرکت کرده و در صف مقدم مقابله با هجمه‌ها قد علم کند.

هر چند پرداختن به شیوه عمل رسانه ملی در استان‌های کشور و بویژه استان کردستان موضوع این کلام نیست اما یادآوری چند نکته در حوزه فرهنگی کردستان و بازخوانی متن کامل و منتشر نشده سخنان مدیرکل جدید صدا و سیمای مرکز کردستان خالی از لطف نیست.

زمانی که سخن از حوزه فرهنگ کردستان به میان می‌آید بدون تردید نخستین موضوعی که به ذهن مردم و مسئولان این استان خطور می‌کند این نکته است که رهبر فرزانه انقلاب در سفر تاریخی خود به این استان در اردیبهشت 88 کردستان را «استان فرهنگی» خطاب فرمودند و به دنبال این نام‌گذاری بحث فرهنگ در صدر امور استان قرار گرفت، بماند آنکه برخی از مسئولان تنها به برخورد شعاری با این موضوع بسنده کرده و به وظایف خود با توجه به این نام‌گذاری آنچنان که شایسته بود عمل نکردند.

نخستین تغییر عمده در مدیریت فرهنگی استان کردستان پس از سفر مقام معظم رهبری به این استان بدون شک تغییر نماینده ولی فقیه در استان کردستان و معرفی شخصیتی فرهنگی، مردمی و البته رسانه‌ای به عنوان نماینده ولی فقیه در استان کردستان بود.

نگاهی به حکم انتصاب حجت‌الاسلام سید محمد حسینی‌شاهرودی به عنوان نماینده ولی فقیه در استان کردستان نشان می‌دهد که وظیفه سنگین «هدایت فعالیت‌های دینی، فرهنگی و اجتماعی» یکی از مطالبات رهبر معظم انقلاب از نماینده خود در کردستان است و این امر نشانه تأکید دوباره رهبر فرزانه انقلاب بر پیگیری امور فرهنگی در کردستان است که هر فرد منصفی می‌تواند شهادت دهد که با این انتصاب جهشی عمده در حوزه فرهنگ استان اتفاق افتاد و بسیاری از رویکردهای گذشته تغییر اساسی پیدا کرد.

پس از انتصاب مدیر جدید رسانه ملی یکی از نخستین مدیران استانی این رسانه که تغییر کرد مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان بود که نباید این اولویت تغییر را اتفاقی پنداشت بلکه می‌توان آن را تغییری دانست که می‌تواند همچون انتصاب نماینده ولی فقیه در استان به جهش فرهنگی در کردستان کمک کند و به مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی کردستان پاسخی شایسته دهد.

«ابوالقاسم امان‌اللهی» که از نیمه دی ماه سکان هدایت شبکه استانی «اصالت و فرهنگ» را عهده‌دار شده شرایط لازم و کافی برای تصدی این مسئولیت خطیر را دارد.

مدیر جدید صدا و سیمای استان کردستان برادر شهیدی است که رشادت و جوانمردی‌اش شهره خاص و عام در این استان قهرمان‌پرور است، مدیری بومی از جنس رسانه است که دردهای استان را می‌شناسد و با بیش از 2 دهه سابقه کاری کوله‌باری از تجربه به همراه دارد که این فاکتورها می‌تواند به «امان‌اللهی» برای رسیدن به مطلوب کمک کند.

مدیر جدید صدا و سیمای مرکز کردستان پله‌های ترقی در این سازمان را یک به یک پیموده است و از همه مهم‌تر آنکه وی کار خود در صدا و سیما را اوایل دهه 70 از حوزه خبر آغاز کرد، حوزه ای که اکنون مورد توجه رئیس رسانه ملی است و شاهد مدعا هم اینکه یکی از نخستین کارهایی که «سرافراز» انجام داد ایجاد معاونت خبر در رسانه ملی بود امری که دلیل آن چیزی جز فراگیری، سرعت و حساسیت خبر نمی‌تواند باشد.

مدیر جدید صدا و سیمای مرکز کردستان در روز معارفه خود «به روز بودن، سرعت عمل و مهندسی صحیح پیام را مأموریت جدید در صدا و سیما» عنوان کرد و این سخن پیامی روشن در دل دارد که امان‌اللهی برای چابک‌سازی شبکه «اصالت و فرهنگ» برنامه‌هایی دارد.

امان‌اللهی مدیر جدید صدا و سیمای کردستان در مراسم تودیع و معارفه خود را سرباز نظام جمهوری اسلامی دانست و اظهار کرد: کسی که سرسپرده ولایت و سرباز نظام جمهوری اسلامی ایران باشد در هر کجا امر شود اطاعت می‌کند و شاید برخی افراد این سخن را حمل بر تملق کنند اما در محضر علما، درس پس دادن است و در برابر پدر و مادر و علما که ما دین و دنیایمان را از آنها گرفتیم تملق ستوده است.

وی گفت: ما خود را یک سرباز می‌دانیم اگرچه به لحاظ لیاقت و شایستگی ناتوان باشیم، اما اگر امر بشود با قدرت، تکلیف را بر گردن نهاده و انجام ماموریت می کنیم.

سرعت عمل ماموریت صدا و سیما در دنیای امروز است

مدیرکل جدید صدا و سیمای مرکز کردستان مسئولیت رسانه دیداری و شنیداری و چند رسانه‌ای شدن سازمان در آینده را ماموریتی خطیر دانست و تصریح کرد: امروز در دنیای پر طمطراق و امپراتوری رسانه‌ای قرار داریم که عصر اطلاعات نیست بلکه عصر پردازش اطلاعات است و هرکس بتواند خوب، سریع و به موقع، اطلاعات را پردازش کند، می‌تواند بر ذائقه و اذهان مخاطبان مسلط شود.

وی با بیان این که ماموریت جدید در صدا و سیما، به روز بودن، سرعت عمل و مهندسی صحیح پیام است گفت: در رسانه دیداری و شنیداری باید آنچه که مورد نظر بوده و منبع و منشا آن آموزه‌های دینی و باورهای اعتقادی جامعه است به مخاطب انتقال داده شود.

لزوم به کارگیری نیروی انسانی کارآزموده در رسانه

امان‌اللهی با تاکید بر لزوم استفاده از نیروی انسانی کارآمد و کارآزموده، محتوای درست و مهندسی صحیح پیام در رسانه دیداری و شنیداری افزود: اگر پیام‌ها به درستی مهندسی نشود تنها به لحاظ کمی زمان رسانه را اشغال می‌کند و  هزینه می‌شود بنابراین باید فرصت‌ها و تهدید‌ها و موانع را شناخته و با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و موقعیت‌های ممتاز  بتوان رسانه‌ای پیشتاز بود.

وی به محتوای کانال‌های ماهواره‌ای که به تعبیر مقام معظم رهبری اخلاق، دین، امید و آگاهی جامعه را مورد هدف خود قرار داده است اشاره کرد و گفت: برنامه‌های کانال‌های ماهواره‌ای دین و اخلاق را مورد هدف قرار داده، آگاهی را دچار شبهه کرده و ناامیدی را به جامعه تزریق می‌کنند که باید سعی شود با ارائه برنامه‌های با کیفیت در صدا و سیما از رجوع مخاطب به سمت اینگونه کانال‌ها جلوگیری کرد.

ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی ماموریت صدا و سیما است

مدیرکل جدید صدا و سیمای مرکز کردستان یکی دیگر از ماموریت‌های جدید این سازمان را ترویج سبک زندگی به سبک اسلامی ایرانی برشمرد و تصریح کرد: در صورت عمل و عدم غفلت از آنچه که رهبر معظم انقلاب در شعارهای سال از جمله اصلاح الگوی مصرف، همت مضاعف، جهاد اقتصادی و مقاومت اقتصادی مورد نظر قرار میدهند مشکلات کشور به حداقل می‌رسد.

وی با ابراز امیدواری از این که با ارتباط و تعامل مردم با رسانه بتوان به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در شعارهای سال جامه عمل پوشاند به ظرفیت‌های استان کردستان در این زمینه اشاره کرد و گفت: نیروی انسانی موفق و کارآمد یکی از بزرگترین ظرفیت‌های استان است که باید به درستی مدیریت شده و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

لزوم شناسایی و مهندسی  ظرفیت های استان کردستان

وی تاکید کرد: باید ظرفیت‌های موجود در استان را به درستی شناخته و با ارائه محتوای درست به خوبی به آن پرداخته و مهندسی شود.

مدیرکل جدید صدا و سیمای مرکز کردستان خواستار همکاری صاحب‌نظران و اهالی فرهنگ استان شد و خاطرنشان کرد: به صورت فردی هیچگاه نمی‌توان کاری از پیش برد بلکه با همراهی و کارهای مشارکتی می‌توان به نتایج مثبت دست یافت.

وی با بیان این که مسئولیت‌پذیری در نظام جمهوری اسلامی بسیار سخت است گفت: در نظام جمهوری اسلامی به علت آنکه حکومت بر پایه خون شهدا بنا نهاده شده است بر عهده گرفتن مسئولیت، کار بسیار سختی است و اگر کشور ما امروز به عزت و استقلال دست یافته و در عرصه جهانی اظهار وجود می‌کند این امر حاصل خون شهدایی است که در 8 سال دفاع مقدس، جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند و بدون هیچ چشمداشتی به این نظام و  مردم هدیه کردند.

امان‌اللهی با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای کردستان از جمله شهید کاوه، سردار کاظمی، ورمقانی، بیاتیان، شهسواری و توفیقیان تاکید کرد: ما مدیون خون شهدا و ایثارگی‌های جانبازان و اسرای دوران انقلاب و جنگ تحمیلی هستیم و این وظیفه ما در قبال آنها است که باید دست به دست هم داده و اهداف را محقق کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان نه تنها مدیون خون شهدا و ایثارگری‌های جانبازان و اسرای دوران انقلاب و جنگ تحمیلی هستند بلکه مدیون آن پیرمرد و پیرزن روستایی نیز هستند که دستشان می‌لرزد و با هزار مشکل و محدودیت، زندگی می‌کنند و حتی از سرانه ملی چیزی دریافت نمی‌کنند بنابراین بر عهده گرفتن مسئولیت بر اساس دستورات علمای دین وظیفه‌ای است که اضطراب و فشار دارد و باید به درستی به جا آورده شود تا مدیون جامعه خود نباشیم.

مدیرکل جدید صدا و سیمای استان کردستان حتماً به این امر واقف است که گستردگی مخاطبان، مناسب بودن امکانات، ظرفیت بالای اثرگذاری و 24 ساعته بودن برنامه‌های صدا و سیما در این استان از نکاتی است که می‌تواند برای پیشبرد برنامه‌های خود بر آنها تکیه کند.

ولی هنوز معلوم نیست مدیرکل جدید صدا و سیمای استان کردستان با چه تدابیری می‌خواهد نقاط ضعفی چون عدم چابکی لازم در این سازمان به دلیل نبود ایده‌های نو و خلاقانه، فراگیر نبودن برنامه‌های صدا و سیما در کردستان به دلیل در اختیار نداشتن برنامه‌سازان نوگرا، روزمرگی در برنامه‌های پخش شده، کمبود نیروهای خلاق در بدنه سازمان و روزآمد نبودن حوزه‌های مجازی و اجتماعی این مجموعه را برطرف کند. بدون تردید گذر زمان به این سؤالات اولیه و بسیاری سؤالات دیگر در ذهن نخبگان و مخاطبان شبکه استانی کردستان پاسخ می‌دهد و راه برای نقد عملکرد مدیر جدید را هموار می‌کند.
منبع:تسنیم

کد مطلب: 355979