گنجینه سنگ لرستان زیر خروارها خاک بی اعتنایی
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۰۴
معادن فراوان استان لرستان ظرفیتی ناب برای توسعه همه جانبه این استان است و در صورت توجه جدی و سرمایه گذاری در عرصه فرآوری انواع سنگ های تزئینی، ساختمانی و مواد کانی غیر فلزی فرصت های درخشان توسعه و اشتغال ایجاد خواهد شد.
به گزارش عرش نیوز، وجود ۱۱۰ معدن فعال در لرستان با ۱۷ نوع ماده معدنی شناسایی شده بیانگر ظرفیت فراوان در بخش معدن استان است، ظرفیتی که به رغم آمار بالای بیکاری برای حل معضل بیکاری و توسعه استان مغفول مانده است.

به جرات می توان گفت از نخستین کلیدهایی که دولت تدبیر و امید می تواند برای گشایش قفل بیکاری در لرستان بکار گیرد، ظرفیت های گسترده معدنی به ویژه معادن سنگ است.

بر اساس آمارهای موجود، ۵۶۰ میلیون تن ذخیره معدنی در لرستان شناسایی شده که امکان برداشت از این معادن تا بیش از صد سال وجود دارد.

معاون امور معدنی و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در این خصوص گفت: میزان ذخیره شناسایی شده استان لرستان بر اساس کار مطالعاتی بخش خصوصی برآورد شده است.

سعید مهدوی افزود: تاکنون هیچگونه کار علمی و مطالعاتی رسمی و دولتی برای شناسایی ذخیره معدنی استان لرستان انجام نشده در حالی که به نظر می رسد حجم ذخیره معدنی استان بیش از مقدار شناسایی شده کنونی است.

وی گفت: شمار زیادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در معادن سنگ لرستان و حوزه های مرتبط با آن مشغول بکار هستند که در صورت استفاده از تجهیرات نوین فرآوری سنگ این تعداد افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: از مجموع ۱۱۰ معدن فعال لرستان، ۵۱ معدن در حوزه سنگ های تزیینی است و در سال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن سنگ از این معادن استخراج می شود.

وی سنگ معادن استان لرستان را به سه گروه عمده چینی، مرمریت گوهره و گرانیت تقسیم کرد و افزود: تقریبا ۶۵ میلیون تن ذخیره قطعی انواع کانی غیرفلزی در معادن سنگ لرستان شناسایی شده و انتظار می رود تا بیش از ۴۰ سال آینده برداشت از این معادن ادامه داشته باشد.

وی با تاکید بر سرمایه گذاری برای شناسایی ذخایر جدید در استان گفت: کمبود سرمایه در گردش، مستهلک بودن و قدمت ماشین آلات و عدم بازار مناسب برای برخی سنگ ها بویژه سنگ چینی از مشکلات مهم صنعت سنگ لرستان است.

مهدوی اضافه کرد: به تازگی نیز محصول تراورتن جایگزین سنگ چینی شده که این امر موجب غیر فعال شدن بسیاری از معادن سنگ چینی در الیگودرز شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز از اجرای طرح فرآوری ضایعات سنگ در استان خبر داد و گفت: با اجرای این طرح برای نخستین بار از محل ضایعات سنگ، محصولات بیشتری از سنگ تولید خواهد شد.

حجت الله بیرانوند افزود: با توجه به وجود معادن فراوان سنگ در استان و تولید ضایعات بسیار در این حوزه تلاش می شود سالانه ۱۰۵ هزار تن سنگ از پودر سنگ، رزین و رنگ دانه و دیگر ضایعات سنگ استان در یک واحد تولیدی استان تولید شود.

وی با اشاره به اینکه در مجموع با اجرای این طرح چهار خط تولید راه اندازی می شود، اظهار داشت: در مجموع برای اجرای این طرح ۱۹۹ میلیارد ریال تسهیلات ثابت و سرمایه در گردش و هفت میلیون و ۱۰۰ هزار یورو تسهیلات ارزی در نظر گرفته شده که ۲۰ درصد آن توسط سرمایه گذار و ۸۰ درصد دیگر توسط بانک تامین می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بلوک سنگی از محل ضایعات سنگ و پودر سنگ در کشور وجود ندارد، با راه اندازی این واحد بخش عمده ای از مشکلات این بخش رفع می شود.

بیرانوند با اشاره به اینکه ۱۱هزار و ۶۷۲ متر مربع زمین برای راه اندازی این واحد تولیدی در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: با بهره برداری از این واحد ۷۰ نفر از جوانان جویای کار استان نیز مشغول به کار خواهند شد.

در این حال با توجه به فعالیت سنتی واحدهای فرآوری سنگ لرستان همچون سایر استان ها، عدم بازاریابی مناسب و به نوعی خام فروشی محصول سنگ معضل جدی و اساسی فعالیت در این حوزه است.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور نیز اواخر آبان امسال در سفر به لرستان گفت: از مجموع شش هزار واحد فرآوری سنگ فعال در کشور، ۳۰۰ واحد آن به فناوری های جدید مجهز شده و مابقی به صورت سنتی و نیمه صنعتی کار می کنند.

غلامرضا سلیمانی افزود: امسال به منظور نوسازی این صنعت، ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل ردیف بودجه پیش بینی شده و در قالب تسهیلات یارانه ای سه برابر این مبلغ از سوی بانک ها به متقاضیان پرداخت می شود.

رییس کانون سنگ ایران نیز در این خصوص گفت: ۲۸ درصد اشتغال صنعتی لرستان مربوط به صنعت سنگ است که رقم قابل توجهی است.

خداداد غیاثوند افزود: حدود ۹ هزار نفر در این بخش مشغول فعالیت هستند و چنانچه مشکلات بازاریابی و فروش سنگ لرستان برطرف شود این میزان تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: هم اکنون بیش از ۵۰۰ واحد سنگبری با ظرفیت تولید سالانه بیش از ۱۵ میلیون مترمربع در لرستان فعال است که با احتساب افراد فعال در معادن و حوزه های حمل و نقل، خدمات و بازرگانی، تعداد فعالان این بخش به ۱۲ هزار نفر می رسد.

وی خام فروشی را از مهمترین مشکلات صنعت سنگ ایران و لرستان برشمرد و گفت: به طور متوسط ۶۰ تا ۶۵ درصد سنگ ایران و لرستان خام فروشی می شود.

وی اضافه کرد: نبود شرکت های تخصصی یا پایانه های صادراتی سنگ موجب کاهش چشمگیر ارزش افزوده سنگ شده و این درحالی است که ایجاد این پایانه ها در دولت نهم و دهم به منظور انجام بازاریابی، بازارسازی و صادرات به تصویب رسید، هر چند که هنوز در حد یک مصوبه کاغذی است.

وی گفت: متاسفانه پدیده خام فروشی ضربه سنگین به پیکره صنعت سنگ وارد کرده است.

وی ادامه داد: خام فروشی سنگ در لرستان موجب انتقال ارزش افزوده این صنعت به دیگر استانها و خارج از کشور شده و چنانچه فرآوری و جلوگیری از خام فروشی سنگ به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد، منجر به افزایش پنج تا شش برابری ارزش افزوده و اشتغال خواهد شد.

غیاثوند با اشاره به تولید سالانه حدود دو میلیون تن سنگ معدنی در لرستان که معادل ۲۵ درصد تولید سنگ کشور و سه درصد تولید سنگ دنیاست، گفت: مشکلات مدیریتی و نرم افزاری از دیگر مشکلات موجود این حوزه است، به گونه ای که برغم فعالیت سهامداران توانمند، مدیریت مطلوب و ایده آل در این حوزه وجود ندارد.

وی نبود بازارهای خارجی و مناسب، رکود واحدهای سنگبری توام با رکود بازار داخلی، نبود سرمایه در گردش و نرخ بالای سودهای بانکی را از دیگر مشکلات پیش روی صنعت سنگ لرستان برشمرد و تصریح کرد: سودهای ۲۵ تا ۳۰ درصد و مدت زمان کوتاه بازپرداخت اقساط موجب رکود در بخش تولید به ویژه در صنعت سنگ لرستان شده است.

به هر حال معادن سنگ لرستان گنجینه ای سودمند برای اشتغال و توسعه محسوب می شود که به دلایل متعدد زیر خروارها خاک بی اعتنایی و کم توجهی مانده است.

بروز پدیده های غیر اقتصادی از جمله خام فروشی که خود دلایل متعددی دارد نیز موجب شده تا ذخیره معادن سنگ که به راحتی می توان از سرمایه آن استفاده کرد بدون فرآوری خاص و تنها با برش های معمولی و به صورت خام به فروش برسد./ایرنا
کد مطلب: 191674