توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
بیش از 10 میلیارد مترمکعب بیلان منفی آب وجود دارد
پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۸
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: به علت برداشت های بی رویه طبق آمارهای ارایه شده سالانه بیش از 10 میلیارد متر مکعب بیلان منفی آب داریم.
به گزارش عرش نیوز؛'خداکرم جلالی' روز پنجشنبه در جمع کارکنان و مدیران اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان در جیرفت افزود: در بخش آبخیزداری بیش از 60 درصد آب هایی که استفاده می شود از سفره های زیرزمینی است.

وی بیان کرد: سالانه بیش از 100 میلیارد متر مکعب از حجم آب های زیر زمینی در کشور استفاده می شود و برداشت های بی رویه، نشت زمین و شور شدن آب ها را به همراه دارد.

وی تاکید کرد: ما ناچار هستیم برای نجات منابع طبیعی به مشارکت مردم روی آوریم زیرا این مشارکت ما را به جامع نگری و بهره گیری از دانش بومی می رساند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: باید زمینه مشارکت مردم در احیای منابع طبیعی را فراهم کنیم و این کار بدون مشارکت مردم و دستگاه های بین بخشی محقق نمی شود.

وی افزود: در سطح ملی به علت این که از منابع طبیعی درست استفاده نکرده ایم با مشکلات زیست محیطی روبرو هستیم و نمونه بارز آن خشک شدن تالاب جازموریان و دریاچه ارومیه است.

جلالی گفت: درست است که میزان نزولات جوی در کشور کاهش داشته است اما به این اندازه نبوده که این همه مشکل ایجاد کند پس نتیجه می گیریم که نحوه عملکرد ما درباره منابع طبیعی نامتوازن بوده است.

وی افزود: در دولت یازدهم توجه خاصی به موضوع منابع طبیعی شده است زیرا رهبر معظم انقلاب اسلامی هم به این بخش توجه و عنایت ویژه ای دارند.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سندی در شورای عالی جنگل ها تنظیم شده که از امسال برنامه های آن اجرا می شود.

وی اضافه کرد: در این سند چند محور اساسی مورد توجه قرار دارد و یکی از مباحث این است که جامع نگری را در حوزه های آبخیزداری باید جدی بگیریم.

جلالی گفت: طرح ترسیب کربن را در حوزه بیابان زدایی در دستور کار داریم که اجرای این طرح به اقتصاد مردم و حفاظت از منابع طبیعی کمک می کند.

وی خاطرنشان کرد: طرح ترسیب کربن در جنوب کرمان به عنوان طرح پایلوت در حال انجام است که امید است با همکاری و حمایت نمایندگان بتوانیم این طرح را در سطح استان و منطقه گسترش دهیم.

وی گفت: مدیران موظف شده اند با مردم نهایت همکاری را داشته باشند و سعی شود در صدور اسناد اشتباهی صورت نگیرد زیرا همانگونه که از اراضی دولت پاسداری می کنیم راضی نیستیم تا یک متر از اراضی مردم به نفع دولت سند صادر شود.

جلالی افزود: به همین منظور هیاتی ویژه به منطقه اعزام می کنیم تا بتواند مشکلات را حل کند اما باید با زمین خوارها برخورد قاطع صورت گیرد.

وی بیان کرد: در راستای صیانت از منابع طبیعی در سطح کشور 14 شهید و 500 جانباز داریم و نیازها و مشکلات موجود در لایحه 'ارتقای حفاظت از عرصه های منابع طبیعی' دیده شده است.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه سفر به جنوب کرمان از تالاب جازموریان و طرح های آبخیزداری بالا دست سد جیرفت بازدید کرد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 327141