توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نقش تنش و استرس در افزایش قندخون
يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۶
یک فوق تخصص غدد اطفال با بیان اینکه عوارض هیجانی و تنش روانی نقش موثری در کنترل قندخون بیماران دیابتی دارد، تاکید کرد: در زمان تنش‌های روانی و استرس قندخون افزایش می‌یابد و این افزایش در 4 تا 12 درصد افرادی که به دیابت مبتلا نیستند نیز مشاهده می‌شود.
به گزارش عرش نیوز، دکتر هدیه صانعی‌فرد در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه در هنگام استرس هورمون رشد افزایش می‌یابد، گفت: افرادی که مبتلا به دیابت نیستند، می‌توانند برای کاهش قندخون اضافی به مقدار کافی انسولین بسازند اما در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، انسولین بر میزان بالای قندخون اثری ندارد و بدن به سختی می‌تواند میزان آن را کاهش دهد تا به حد طبیعی برسد.

وی در ادامه افزود: افرادی که در معرض استرس هستند، ممکن است به فکر بیماری دیابت‌شان نباشند، قندخون را بررسی و رژیم غذایی خاص را رعایت نکنند. استرس نیز میزان انرژی مورد نیاز را افزایش می‌دهد و بدن برای بدست آوردن انرژی، هورمون آزاد می‌کند که باعث افزایش قندخون می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه افزایش قندخون خطر عفونت‌های بدن را افزایش می‌دهد، تصریح کرد: عمل جراحی سنگین و عفونت باعث کاهش ترشح انسولین می‌شود که در نتیجه آن قندخون بالا می‌رود و عاملی تشدید کننده برای عفونت‌های بدن است.

صانعی‌فرد افزایش قندخون مکرر بالای ۱۸۰ میلی گرم را عاملی مخاطره آمیز در روند درمان بیماران دانست و گفت: قبل از انجام عمل جراحی قندخون را باید در حد طبیعی که بین ۹۰ تا ۱۸۰ میلی گرم است، نگه داشت و انجام بررسی‌هایی از نظر اختلال الکترولیتی، قند خون و کتون ادرار ضروری است.

این فوق تخصص غدد اطفال در پایان خاطر نشان کرد: در موارد جراحی اورژانس افراد دیابتی، پیش از جراحی باید الکترولیت‌ها چک شود و در صورت بالا بودن قند و کتون مثبت، با گرفتن گاز خون، الکترولیت و مایع‌ها اصلاح شود.
کد مطلب: 363448