توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان:
فرسایش خاک و بیابان‌زایی در انتظار دشت‌های سمنان است
يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۱
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان با اشاره به بحران و تنش آبی موجود در سه دشت این استان گفت: فرسایش خاک و بیابان‌زایی در انتظار دشت‌های سمنان است.
به گزارش عرش نیوز، ایرج حیدریان ساعتی پیش در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان در سالن جلسات غدیر استانداری سمنان اظهار داشت: امروز خشک‌سالی بر سه دشت ایوان‌کی، سمنان و میامی در استان سمنان غلبه پیداکرده و این سه دشت در وضعیت بحرانی قرار دارند.

وی با تأکید بر لزوم تأمین منابع آبی برای نجات این سه دشت بیان کرد: درصورتی‌که اقدام عاجل برای انتقال آب به این دشت‌های تشنه صورت نگیرد؛ فرسایش خاک و بیابان‌زایی در آن مورد انتظار است.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان با اشاره به برگزاری نشست‌های متعدد این شرکت با وزارت نیرو در راستای هدایت پساب‌های صنعتی شهرهای مجاور دشت ایوان‌کی در استان تهران تأکید کرد: به دنبال تحقق این هدف هستیم؛ چراکه با اجرای آن می‌توان این دشت بحرانی را از بی‌آبی نجات داد.

حیدریان با اشاره به برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان برای تعادل بخشی سفره‌های آب زیرزمینی بر ضرورت برخورد با استفاده غیرقانونی آب در این استان تأکید و تصریح کرد: باید برنامه‌های جامعی برای جلوگیری از پیش روی بیابان در دشت سه هزار و 175 کیلومترمربعی سمنان که 13 میلیون مترمکعب کسری آب دارد؛ تدوین و اجرایی شود.

کنتورهای هوشمند آب، دشت‌های تشنه استان سمنان را نجات می‌دهد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان با انتقاد از اضافه برداشت‌ از چاه‌های آب این استان و تأثیر آن بر منابع آبی آن عنوان کرد: باید در توسعه و نصب بیشتر کنتورهای هوشمند آب بر خروجی چاه‌های آب استان سمنان تلاش بیشتری شود.

وی با اشاره به اینکه درمجموع 434 حلقه چاه آب در سه دشت ایوان‌کی، سمنان و میامی دارای مجوز بوده و فعال است گفت: 188 حلقه چاه آب از این تعداد مربوط به محدوده 984 کیلومترمربعی دشت ایوان‌کی، 160 حلقه چاه آب نیز در محدوده سه هزار و 175 کیلومتری دشت سمنان و 86 حلقه نیز در محدوده هفت هزار و 700 کیلومتری دشت میامی قرار دارد.

وی افزود: از این تعداد تنها 105 حلقه چاه آب مربوط به دشت سمنان مجهز به کنتور هوشمند آب و برق است و باید با همکاری دستگاه‌های ذیربط و تجهیز همه این چاه‌های آب به کنتورهای هوشمند، در کاهش مصرف آب نقش‌آفرینی کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به افزایش زیاد و قارچ گونه چاه‌های آب غیرمجاز در شرق استان سمنان تصریح کرد: این مهم سبب شده است تا عمق چاه‌های آب در این منطقه افزایش یابد؛ بنابراین باید با اجرای طرح‌های نظارتی بیشتر با حفر این‌گونه چاه‌ها برخوردی شدید صورت پذیرد.

حیدریان با اشاره به سهم زیاد بخش کشاورزی از آب مصرفی استان سمنان، بر نقش کاهش مصرف آب در این بخش از طریق استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری، در کاهش مصرف آب تأکید و بیان کرد: بازگرداندن پساب‌های صنعتی به چرخه مصرف آب در بخش صنعت می‌تواند به بهبود وضعیت منابع آب زیرزمینی استان سمنان کمک کند.
کد مطلب: 391348
 
 


پربازدیدترین