توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون محیط‌زیست استان سمنان:
مشاهده ۴ قلاده یوزپلنگ در ذخیره‌گاه زیست‌کره توران
شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۰
معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان از مشاهده چهار قلاده یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران خبر داد.
به گزارش خبرگزاری عرش نیوز، بهرام علی ظاهری اظهار داشت: عصر روز گذشته در حاشیه جاده خارتوران به بیارجمند 4 قلاده یوزپلنگ مشاهده شد.

وی افزود: عصر روز گذشته در حاشیه جاده خارتوران به بیارجمند (ابتدای جاده منتهی به سرمحیط‌بانی دلبر) چهار قلاده یوزپلنگ که به گفته شاهدان شامل یک قلاده یوز ماده و سه قلاده توله یوزپلنگ بودند؛ روی جاده آسفالته مشاهده‌شده که با نزدیک شدن خودرو از جاده دور شده‌اند.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان افزود: مشاهده‌کنندگان که دو نفر مسافر و اهل شهرستان گرگان و یک نفر از اهالی روستای احمدآباد خارتوران بودند از فاصله کمتر از 50 متر این صحنه را دیده‌اند.

ظاهری با اشاره به اظهارات یکی از شاهدان این یوزهای آسیایی درباره مشاهدات خود عنوان کرد: بر اساس این اظهارات، یکی از توله یوزها حتی با نزدیک شدن خودرو نیز از جاده دور نمی‌شده و با توجه به غروب آفتاب و شرایط نامساعد دید جاده، خطر تصادف نیز وجود داشته است که هوشیاری راننده خودرو مانع این اتفاق شده است.

به گفته وی، نامساعد بودن شرایط برای تهیه تصویر از این منظره طبیعت و نیز همراه نبودن دوربین حرفه‌ای عکاسی، با تلاش شاهدان قطعه کوتاهی فیلم توسط گوشی تلفن همراه تهیه‌شده است که از کیفیت مناسب برخوردار نیست.

انتهای پیام/
کد مطلب: 391041