امام خوبی‌ها، در شهر خودش غریب است/ سرزمین آفتاب خالی از نقش آفتاب
پنجشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۱۵
به تعبیر امام خامنه ای این انقلاب بی نام خمینی در هیچ کجای دنیا شناخته شده نبود، ولی سوال اینجاست که چرا استان آفتاب که افتخارش زادگاه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بودن است رنگ و بوی امام خمینی(ره) ضعیف و کم نمود است؟
به گزارش عرش نیوز ، به طور معمول استفاده از تمثال و تصویر، شرح حال و شناسنامه از جمله اقداماتی است که برای معرفی و برجسته ساختن واقعه ای، اتفاق پراهمیتی یا محل خاصی بکار می رود تا آن حادثه و موضوع دارای اهمیت خاص هیچگاه فراموش نشود.

اما این یک موضوع بسیار مهمی است که از فکر و ذهن برنامه ریزان کلان و اجرایی ارشد استان مرکزی به عنوان متولیان فرهنگ عمومی مخفی مانده و آن معرفی شخصیت امام خمینی(ره) به مسافران و گردشگرانی است که یا مسیر عبوری آنها از این استان که نقش شاهراه کشور در مسیر مواصلاتی به جنوب و غرب کشور را دارد ویا این استان را مقصد سفر قرار داده اند، است.

ورودی هایی با سایه امام خمینی(ره)

بی شک، اگر از کسانی باشید که یکبار به این استان سفر کرده یا از آن گذشته باشید، در بدو ورود با عبور از آخرین بخش شهر قم و ورود به حیطه استانی مرکزی، با تابلویی مواجه می شوید که به میهمانان و مسافران استان برای ورود به استان محل زادگاه امام خمینی(ره) خیر مقدم می‌گوید اما هیچ تمثال، المان و نقشی از امام(ره) در این میان دیده نمی‌شود به جز یک نشان که در پس تابلو تصویر زرد رنگی که سایه‌ای از یک روحانی است در حال نماز نشان داده شده که به ظن مسئولان استان سایه اقامه نماز امام خمینی(ره) است که در اوج بد و شاید بی‌سلیقگی این مدیران و مسئولان به شدت در ذوق مسافران می خورد.


شهری به نام امام خمینی(ره)، خالی از نقش امام(ره)

باعبور از جاده ای که ما را به سمت سرزمین امام خمینی(ره)، آرامگاه جد مقام معظم رهبری، زادگاه امیرکبیر، زادگاه دکتر حسابی و دکتر غریب و هزاران عالم، نخبه و شخصیت مذهبی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور است هدایت می‌کند و در تقاطع میدانی که این روزها با نام سه راهی خمین شناخته می‌شود راهمان را به سمت شهر خمین رهسپار می‌کنیم.

ابتدای بلواری که به‌نام امام خمینی(ره) نامگذاری شده، ادامه بی سلیقگی شدید ناشی از رفع مسئولیتی است که در بدو ورود به استان مرکزی دیده ایم واین بار به شکلی دیگر.

در ابتدای بلوار که نام آن درج شده روی تابلوی سبز رنگی با کج سلیقگی تمام تمثال نه چندان مناسبی از چهره نورانی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی با یک رنگ سیاه حک شده که البته متولیان باید پاسخ دهند چرا علیرغم هزینه‌های هنگفت همایش‌ها و مراسم‌هایی که شاید خروجی نهایی آن اهدای لوح‌های تقدیر و هزاران تشکر و تقدیر مدیران از یکدیگر است هیچ‌گاه به فکر نیفتاده‌اند در استانی که وجود نازنین امام خمینی(ره) به مثابه تاج گرانب‌هایی بر سر استان است را با تصویری زیبا، جذاب با تبسم‌های آرامبخش امام(ره) مزین نکرده و یا از سایه تصاویر ایشان و یا تصاویر اینگونه استفاده برده شده است؟

مسیر جاده ما را با خود همراه می کند به امید آن‌که در مسافت بیش از ۶۵ کیلومتر اراک تا شهرخمین به استفاده از هنر، نوآوری و زیبایی در معرفی امام خمینی(ره) و شهر زادگاه ایشان بربخوریم که البته امید واهی بوده که در این سفر به خود داده ایم، در مسیر هیچ خبری از اسطوره قرن که ابهت استکبار، امریکا و غرب و شرق را شکست، نیست.

گویا امام مهربانی‌ها در شهر خودش بسیار غریب تر از آنچه فکرش را می کنیم، است.


ورودی‌های خمین و تهی بودن از امام خمینی(ره)

با عبور از جاده ای که سال‌هاست از دور اول سفر منتظر تکمیل پروژه دوبانده شدن است به ورودی شهرخمین می رسیم: میدان ۹دی.

ورودی شهر نیز از تصویر بنیانگذار انقلاب اسلامی خالی‌ است هرچند به فاصله زمانی انجام مصاحبه و گزارش مسئولان شهرستانی تا تنظیم گزارش شاهد نصب تابویی از تمثال مبارک امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری هستیم.

وارد شهر هم که می‌شویم در هیچ میدانی، خیابانی و کوچه ای نمی توان سردیس، تندیس، تصویر یا نمادی از امام خمینی(ره) یافت به ویژه آن‌که باید از میدان ۹دی، میدان قدس، میدان انقلاب تا حد فاصل بیت تاریخی امام(ره) با استفاده از هنر ایرانی-اسلامی به وسیله هنر به اماده کردن مسافران به این شهر برای درس دوباره امام شناسی آماده ساخت، مشاهده کرد.

گویا مسئولان فرهنگی فراموش کرده اند که مقام معظم رهبری بارها بر استفاده از هنر برای ماندگارشدن موضوع و موارد تاکید داشته و از همه به ویژه متولیان امور کشور و اجرایی خواسته اند برای جاویدشدن هرچیز از زبان هنر بهره بگیرند.


امام خمینی(ره) در خمین غریب است

طاهره، ۲۶ساله دانشجوی کارشناسی رشته حقوق خمین اهل کرج در این باره می گوید: شهرخمین به واسطه زادگاه امام(ره) بودن معرفی شده این درحالیست که در این سالها حضور در این شهر، جز استفاده از نام ایشان مسئولان شهر کارجدی نکرده اند.

وی تصریح می کند: گویا مسئولان شهرخمین با این توجیه که همه امام خمینی(ره) را می شناسند کارهای بنیادین در حوزه امام خمینی(ره) را به کارهای تبلیغی که تنها پرسروصدا باشد در ایام سوگواری رحلت ایشان یا دهه فجر خلاصه کرده اند.

آزاده ۳۲ساله فارغ التحصیل رشته روانشناسی این دانشگاه نیز با اشاره به نبود تصویری از امام خمینی(ره) در زادگاه ایشان گفت: در هر شهری نماد و معرف آن شهر را به عنوان یک اصل و اساس در اصلی ترین خیابان ها و میادین شهر به‌صورت نماد، المان و حداقل تصویر نشر می‌دهند در حالی که در خمین باتوجه به وجود شخصیتی بزرگ که رهبر انقلاب اسلامی ایران بوده اند، هیچ تصویر، المانی وجود ندارد.

وی افزود: از همه بدتر اینکه در بدو ورود به شهر هیچ نامی، نشانی از امام(ره) نیست و اگر مسافری به قصد بازدید از بیت تاریخی ایشان به این شهر سفرکرده باشد با سردرگمی باید با پرسش از مردم راه بیت را بیابد، در حالی که عرف در هرجای دنیا این‌ است که از معابر ورودی شهرها تا نقطه خاص و مهم شهری، با استفاده از نشانه و تابلوهای راهنما مسیر برای هدایت سهل و اسان نصب شود.

در این حال، رئیس موسسه نشر و آثار امام خمینی(ره)، مسئول و سرپرست بیت قدیمی امام(ره) در شهرستان خمین اما سبب این موضوع را نبود و فقدان تصاویر از تمثال مبارک امام(ره) دانست و گفت: با توجه به احساس کمبود تصویر، تندیس و یا المانی در خصوص امام خمینی(ره) باید به این نکته اشاره داشت که بیش از ۲شال پیش از سوی شورای قبلی شهرستان و فرماندار وقت این موضوع مطرح شد که باید این نقیصه حداقل در موسسه برطرف شود.

حجت‌الاسلام سید محمدجواد رضوی از تهیه چند تابلو نام برده و افزود: موسسه اقداماتی را انجام داد و تابلوهایی را برای نصب تهیه کرد ولی کافی نبوده و بعد از آن هم دو بار جلساتی ترتیب داده شد که متاسفانه پیگیری‌های لازم انجام نشد.

امام جمعه خمین این نقد را که شهر امام(ره) خالی از نشان امام خمینی(ره) است را پذیرفته و تصریح می‌کند: با توجه به اینکه شهر خمین شهر امام(ره) است و باید از توجه ویژه‌ای برخوردار باشد تاکنون ۳ تابلو با ۳ زبان فارسی و انگلیسی و عربی در ابتدای ورودی های شهر نصب شده اما تابلوی مسیر اراک که دلیل آن‌را نمی‌دانیم برداشته شده است.

حجت‌الاسلام سید علی حسینی افزود: تاکنون با جلسات پشت سر هم سعی داشته با در نظر گرفتن موقعیت شهر خمین ازعناوین افراد خانواده امام خمینی(ره) نیز در سطح شهراستفاده گردد که البته مصلی شهر با نام ایشان مزین شده و حوزه علمیه و مسجدی به نام امام خمینی(ره) نامگذاری شده که باید گفت اینها بسیار کم بوده است.

فرماندار خمین در این باره بررسی را مهم دانسته و گفت: ازآنجا که شهر خمین از لحاظ دیدگاه های مختلف بسیار مهم و قابل توجه است نسبت به لحاظ تصویر یا مجسمه و یا تندیس و یا المانی از امام راحل باید بررسی کامل شود که چه نمادی در خمین به عنوان شهر امام(ره) نصب شود تا هم مناسب شهر بوده و هم در شان شخصیت جهانی امام(ره) باشد.

علیرضا کریمی تصریح کرد: برای معرفی بیشتر امام(ره) و ایجاد تصاویر و المانها باید شهرداری و سازمان میراث فرهنگی بیشتر تلاش کرده و بیت امام خمینی(ره) را بیش از پیش معرفی کنند.

میدانی برای رفع تکلیف و مسئولیت

پیگیری آن‌که به چه میزان تصویر، المان و نما از امام خمینی(ره) در شهری که به‌نام بنیانگذار کبیر انقلاب شناخته می شود سئوالی‌ است که در کوچه ها، خیابان ها و میادین این شهر برای آن هیچ پاسخ مثبتی یافت نمی شود بلکه با گذری از کوچه های شهر کج سلیقگی و رفع مسئولیت مدیران و مسئولان این شهر به شدت در ذوق مسافران و گردشگران است.

در خمین میدانی به نام آزادی که الگویی برگرفته از میدان آزادی تهران، در سایز و حجمی به مراتب کوچکتر و ضعیف‌تر است قرار دارد که با تمام بی سلیقگی نام جدید میدان امام خمینی(ره) برآن نامگذاری شده است.

حال اینکه چرا این میدان که مردم بانام میدان آزادی سالهاست آنرا می شناسند باید به زور و از سر رفع تکلیف بنام امام(ره) نام بگیرد؟ و آیا نمی شد میدانی با المانی و طرحی ایرانی-اسلامی و معرف هویت اصلی این شهر و اسطوره و افتخار استان و ایران اسلامی ایجاد کرد؟

شهردار خمین درباره نبود تصویر و المان شهری درباره امام خمینی(ره) گفت: بیش از ۶ سال گذشته شهردار وقت، طرحی را عنوان کرد که در میدان انقلاب خمره بزرگی که از آن آب سرازیر شود که خمره نماد خم خمین و آبی که از دل آن بیرون می ریزد و گنج درونش است با تصویر برجسته ی امام(ره)، بیانگر گنج درون آن و افکار روشن و زیبای امام خمینی(ره) باشد.

حسین پاکزاد افزود: این طرح با مخالفت شدید مسئول وقت موسسه و نشر آثار امام خمینی رو برو شده و به طور کل رد شد و تاکنون هم هیچ المانی در این خصوص نصب نشده است.

در همین حال، رئیس موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی(ره) در خمین با اشاره به این موضوع گفت: ما مسرانه از شورای شهر و فرمانداری و شهرداری درخواست داریم تا جلسه ای را ترتیب داده تا با همفکری و وحدت این نقیصه را از سطح شهر حل کرده و آنچه در خور شان امام(ره) و خانواده ایشان است را انجام دهیم.

حجت الاسلام رضوی تصریح کرد: اگر مسئولان شهری توان انجام کار را ندارند ما اعلام کرده تا موسسه خودش درصدد حل آن باشد ولی بهتر است که این کار را با نظر کارشناسانه و زیر نظر دستگاه های مسئول فرهنگی انجام داده و به پایان برسانیم .


نشان بی نشانی امام(ره) در بیت هم موج می زند

فقدان تمثال و المان امام(ره)، تنها محصور به ورودی های شهر، خیابان ها و میادین این شهر نمی شود بلکه این موضوع را در اطراف بیت امام(ره) و حتی داخل بیت نیز می توان بخوبی مشاهده کرد.

اینکه هیچ تابلوی راهنمایی، تمثال، سردیس و المانی درباره امام(ره) در بیت و اطراف آن وجود ندارد نقیصه ای است که باید درباره این موضوع بیش از پیش تامل کرد.

رئیس موسسه نشر و آثار امام خمینی(ره) خمین با اشاره به نبود تصویر و المانی از امام(ره) در بیت و اطراف آن کفت: ما این نقص را در شهر مذهبی خمین قبول داریم اما در بیت را قبول نداریم زیرا بیت امام(ره) خودش معرف و نشانگر همه چیز در این باره است.

درحالیکه مرسوم کار نصب تابلوهای راهنمایی است که مسافران که به گفته رئیس موسسه نشر و آثار امام خمینی(ره) خمین در شش ماهه نخست بیش از ۲۰۰ هزار بازدیدکننده بیت بوده درباره ساختمان، معرفی شخصیت امام(ره) توضیحات و آگاهی لازم را کسب کنند.


طرحی برای حریم بیت تاریخی امام خمینی(ره) وجود ندارد

در آثار تاریخی، حریم، محدوده‌ای است که متولی اثر تاریخی بر اساس ضوابط قانونی برای حفظ اثر تاریخی تعیین کرده و این حریم آثار تاریخی، سبب حفظ موجودیت و یکپارچگی اثر می‌شود.

یک طرح حریم از چند نوع حریم شامل حریم حفاظتی که برای جلوگیری از فروریختن و آسیب دیدن کل اثر تعیین شده که در این حریم، فعالیت‌ها، کاربری‌ها و ساخت‌وسازهای نامناسب بر روی نقشه مشخص می‌شود، حریم بصری که برای ایجاد ارتباط دیداری دوطرفه بین محیط و اثر تاریخی تعیین شده و به عبارت دیگر، حریم بصری، دید اثر تاریخی به بیرون و چشم‌انداز بیرون به اثر تاریخی را حفظ می‌کند و ارتقا می‌دهد و حریم کاربردی که برای که پیوستگی اثر تاریخی و محدوده پیوسته به آن، دارای پیوستگی و همگنی با کارکردهای شهرها و مراکز تاریخی بوده و در تعیین این نوع حریم، بخش ویژه‌ای به تعیین کارکردهای مطلوب و قابل توصیه اختصاص می‌یابد.

معاون میراث فرهنگی کشور در ۲۰آذرماه امسال در پاسخ به این سؤال که برنامه معاونت میراث فرهنگی برای تعیین حریم ثبت آثار تاریخی باقی‌مانده و جدید چیست، اظهار داشت: در حال حاضر تیمی از متخصصان زبده در این حوزه را آماده کردیم که به‌صورت گروهی تک‌تک آثار تاریخی کشور را که دارای حریم نیستند تعیین حریم می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر ضوابط این کار تدوین و پرسشنامه‌های مورد نیاز آنها نیز آماده شده است که به‌زودی به سطح کشور ابلاغ می‌شوند و بر همین اساس استان‌ها موظف می‌شوند که از این به بعد هیچ اثر تاریخی جدید را بدون حریم ثبت نخواهیم کرد.

معاون میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه فقط ۱۰ درصد آثار تاریخی دارای حریم ثبتی هستند، تصریح کرد: آثار تاریخی که در گذشته ثبت شده اما تعیین حریم نشده است هم به‌کمک این هیئت در هر استان تعیین حریم می‌شوند و امیدواریم به‌تدریج این اتفاق بیفتد تا آنچه از آثار تاریخی بدون حریم در کشور وجود دارد هم در بازه زمانی مناسب و معقول تعیین حریم شوند.

این درحالیست که برای اثر تاریخی و درعین حال معنوی-فرهنگی بیت تاریخی امام خمینی(ره) در خمین هیچ طرح جامع توسعه شهری، ترافیکی و تعیین حریم بیت تعریف نشده است و این را از ساختمان و تابلوی بلند مدیریت شهری و بانکی که تابلوی تبلیغی آنها به حیاط این بیت سرک می کشد می توان دریافت.

اما، نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خمین با توجیه دستور از استان برای عدم مصاحبه از زیر بار پاسخ به سوالات متعددی که متوجه این سازمان در شهر خمین به عنوان یکی از متولیان اصلی بود شانه خالی کرد.

روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی استان مرکزی که این سالها در تعامل با رسانه ها به ویژه خبرگزاری ها و اطلاع رسانی استانی از سیستم خودساخته نوبت دهی که امروز به یکی و خبر فردا به دیگری اطلاع رسانی شود، پاسخ سوالات را حواله به عبور از سیستم بروکراسی اداری کرد.

این واحد اداری در مواجهه با سئوالات، مکتوب ساختن سئوالات و ارسال برای سرپرست این سازمان را ملزومه‌ای دانست تا پاسخ ها را مکتوب بتوان دریافت کرد، هرچند باید دید سرپرست امروز این سازمان در مسیر پاسخگویی به چنین سیستم ارتباطی و روابط عمومی بسنده کرده یا با بررسی مشکلات درجهت حل مشکلات و پاسخگویی شفاف گام برمی دارد؟


فرماندار خمین با اشاره به ضرورت تدوین طرح ترافیکی درباره بیت گفت: از بعد ترافیکی باید زمینه تردد مردم با وسائل نقلیه عمومی اتوبوسی به محدوده بیت پیگیری شده و از ایجاد ترافیک در این محوطه جلوگیری شود.

علیرضا کریمی تصریح کرد: باید جلسات ترافیکی گذاشته شود تا با هم اندیشی مسیرهایی را مشخص کرده که از جاده های کنار شهر که به بیت منتهی می شود استفاده تا از حجم ترافیک شهری در اطراف بیت کاسته شود.

متولیان فرهنگی برای معرفی امام(ره) و شهر زادگاه ایشان تلاش کنند

استاندار مرکزی با اشاره به نبود المان یا تصویری از امام(ره) در خمین گفت: متاسفانه در زمینه نصب عکس یا سردیس و المان از امام خمینی(ره) در خمین کوتاهی شده است و باید جبران شود.

محمدحسین مقیمی تصریح کرد: سعی می کنیم به این شهر آنطور که باید رسیدگی شود و کاستی های آن برطرف شده و به جایگاه واقعی خود به عنوان شهر امام(ره) برسد.

وی با اشاره به نارضایتی مردم خمین از نبود تصویر و المان از تمثال و شخصیت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی گفت: کسانی که متولی این کار بوده اند به وظایف خود به درستی عمل نکرده و سبب شده مردم به سبب نبود عکس یا المانی از امام(ره) در خیابان ها و میدان های اصلی شهر ناراضی باشند.

استاندار مرکزی افزود: متولیان این کار و مسئولان فرهنگی بایستی تلاش کنند تا شهر امام(ره) را بیشتر و بهتر معرفی کنند و همه با زادگاه امام خمینی(ره) به طور دقیق آشنا شوند./تسنیم
کد مطلب: 187930