توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مردم یزد خواستار ثبت جهانی بافت تاریخی این شهر هستند
سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۹
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد گفت: بافت تاریخی شهر یزد در نوع خود بی نظیر است و ساکنان آن خواستار ثبت جهانی این بافت ارزشمند هستند.
به گزارش عرش نیوز؛سید 'محمدرضا سید حسینی' روز سه شنبه در نشست مشورتی ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد افزود: این بافت تاریخی ارزش معرفی و عرضه به جهانیان را دارد.

وی اظهار کرد: در زمان ثبت بافت تاریخی یزد در فهرست آثار ملی کشور اطلاعیه هایی از سوی اداره کل میراث فرهنگی در بافت تاریخی پخش و محله به محله به مردم اطلاع رسانی شد که اگر مردم نارضایتی یا مشکلی دارند با مسوولان در میان بگذارند.

معاون استاندار یزد خاطرنشان کرد: اکنون به مرحله ای رسیده ایم که مردم خواهان ثبت جهانی این بافت ارزشمند هستند و پیشنهاداتی هم در این زمینه دارند که امید است با برگزاری جلسات منظم و دعوت از صاحب نظران و همکاری همه دستگاه ها دستیابی به این مهم محقق شود.

سیدحسینی با اشاره به این که بین دانشگاه و مردم دیوار اعتماد وجود دارد از دانشگاهیان خواست در زمینه ثبت جهانی بافت تاریخی یزد اطلاع رسانی کنند، زیرا مسایلی که از سوی دانشگاهیان به مردم اعلام شود قابل قبول تر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز در این نشست گفت: ثبت جهانی شهر یزد حفظ منظر تاریخی، اصالت و هویت شهر است و باعث افتخار و ماندگاری این بافت ارزشمند خواهد شد.

'محمدمهدی شرافت' افزود: مصمم هستیم تا با همکاری تمام ارگان های ذیربط به این هدف دست یابیم و در صورتی که به هر دلیل این موفقیت حاصل نشود چیزی از دست نخواهیم داد.

وی تاکید کرد: قوانین حفاظتی میراث فرهنگی پابرجاست و حفاظت از بافت ارزشمند همچنان به قوت خود باقی خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد ادامه داد: طرح هایی همچون طرح امیرچقماق و چهارراه بعثت که مدتی مسکوت مانده بود دوباره در حال اجراست که امیدواریم با پایان چند طرح اصلی به شهر رونق داده شود و بافت تاریخی شهر یزد را که نماد افتخاری برای یزدی هاست محافظت کنیم.

این نشست به دعوت پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی یزد با تاکید بر موضوع ثبت جهانی بافت تاریخی این شهر به عنوان عاملی برای حفظ اصالت و هویت شهر و ماندگاری بافت تاریخی با حضور جمعی از مسئولین و صاحب نظران در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد برگزار شد.

یزد، نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی به مساحت عرصه 743 هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار بوده که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این شهر تاریخی گنجینه ای از هنر، فرهنگ و تمدن ایرانی را در خود دارد که از آن جمله می توان به بناهای مذهبی، بقعه، مساجد، حسینیه ها، زیارتگاههای زرتشتیان، خانه های تاریخی، آب انبارها، باغ های تاریخی ، بادگیرها و بازارچه ها اشاره کرد.

دیگر اماکن دیدنی یزد زندان اسکندر، بقعه شیخ احمد فهادان، مجموعه تاریخی هشت، مسجد چهل محراب، آتشکده زرتشتیان، گنبد مصلای عتیق، بقعه دوازده امام، مسجد یعقوبی و بقعه سید شمس الدین است.

در مجموع 77 محله از مجموعه محلات شهر یزد به دلیل قرار گرفتن در محدوده بافت تاریخی و یا در حریم آن، در سال 1384 و با شماره 15000 تحت عنوان «بافت تاریخی یزد» به ثبت آثار ملی رسیده اند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 351838