توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فعال بحرینی: آل‌خلیفه رویکرد امنیتی را برای بحران بحرین انتخاب کرده است
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۸
یک فعال سیاسی بحرینی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به حکم اخیر دادگاه رژیم آل‌خلیفه برای اعدام ۶ جوان گفت که آل‌خلیفه رویکرد امنیتی را به‌جای راه‌حل سیاسی برای بحران بحرین انتخاب کرده است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دادگاه نظامی رژیم آل خلیفه روز دوشنبه 6 شهروند بحرین را به اعدام محکوم کرد.

این شهروندان در مدت محاکمه در دادگاه‌ نظامی، در معرض انواع شکنجه‌های جسمی و روحی و نیز شوک الکتریکی قرار گرفته‌اند.

دستگاه قضایی رژیم آل‌خلیفه، یکم آبان ماه گذشته برای اولین بار، شماری از شهروندان این کشور را به‌اتهام واهی برنامه‌ریزی برای حمله به نیروهای مسلح، به دادگاه نظامی ارجاع داد.

همچنین پیش از این پادشاه بحرین در ماه آوریل گذشته با محاکمه غیرنظامیان در دادگاه‌های نظامی موافقت کرده بود.

"حسن قمبر" فعال سیاسی بحرینی در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم درباره آخرین تحولات این کشور صحبت کرد.

رژیم آل‌خلیفه اقدامات خود را بر اساس خواست عربستان و امارات انجام می‌دهد

وی در این مصاحبه درباره حکم اعدام 6 جوان بحرینی توسط دادگاه این کشور گفت: واقعیت آن است که نظام حاکم بر بحرین به مرحله‌ای رسیده است که تمامی رفتارها و اقدامات خود را بر اساس خواست عربستان و امارات انجام می‌دهد و کاملاً مسیر جداگانه‌ای از ملت را انتخاب کرده و به‌جای آنکه به‌دنبال راه‌حل باشد در حال پیچیده‌تر کردن اوضاع در این کشور است این در حالی است که پس از گذشت 6 سال از آغاز انقلاب بحرین، گروه‌ها و احزاب مخالف بارها از نظام حاکم خواسته‌اند که از طریق مذاکرات سیاسی و انجام اصلاحات راه‌حلی را پیدا کند اما با توجه به اقدام اخیر رژیم آل‌خلیفه، به‌نظر می‌رسد که آنها خواستار حل ریشه‌ای بحران موجود نیستند. این موضوع را به‌وضوح می‌توان از طریق هدف قرار داده شدن مخالفان، شخصیت‌های سیاسی و دینی مشاهده کرد که آیت‌الله عیسی قاسم یکی از این موارد بوده که تابعیت وی لغو گردید و تحت محاصره قرار گرفت و اگر فشارهای بین‌المللی، افکار عمومی و گروه‌های مخالف نبود معالجه وی نیز صورت نمی‌پذیرفت. البته آیت‌الله عیسی قاسم پس از مداوا بار دیگر به منزلش بازگردانده شده و تحت اقامت اجباری قرار گرفته است.

آل‌خلیفه رویکرد امنیتی را به‌جای راه‌حل سیاسی برای بحران بحرین انتخاب کرده است

این فعال سیاسی بحرینی در ادامه این مصاحبه گفت: در واقع هیچ‌گونه نشانه‌ای در این باره وجود ندارد که نظام حاکم در بحرین به‌دنبال راه‌حلی برای بحران سیاسی موجود در این کشور باشد. رژیم آل‌خلیفه رویکرد امنیتی را به‌جای راه‌حل سیاسی انتخاب کرد و امروز شاهد آن هستیم که مجبور به استفاده از گزینه نظامی نیز شده که نمونه آن محاکمه شهروندان در دادگاه‌های نظامی و صدور احکام اعدام علیه آنها بوده است این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل از بحرین درخواست کرده‌ بود که محاکمه این 6 نفر در دادگاه‌های غیرنظامی برگزار شود و مخالفت رژیم آل‌خلیفه با این موضوع نشان از آن دارد که درصدد انتقام گرفتن از مردم است. دستگاه قضایی در بحرین غیرمستقل بوده و بر اساس گزارش نهادهای حقوقی بین‌المللی، فاقد ساده‌ترین معیارهای عدالت می‌باشد. قاضی دادگاه‌ها به‌صورت مستقیم توسط خاندان حاکم در بحرین انتخاب می‌شوند و بنابراین کاملاً مشخص است که دادگاه‌ها هیچ‌گونه استقلالی از خود ندارند.

آیت‌الله عیسی قاسم پس از مداوا بار دیگر تحت اقامت اجباری قرار گرفته است

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره آخرین اخبار درباره وضعیت جسمانی آیت‌الله شیخ عیسی قاسم گفت: سن شیخ بالاست و اوضاع جسمانی وی در شرایط طبیعی قرار ندارد. پس از آنکه شیخ در اقامت اجباری قرار گرفت از معاینه‌های دوره‌ای و درمان‌ بیماری‌های مزمن خود محروم شده است. تقریباً یک سال و نیم می‌شود که پزشکان متخصص نتوانسته‌اند که آیت‌الله عیسی قاسم را معاینه کنند که همین موضوع باعث تشدید اوضاع جسمانی وی شد. درست است که وی اخیراً مداوا و معاینه شده اما بار دیگر تحت اقامت اجباری قرار گرفته و وی از مراقبت‌های پزشکان متخصص محروم شده است، بنابراین مسئولیت هرگونه تشدید اوضاع جسمانی آیت‌الله عیسی قاسم به‌صورت مستقیم به‌عهده رژیم حاکم است.

انتهای پیام/.*
کد مطلب: 392554