توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
درخشش ورزشکاران مازندرانی در بازیهای آسیایی+عکس
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۰
به گزارش عرش نیوز؛کاروان ورزشی مازندران در رقابتهای آسیایی اینچئون کره جنوبی با کسب شش طلا، پنج مدال نقره و پنج برنز در ۱۰ رشته ورزشی، کلکسیون ورزشی استان را زرین تر کردند. بهداد سليمي، رضا يزداني، مسعود اسماعيل پور، عزت الله اكبري ، نرگس امامقلي نژاد، مجتبي عابديني ، سجاد عباسي اميري ، سوسن حاجي پور ، مجيد قيدي ، جاسم دلاوري ، مجتبي ميرزاجان پور، عادل غلامي ، فرزان عاشورزاده ، بشير باباجان زاده و فاطمه چالاكي مدالهای رشته های مختلف را در بازیهای آسیایی اينچئون كره جنوبي کسب کردند.

بشیر بابا جانزاده دلاور مرد مازنی وسنگین وزن کشتی فرنگی ایران توانست پنجمین مدال برنز کاروان کشتی کشور مان را کسب کند، نماینده وزن ۱۳۰ کیلوگرم کشورمان با پیروزی مقابل حریف قرقیز در دیدار رده‌بندی به مدال برنز دست یافت.

باباجان‌زاده در دور نخست مقابل دارمندار دالال از هند به پیروزی رسید و راهی یک‌چهارم نهایی شد، اما در دور دوم با نتیجه یک بر صفر مغلوب نورماخان تینالی‌یف، نفر سوم جهان و قهرمان بازی‌های آسیایی گوانگجو از قزاقستان شد و از حضور در نیمه‌نهایی بازماند که با توجه به حضور حریفش در فینال به گروه شانس مجدد رفت.

باباجان‌زاده در شانس مجدد مقابل ماماسولی‌یف از ازبکستان به پیروزی رسید و گام به دیدار رده‌بندی گذاشت. بشیر در دیدار رده‌بندی با نتیجه ۴ بر یک از سد مورات رامونوف دارنده مدال‌های نقره و برنز قهرمانی آسیا از قرقیزستان گذشت و مدال برنز را به خود اختصاص داد.

اکبری از طلایی بازماند


در ادامه مسابقات چهار وزن سوم و پایانی رقابت‌های کشتی آزاد بازی‌های آسیایی عزت‌الله اکبری نماینده وزن ۷۴ کیلوگرم کشورمان با شکست در دیدار ‌نهایی مقابل حریف ازبک از کسب مدال طلا بازماند. عزت الله اکبری در وزن ۷۴ کیلوگرم پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم و مرحله یک‌چهارم نهایی با نتیجه ۱۰بر صفر مقابل محمد اسد بات از پاکستان به پیروزی رسید و راهی نیمه‌نهایی شد.

وی در این مرحله نیز با نتیجه ۴ بر ۳ لی سانگ‌کیو از کره‌جنوبی را شکست داد و جواز حضور در دیدار پایانی را کسب کرد و سرانجام در فینال با نتیجه ۳ بر ۲ مقابل رشید قربان‌اف، دارنده برنز جهان و قهرمان آسیا از ازبکستان شکست خورد و از کسب مدال طلا بازماند.کسب مدال طلای اسماعیل پور

مسعود اسماعیل پور دلاور مرد مازنی (دارنده مدال نقره و برنز پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی جهان) در فینال وزن ۶۱ کیلوگرم برابر باجرانگ باجرانگ دارنده مدال برنز رقابت های کشتی سال ۲۰۱۳ جهان از هند قرار گرفت و با نتیجه ۶ بر ۵ حریف خود را از پیش رو برداشت و عنوان نخست را کسب کرد.

اسماعیل پور با کسب عنوان قهرمانی اولین مدال طلای بازیهای آسیایی خود و هشتمین مدال طلای کاروان ایران را هم بدست آورد. وی دو طلای قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۴ قزاقستان و ۲۰۱۰ دهلی نو، مدال نقره ۲۰۱۲کره جنوبی و مدال برنز ۲۰۰۹ تایلند را در کلکسیون افتخارات خود دارد و با طلای بازیهای آسیایی اینچئون کلکسیون آسیایی خود را تکمیل کرد.

وی اکنون طلای رقابت های قهرمانی جهان و بازیهای المپیک را در کلکیسیون افتخارات کم دارد.

یزدانی هم طلایی شد

رضا یزدانی نماینده وزن ۹۷ کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد با پیروزی در دیدار فینال مقابل حریف قرقیز مدال طلا را بر گردن آویخت. یزدانی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه ۶ بر صفر مقابل دارنده مدال طلای آسیا از مغولستان به پیروزی رسید و گام به نیمه‌نهایی گذاشت. وی در این مرحله نیز با نتیجه ۶ بر یک از سد‌ یون چانوک از کره‌جنوبی گذشت و راهی فینال شود.

یزدانی در فینال با نتیجه ۱۴ بر ۴ از سد ماگومد موسائف از قرقیزستان گذشت و هفتمین مدال طلای کاروان ورزشی ایران را در این رقابت‌ها برای کشورمان به ارمغان آورد. وی چندی پیش نیز در مسابقات جهانی این کشتی‌گیر را با نتیجه ۹ بر ۳ شکست داده بود.

بهداد رکوردشکنی کرد

در آخرین روز رقابت‌های وزنه‌برداری بازی‌های آسیایی، بهداد سلیمی در حرکت یک ضرب وزنه ۲۰۰ و ۲۱۰ کیلوگرم را بالای سر برد و توانست رکورد یک ضرب بازی های آسیایی را بشکند. سلیمی پس از شکست رکورد یک ضرب بازی های آسیایی به دنبال این بود که در دوضرب نیز رکورد شکنی کند، وی در حرکت دو ضرب وزنه ۲۴۱ کیلوگرم را بالای سر برد و توانست رکورد دو ضرب بازی‌ها را هم به نام خود ثبت کند.

این رکورد پیش از این در اختیار حسین رضازاده در بازی‌های ۲۰۰۲ بوسان بود که وزنه ۲۴۰ کیلوگرم را بالای سر برده بود. به این ترتیب سلیمی رکورد مجموع را نیز به ۴۵۱ کیلوگرم افزایش داد. پس از حرکت ناموفق وزنه‌بردار چینی برای مهار وزنه ۲۴۵ کیلویی سلیمی بار دیگر روی تخته آمد تا وزنه ۲۵۵ کیلوگرمی را بالای سر ببرد. بهداد که در حرکت اول زیر وزنه ۲۴۵ کیلوگرم اندکی لرزیده بود، این بار بهتر کار کرد و این وزنه را هم زد تا رکورد را به ۴۶۵ کیلوگرم افزایش دهد. سلیمی ار حرکت سوم انصراف داد.

با پایان رقابت‌های وزنه برداری، بهداد سلیمی تنها مدال طلای این رشته را به دست آورد تا تیم وزنه برداری ایران با یک طلا و یک نقره به کار خود پایان داد.

مجید قیدی نیز مدال برنز تیمی تیراندازی با کمان رشته کامپوند در مسابقات آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون کره جنوبی را به گردن آویخت. مجید قیدی، ملی‌پوش ساروی تیراندازی با کمان در رشته کامپومند در بخش تیمی که برای نخستین‌بار در طول ورزش تیراندازی با کمان در مسابقات آسیایی موفق به کسب مدال برنز شد.

درخشش بانوان مازندران در بازیهای آسیایی/ دو برنز و یک طلا

شش بانوی مازنی به رقابتهای آسیایی اینچئون اعزام شده بودند که در وزن ۵۳- کیلوگرم رقابت‌های تکواندو در هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی ۱۷ تکواندوکار حضور داشتند و سوسن حاجی پور دور نخست "فریزا الدانگوروا" از قزاقستان دارنده مدال نقره و برنز قهرمانی آسیا را ۹ بر ۳ شکست داد و سپس در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف "ساریتا" از تایلند نایب قهرمان جهان و دارنده مدال برنز آسیا رفت و در پایان سه راند به تساوی ۶ بر ۶ دست یافت تا کار به راند طلایی کشیده شود و در راند چهارم و طلایی سوسن حاجی پور امتیاز برتری را گرفت و به مرحله بعد راه یافت.

حاجی‌پور در نیمه نهایی به مصاف نماینده چین تایپه رفت و با شکست ۵ بر صفر به کار خود پایان داد تا به مدال برنز مشترک دست یابد.

فاطمه چالاکی کاراته کا مازندرانی وزن منهای ۶۱ کیلوگرم تیم ملی بانوان کشورمان نیز مدال برنز هفدهمین دوره بازیهای آسیایی را از آن خود کرد، وی برابر "سوجانگ شین" از کره جنوبی با نتیجه ۳ بر ۲ به برتری رسید و صاحب مدال برنز شد.

چالاکی در نخستین دیدار "تینگ لی" از هنگ کنگ را با نتیجه ۳ بر صفر شکست داد، در دومین مبارزه مقابل حریف ازبکستانی، "بارنو میرزووآ" ۴ بر ۲ نتیجه را واگذار کرد.

عاشورزاده طلایی شد

چهاردهمین روز از بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون در حالی پیگیری ‌شد که فرزان آشورزاده نماینده وزن ۵۸- کیلوگرم تیم ملی تکواندو در فینال به مصاف نماینده قزاقستان رفت و در فینال بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون با شکست نماینده قزاقستان به مدال طلا دست یافت.

وی برای رسیدن به فینال مسابقات نمایندگان اردن، تایلند، چین و چین تایپه را شکست داده بود. پیش از این مسعود حجی زواره، مهدی خدابخشی و بهنام اسبقی طی روزهای گذشته مدال طلای بازی‌های آسیای ۲۰۱۴ اینچئون را کسب کرده بودند.

تیم كاروان ورزشی ايران عزيز به ويژه كاروان ورزشي مازندران قهرمان پرور در رقابت‎های آسیایی اينچئون كره جنوبي افتخارات ارزشمندي را به ملت سرافراز ايران هديه كرده و باشکوه و عظمت سرود مقدس کشورمان را بارها طنین‌انداز کردند.

ربیع فلاح جلودار استاندار مازندران با تبریک موفقیتهای کاروان ورزشی مازندران در رقابتهای آسیایی اینچئون گفت:کسب بیشترین مدال طلاي بازی‌های آسیایی تاكنون و نقش پر رنگ بانوان ورزشكار در كسب اين افتخارات ستودني و قابل تقدير است.

وی افزود: حقيقتا نقش فرزندان شايسته و توانمند ديار مازندران با حضور مكرر برسکوهای قهرمانی و به اهتزار در آمدن پرچم جمهوري اسلامي بي بديل و ماندگار است.

وی اظهار داشت: دستيابي به ۱۶ مدال ( ۶ مدال طلا ۵ مدال نقره و ۵ مدال برنز) در ۱۰ رشته اين مسابقات توسط ورزشكاران مازني كه با درخشش ، همت جهادي و منش و اخلاق پهلوانی بهداد سليمي ، رضا يزداني ، مسعود اسماعيل پور ، عزت الله اكبري ، نرگس امامقلي نژاد ، مجتبي عابديني ، سجاد عباسي اميري ، سوسن حاجي پور ، مجيد قيدي ، جاسم دلاوري ، مجتبي ميرزاجان پور ، عادل غلامي ، فرزان عاشورزاده ، بشير باباجان زاده و فاطمه چالاكي در اينچئون كره جنوبي حاصل شد بويژه مدال طلاي بهداد سليمي در وزنه برداري كه با ركورد شكني همراه بود مايه افتخار اين ديار علوي و پهلوان پروراست.

۲۶ ورزشكار مازني در مسابقات آسیایی اینئچون ۲۰۱۴ حضور داشتند که موفق به کسب ۱۶ مدال شدند.

در این دوره از مسابقات ۹۵۰۱ ورزشکار از ۴۵ کشور آسیایی در ۳۶ رشته با یکدیگر به رقابت پرداختند و کاروان ورزش ایران نیز با ۲۸۲ ورزشکار شامل ۲۲۴ ورزشکار مرد و ۵۸ ورزشکار زن در این دوره از مسابقات شرکت کرده است.

منبع:مهر
کد مطلب: 317557