توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آیت‌الله مکارم‌شیرازی:
حمله تروریستی برای دوست و دشمن محکوم است
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۰
یکی از مراجع تقلید در قم با اشاره به حمله داعش به دفتر روزنامه در اروپا گفت: این اتفاق در جاهای دیگر نیز روی می‌دهد، به یقین این کار را محکوم می‌کنیم و ترور نه درباره دوست و نه دشمن درست نیست و اسلام ترور را ممنوع کرده است.

به گزارش عرش نیوز؛آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری(ع) اظهار کرد: شیعیان گروه اهل نجات هستند، البته باید یار و یاور ائمه اطهار(ع) با انجام برنامه‌ها و فعالیت‌هایشان باشند.

وی افزود: قیام حضرت مهدی(عج) به چشمه آب حیات تعبیر شده و ماء معین در حقیقت حضرت مهدی(عج) است و این تشبیه مهمی است زیرا حیات همه موجودات از آب بوده و آفرینش ما نیز از آب است.

این مرجع تقلید یادآور شد: همانگونه که انسان نسبت به آب نیازمند است به ظهور حضرت نیز نیاز دارد، آب حیات حقیقی اوست که مایه حیات جامعه بشری می‌شود و او می‌تواند عدالت را اجرا کند.

وی با بیان اینکه برخی از کارها تصور می‌کنیم حمایت است ولی در واقع به امام لطمه می‌زند گفت: بدگویی‌ها و کارهایی که از سوی برخی‌ها انجام می‌شود و به مقدسات دیگران حمله می‌کنند و اینگونه تصور می‌کنند که حمایت است در صورتی که حمایت نیست و سبب می‌شود که مسلمانان در برابر دشمنان متفرق شوند.

آیت‌الله مکارم‌ شیرازی یادآور شد: این درست نیست که اتحادیه اروپا تشکیل شود، ولی مسلمانان به جان هم بیفتند و امیدواریم با عمل خود جزو فرقه ناجیه باشیم.

وی ادامه داد: شما به عنوان نخبگان و مومنان باید به خانواده‌ها و جوانان رسیدگی کنید و در خانواده، محله و کوچه ممتاز باشید، باید مراقب جوانان باشید زیرا خطرات فراوانی جوانان را تهدید می‌کند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه شنیدید که خطر داعش به اروپا سرایت کرده است و در حمله به دفتر روزنامه 10 نفر کشته شدند، 17 نفر مجروح شدند و دو فقره گروگان‌گیری شد، افزود: این اتفاق در جاهای دیگر نیز روی می‌دهد، به یقین این کار را محکوم می‌کنیم و ترور نه درباره دوست و نه درباره دشمن درست نیست و اسلام ترور را ممنوع کرده است.

آیت الله مکارم‌شیرازی تصریح کرد: سه عکس العمل درباره این حادثه نشان دادند، ابتدا راهپیمایی میلیونی کردند، روسای کشور در پاریس جمع شدند و این قضایا را محکوم کردند زیرا تمام اروپا به وحشت افتاده بود.

وی با بیان اینکه کار را از داعش عمومیت دادند و به تمام مسلمانان حمله کردند، در حالی که تکفیری‌ها از اسلام بیگانه هستند، گفت: علمای اسلام در قم، الازهر و سوریه کنگره برگزار کردند و همه گفتند اینها ارتباطی با اسلام ندارد.

استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: روزنامه‌ای که به آن حمله شده قول داده کاریکاتورهایی که از پیامبر اکرم(ص) طراحی کرده را به 16 زبان منتشر می‌کند، این کار عاقلانه نیست؛ کاریکاتور اهانت‌آمیز بکشید و به همه مسلمانان اعلام جنگ می‌دهید در حالی که از داعش ضربه خوردید.

وی خاطرنشان کرد: شما ریشه‌ها را باید پیدا کنید و خشک کنید، ارتش و جمعیت مردمی عراق داعش را ریشه‌کن می‌کنند، به شرطی که جلوی کمک‌ها را به داعش را بگیرید اگر کمک به آنها نشود، یک ماه دوام نمی‌آورند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی تاکید کرد: باید عاقلانه برخورد کرد نه اینکه به سراغ کارهای تند، بی‌دلیل و دشمن زیاد کن رفت، با راهپیمایی به طور موقت تسکین می‌دهید، ولی آتش زیر خاکستر می‌ماند بنابراین باید ریشه‌ها خشکانده شود.


منبع:فارس

کد مطلب: 355357