توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل اوقاف اردبیل:
خیمه‌های معرفت در اردبیل برپا می‌شود
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۸
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: برپایی خیمه معرفت، دایر کردن ایستگاه‌های تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف و برگزاری نشست‌های صنفی برای ایجاد وقف جدید از برنامه های ایام عزاداری ما‌های محرم و صفر در اردبیل است.
به گزارش عرش نیوز، حجت‌الاسلام اکبر قیامی پیش از ظهر امروز در دیدار با امام جمعه مشکین شهر با اشاره به ضرورت احیا و افزایش بهره وری موقوفات این شهرستان اظهار کرد: امیدواریم که با تعامل بیشتر اوقاف، دستگاه های مرتبط و متولیان موقوفات شاهد رشد و شکوفایی بیش از پیش آنها باشیم.

وی شاخص ترین موقوفه شهرستان مشکین شهر را، موقوفه مرحوم آیت الله مجتهد صدرایی برشمرد و افزود: این وقف در سال ۴۲ و با نیت خیرات و مبرات، سوگواری و تعزیه داری معصومان(ع)، احسان و اطعام، احداث مسجد و کتابخانه و حوزه علمیه به ثبت رسیده که متاسفانه اوقاف به دلیل داشتن متصرف غیرقانونی از اجرای دقیق نیت واقف در بخش هایی از این موقوفه بازمانده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل تصریح کرد: توقع ما این است که با حمایت علما و به ویژه امام جمعه شهرستان مشکین شهر و مساعدت مسئولان و دستگاه های مربوطه، دست موقوفه خواران از تعرض به موقوفات این شهرستان کوتاه شود، که این امر موجبات احیا و اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان در این شهرستان را فراهم می آورد.

قیامی با ارائه گزارشی از اجرای طرح سوگواره بصیرت عاشورایی در بقاع متبرکه استان و شهرستان مشکین شهر گفت: طرح سوگواره بصیرت عاشورایی همزمان با سراسر کشور در بقاع متبرکه، مساجد، حسینیه ها و تکایای استان اردبیل نیز از ابتدای محرم تا آخر ماه صفر برگزار می شود و این طرح با هدف اجرای منسجم نیات واقفان مرتبط با موضوع روضه خوانی، تعزیه داری و اطعام عزاداران حسینی که تعدادی از موقوفات را شامل می شوند، برگزار می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل بیان کرد: چنان چه برنامه ریزی شده است ۱۰ بقعه و امامزاده شاخص از شهرستان خلخال،۷ بقعه متبرکه از شهرستان مشکین شهر، ۳ بقعه از شهرستان گرمی و ۸ بقعه از شهرستان اردبیل برای برگزاری این مراسم معنوی آماده شده اند.

وی با بیان اینکه در روز دوم محرم مصادف با ۵ آبان تجمع بزرگ عاشوراییان در امامزادگان شاخص استان از جمله امامزاده سید صدرالدین(ع) اردبیل انجام شد، گفت: این مراسم با شعار لبیک یا حسین، در بعد از ظهر روز دوم محرم، همزمان با ورود کاروان امام حسین (ع) به کربلا برگزار شد.

قیامی با بیان اینکه در قالب این طرح از سخنرانی و مداحی سخنرانان و مداحان مطرح شهرستانی و استانی استفاده می‌شود، افزود: از دیگر برنامه‌های این سوگواره می‌توان به استفاده از روحانیان اعزامی از قم‌، برپایی نمایشگاه های فرهنگی، برپایی خیمه معرفت، دایر کردن ایستگاه‌های تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف و برپایی محافل انس با قرآن کریم، برگزاری نشست‌های صنفی برای ایجاد وقف جدید و در نهایت اطعام و پذیرایی از عزاداران حسینی در راستای اجرای نیات واقفان خیراندیش اشاره کرد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 326151