توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
با تخصیص اعتبار 500 میلیون‌ ریالی؛
‌سایت شهر زیرزمینی ذلف‌آباد ساماندهی می‌شود
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۶
فرماندار فراهان از اختصاص 500 میلیون ریال برای ساماندهی سایت شهر زیرزمینی ذلف‌آباد فراهان خبر داد.
 
عرش نیوز به نقل از ایسنا؛سعید فائض‌پور اظهار کرد: این اعتبار در جلسه شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان مرکزی اختصاص یافته است.

 
وی ادامه داد: ساماندهی سایت شهر زیرزمینی ذلف‌آباد فراهان توسط اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان مرکزی انجام می‌شود.

 
فائض‌پور با اشاره به اینکه قدمت شهر زیرزمینی زلف‌آباد به دوره ایلخانیان باز می‌گردد اظهار کرد: محوطه تاریخی زلف‌آباد عرصه‌ای به وسعت 110 هکتار را شامل می‌شود که در دو طرف جاده آسفالته فرمهین به آشتیان و تفرش قرار گرفته و به شکل دو بخش مجزا کاوش باستان‌شناسی می‌شود.

 
وی ادامه داد: در فصل نخست کاوش‌های باستان‌شناسی این محوطه تاریخی در سطح 700 متر مربع، بخش‌های مهمی از ساختارهای مسکونی و عمومی از جمله بقایای یک حمام عمومی آشکار شد که حکایت از رعایت اصول شهرسازی داشته است.

 
فائض‌پور تصریح کرد: مرحله دوم کاوش باستان‌شناسی محوطه تاریخی زلف‌آباد فراهان از سال 89 با هدف کشف ابعاد ناشناخته این محوطه و بررسی تخمین شرایط و روند ایجاد آن، کالبدشناسی شهری از منظر بافت مسکونی، خدمات عمومی، مشاغل و تجارت، زیست فرهنگی و اقتصادی و ترسیم الگوی ارتباط فرهنگی صورت گرفته است.

 
وی خاطرنشان کرد: نتایج این کاوش باستان‌شناسی قرار است به زودی در قالب سایت موزه در کنار این اثر باستانی به معرض دید عموم گذاشته شود.

 
خبرگزاری ایسنا در تیرماه سال جاری در گزارش تحت عنوان «تاریخ 750 ساله گرفتار در غربت خاک! » به وضعیت نابسامان این منطقه باستانی پرداخته و خواستار ساماندهی این منطقه شده بود.
کد مطلب: 293167