توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در اصفهان:
مرحوم پرورش در فتنه ۸۸ بصیرت سیاسی داشت؛ فتنه ۸۸ دنباله‌‌روی سکولار غربی بود
پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۱
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با تأکید بر اینکه مرحوم پرورش در فتنه ۸۸ بصیرت سیاسی داشت، گفت: مهمترین دستاوردی که بعد از فتنه ۸۸ به دست آوردیم تأکید بر بصیرت بوده است.
به گزارش عرش نیوز: محمدجواد لاریجانی در مراسم نخستین سالگرد استاد پرورش با ابراز "آشنایی من با مرحوم پرورش از سال ۶۰ آغاز شد" در اصفهان اظهار داشت: مرحوم پرورش دین اسلام مبتنی بر مکتب اهل بیت(ع) را خوب فهمیده بود، بسیاری از مشکلات ما در ناراستی از فهم دین است و دوران‌های مختلف انقلاب حوادث زیادی داشتیم که غالب آنها انحراف از فهم دین بوده و کسی که به‌خوبی فقه سنتی و جواهری را فهمیده بیان می‌کرد استاد پرورش بود.

وی ادامه داد: استاد پرورش کنار اینکه دین را به‌درستی فهمیده بود آن را به‌درستی عمل می‌کرد و نیز به‌خوبی از دین تبلیغ می‌کرد، اهل شوخی و مطایبه بود و مطایبه غیر از هرزه‌گویی است و استاد مطایبه را هم به شاگردان خود یاد می‌دادند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه مرحوم پرورش در اقامه دین تلاش داشت، تصریح کرد: اقامه دین غیر از دین داشتن بوده، به این معنی که دین را نه تنها در زندگی خود که در جمع پیاده کنیم و این همان برنامه انقلاب اسلامی و تأسیس یک برنامه سیاسی بر اساس فقه اسلامی است و استاد پرورش افتخار این استان افتخارآمیز و افتخار ایران، جهان تشیع و اسلام است.

لاریجانی شناخت درست انقلاب اسلامی در دوران معاصر را مسئله‌ای کلیدی خواند و گفت:‌ ۲ جریان بزرگ با انقلاب کلید خورد، یکی تجربه ملت ما در برقراری نظام اسلامی و یکی نهضت بیداری اسلامی است؛ تجربه بنای یک نظام مدنی و سیاسی بر اساس اسلام چیزی بود که مرحوم پرورش تمام تلاش خود را بر آن اهداف گذاشت.

وی تأکید کرد: تجربه بزرگ بنای نظام بر اساس اسلام در ۳۵ سال گذشته به جهان نشان داده شده و ایرانی که دست‌نشانده بود به قویترین، پیشرفته‌ترین و مؤثرترین کشور خاورمیانه تبدیل شد که البته رژیم اشغالگر قدس را جزو کشورهای خاورمیانه حساب نکرده چرا که او زائده دُول خارجی در منطقه است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار داشت:‌ در سوریه تمام ایادی کفر و نفاق دست به دست هم داده با پول نفت جهان اسلام تلاش برای براندازی نظام سوریه داشتند اما به‌دلیل تأثیرگذاری ایران اسلامی نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با ابراز "ائمه ما تنها به‌دنبال نماز و روزه نبوده و به‌دنبال اقامه دین در تمام شئون زندگی بودند" گفت: علمای زیادی در زمان ائمه کاری به اقامه دین نداشته و برخی علمای شیعه بحث مقاصد الشریعه را نقد کردند چرا که تنها مقصد مهم نبوده و راه نیز مهم است. اسلام دین سیاه و سفید و عرب و عجم نبوده و دین جهان‌شمولی است و احکام اسلامی مربوط به تمام دنیا و تمام زمان‌ها است.

لاریجانی بیان کرد: مفهوم انقلابی تنها اینکه فرد در راه انقلاب باشد نبوده و از سابقه مهمتر این است که فرد به این تجربه باور داشته و برای شکوفایی آن جان‌فشانی کند و مرحوم پرورش برای پیروزی انقلاب کوشیده آن را به‌خوبی فهمید و برای رسیدن به آن جان‌فشانی کرد؛ البته هنوز باب انقلابی بودن برای جوانان باز است.

وی با تأکید بر "امروز بصیرت به ما اجازه دنبال کردن تجربه عظیم انقلاب که ایران را به قدرت منطقه تبدیل کرده می‌دهد" تصریح کرد: هر انقلابی نمی‌تواند حکومت تأسیس کند و مردم مصر جنبشی داشتند که به انقلاب منجر شده و اخوان المسلمین رهبری و حکومت را در دست گرفتند و آنها گزینه تونس و حکومت سکولاری که مردم در آن حاکم باشند و نیز گزینه حکومت سلفی را به مردم پیشنهاد دادند اما مردم مصر هیچ‌کدام را قبول نکرده و چون گزینه سوم یعنی مکتب اهل‌بیت را نداشتند شد آنچه که نباید می‌شد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان "مکتب اهل‌بیت(ع) در تاریخ معاصر هیچ‌گاه به‌اندازه امروز روشن نبوده اما در بسیاری از نقاط جهان نیز مفعول مانده" گفت: مهمترین دستاوردی که بعد از فتنه ۸۸ به دست آوردیم تأکید بر بصیرت بوده و در مکتب اهل‌بیت بصیرت مبتنی بر تفقه است. بصیرت سیاسی امروز بسیار ضروری است و باید بدانیم که ما در معرض فتنه بوده و فتنه‌ها تمام نمی‌شود و بعد از فتنه ۸۸ که معلوم شد نظام قوی است حالا با تکنیک‌های پیچیده‌تری برای فتنه آمدند و مهم این است که بصیرت سیاسی را پایه قرار دهیم و یکی از ویژگی‌های مرحوم پرورش این بود که در کشاکش تداخل آرا بصیر بوده راه درست را خوب می‌فهمید و خوب عمل و تبلیغ می‌کرد.

وی با اشاره به نامه‌ای که ۲۳ سال پیش پیرامون لزوم توجه به اینترنت به رهبر انقلاب نوشته بود، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب بعد از این نامه بنده را به حضور طلبید و ۳ مطلب را حاشیه نامه فرمودند: "یکی اینکه این تکنولوژی بسیار مهم بوده و روی آن سرمایه‌گذاری کنید و آن را تنها به دولت منحصر نکنید و دوم آنکه این حوزه را برای جوانان تسهیل کنید و سوم اینکه از همین امروز راجع به آلودگی‌های این صنعت توجه کنید." من آن روز خیلی احساس غرور کردم که چنین رهبر فهیم و بابصیرتی داریم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با تأکید بر اینکه فهم وضعیت امروز بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: دشمن به ذهن مردم و مسئولان تصویری را که دوست داشته القا می‌کند و اینکه ما دسترسی به سایت‌ها و اطلاعات مختلف داریم خوب بوده اما امروز کشف واقعیت میان انبوه اطلاعات بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه در سپهر سیاسی کشور تحرک و نشاط وجود دارد، گفت: امروز لیبرالیسم سکولار غربی بدتر از مارکسیسم است و فتنه ۸۸ هم همین مسیر بود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه بیان کرد: داخل جریان اصلاحات گروهی که موتور فکری این جریان بوده و قلم به دست بودند قائل به حکومت بر مبنای اسلام نبوده و این انحراف خود را پوشانده، بنابراین نفاق بین آنها ایجاد شد در حالی که برای مثال مرحوم بازرگان در دین مشکل داشت اما آن را علنی کرده و نفاق نداشت و مرحوم شریعتی هم معتقد به فقه نبود و می‌گفت اسلام بر اساس توحید است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 346861