توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
یک متخصص ارتوپدی عنوان کرد؛
علت زانو درد در جوانی/ دلیل ایجاد صدای زانو
شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۷
یک متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه درد زانو در جوانان علت های زیادی دارد، گفت: با توجه به سطح فعالیت، عدم تحرک، سابقه ضربه به زانو و عوامل دیگر در ایجاد درد زانو دخالت دارد.

 
به گزارش عرش نیوز، دکتر احمد علی احسانی در ارتباط با علت صدای زانو، افزود: صدای زانو در سنین مختلف علت های متفاوتی دارد ولی معمولا جابه جا شدن یک سری گازها در ناحیه مفصلی ممکن است، باعث صدای زانو شود.

 
وی ادامه داد: اگر صدای زانو همراه با درد، محدودیت حرکتی، خشکی صبحگاهی و... بود نیاز به بررسی بیشتری دارد زیرا ممکن است نشانه ای از سایدگی، آسیب و جابه جای تاندون اطراف مفصل باشد.

 
این متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه بیماران باید بر اساس مجموعه نشانه های بالینی مورد بررسی قرار گیرند گفت: بیماران نباید تنها بر یک علامت تشخصیص داد شوند بلکه باید توسط پزشک تمامی نشانه های بیماری آنها بررسی شود همچنین بیمارانی که سفتی مفصل، بیماری التهابی، رماتیسم، نشانه های آسیب ساده یا پیچیده تر دارند یاید توسط پزشگ اگاه شوند.

 
احسانی تصریح کرد: روش هایی مانند تغییر سبک زندگی، اجتناب کردن از ورزش سنگین و پرفشار، کاهش وزن وفشار بر زانو، تغذیه سالم، استفاده ازتوالت فرنگی، اجتناب از ایستادن طولانی مدت و حمل نکردن بار سنگین، جهش و پرش نکردن همچنین پیاده روی مداوم، دوچرخه سواری آب درمانی و ... می تواند از زانو درد بیمارانی که سابقه درد های غضروفی دارند جلوگیری کند.

 
وی در ارتباط با بهترین سبک نشستن گفت: نشستن بر روی صندلی با زاویه ۹۰ درجه به حالت استراحت و ریلکسیشن بهترین سبک بوده اما نشستن به صورت چهار زانو و به خصوص دو زانو باعث فشار زیاد به غضروف زانو شده بنابراین هنگامی که دو زانو می نشینیم حدود ۷ برابر وزن بدن برروی غضروف زانو فشار وارد می شود.

 
این متخصص ارتوپدی ادامه داد: فشار طولانی مدت بر روی زانو باعث شده، غضروف، رگ خونی برای تغذیه نداشته باشد و کم تحرکی نیز سبب شده به مرور زمان غضروف با کوچکترین ضربه و افزایش سن شکننده و این مسئله شروعی برای آسیب به زانو و آرتروز باشد.

 
وی در خصوص زانو درد در جوانی گفت: کم تحرکی جوانان و نشستن طولانی مدت آنان در پشت میز و... باعث شده که عضلات آنان ضعیف و کم تحرک و موجب ساییدگی پشت استخوان کشکک آنها شود.

 
احسانی خاطرنشان کرد: اندام تحتانی پرانتزی(ژنو واروس و ژنو والگوس) و مشکلات آناتومیک و راستای اندام می تواند با ایجاد درد برای بیمار همراه باشد و از این نظر  نیز حتما باید یک بررسی دقیق انجام شود.

 
وی افزود: نکته مهم نشستن کودکان کم سن و سال به شکل W است که می تواند در آینده باعث بروز مشکل برای این بچه ها شود.

 
کنگره انجمن جراحان ارتوپدی ایران همزمان با کنگره جامعه جراحان ایران ۱۸ تا ۲۲ اردیبهشت ۹۶ در سالن همایش رازی تهران برگزار می شود.
کد مطلب: 392004