توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون وزیر بهداشت در یزد:
شفاف‌سازی در ارتباط با روغن پالم افزایش یابد
چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۳
معاون وزیر بهداشت با بیان این مطلب که نباید اجازه داد تقلب غذایی زیاد شود و بعد بخواهیم جلوی آن را بگیریم، گفت: شفاف سازی در ارتباط با روغن پالم افزایش یابد.
به گزارش عرش نیوز؛رسول دیناروند صبح امروز در یازدهمین گردهم‌آیی مدیران غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) یزد و در سالن اجتماعات باقرالعلوم(ع) این دانشگاه برگزار شد، با بیان این مطلب که سال 93 برای واحد غذا مهم بود، اظهار داشت: در این حوزه شاهد چالش‌هایی بودیم و موضوعاتی در ارتباط با غذا مطرح شد که تا مدت‌ها تیتر اول روزنامه‌ها بود و مسئولان درجه اول کشور در ارتباط با این مواد صحبت و بررسی کردند.

معاون وزیر بهداشت افزود: مطلب مهم این است که مردم هنوز در ارتباط با تغذیه و غذا، نیاز به آگاهی‌رسانی از طرف ما دارند، فرهنگ غذا و تغذیه باید خیلی جدی‌تر دنبال شود، بسیاری از مسائلی که برای فعالان این عرصه روشن است، برای مردم ما که رسانه‌ها و مسئولان را هم شامل می‌شود، مبهم است.

وی تصریح کرد: در ارتباط با روغن پالم، ما باید شفاف سازی‌ها را ادامه دهیم که این موضوع در هیاهوی رسانه‌ای و مسائلی که وجود دارد، گم نشود، دیگر مواردی که به سلامت غذا بر می‌گردد هم باید به همین شیوه بررسی شود.

دنیاروند ادامه داد: ما هم با سلامت مردم و هم با اقتصاد فعالان بخش خصوصی و دولتی روبرو هستیم و تصمیم‌های ما می‌تواند در این دو حوزه و همچنین در حوزه اشتغال تاثیر گذار باشد به همنین دلیل باید از افراط و تفریط‌ها و جنجال دوری کنیم و با دقت بالا کار انجام دهیم.

رئیس سازمان غذا و داروی کشور گفت: ممکن است واکنش‌ها به آن صورتی که انتظار می‌رود صورت نپذیرد که از جمله این موارد بحث روغن پالم بود، ولی ما باید کارمان را با احساس وظیفه درست انجام دهیم.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: در ارتباط با تقلبات غذایی هم باید به همین منظور عمل کرد، ما نباید اجازه دهیم تقلباتی که در حوزه مواد غذایی وجود دارد، ریشه بلند کند و قوی شود و بعد ما بخواهیم با آن برخورد کنیم.

وی بیان کرد: سوء استفاده همیشه وجود دارد، الان این برای یک عده ای به منشا درآمد و شغل تبدیل شده است، اینکه بتوانند در برخی از فرآورده‌های غذایی تقلب درست کنند را برخی انجام می‌دهند تا قیمت پایین بیاید و سودآوری آنها یبشتر شود.

رئیس سازمان غذا و داروی کشور  افزود: در برخی موارد تقلب غذایی خطری برای جان مردم ندارد و فقط مسائل اقتصادی است از جمله اینکه در بعضی غذاها به جای فرآورده‌های گوشتی، سویا استفاده کند، این به اقتصاد مردم بر می‌گردد اما بعصی موارد با جان و سلامت مردم روبرو هستیم، از جمله اینکه به جای استفاده از زعفران، از رنگی استفاده شود که برای سلامت مردم مضر است.

دیناروند در ارتباط با رعایت اولویت‌ها، گفت: یکی از اولویت‌های ما این است که مدت زمانی که در اختیار ماست، حرکت از کنترل قبل از ورود به بازار را به کنترل پس از ورود به بازار منتقل کنیم.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: فعالان اقتصادی انتظار دارند ما کاغذ بازی را کم کنیم و سرعت را بالا ببریم، این انتظار کاملا درست است و همه دنیا این کار را کرده‌اند.

وی عنوان کرد: ما حتما باید سرعت در رسیدگی قبل از ورود به بازار را بالا ببریم و مسئولیت را هم به گردن تولید کننده بیاندازیم چرا که به صورت قانونی هم تولید کننده باید مسئول سلامت محصول خودش باشد.

رئیس سازمان غذا و داروی کشور  تصریح کرد: وقتی محصولی وارد بازار شد و مشکل داشت، باید سخت‌گیری صورت گیرد و به سرعت محصول را از بازار جمع‌آوری کنیم.

دیناروند با بیان این مطلب که باید به سلامت محوری توجه ویژه داشته باشیم، گفت: سلامت محوری به این معنی است که استان یزد بالاترین حجم ابتلا به دیابت را نداشته باشد.

وی تصریح کرد: باید در استان یزد که قطب تولید شیرینی کشور هم به حساب می‌آید، به جای استفاده از شکر، مواد شیرین کننده دیگر استفاده شود که خطر ابتلا به دیابت در این استان کاهش پیدا کند.

وی در ارتباط با اینکه چرا اجازه تولید کالاهای آسیب‌رسان به سلامت داده می‌شود، گفت: شکر، نمک، چربی و مواردی از این قبیل آسیب‌رسان به سلامت هستند، این عبارت به معنی این نیست که مواد ذکر شده سم هستند و به خودی خود مشکل دارند بلکه به این معنی است که اگر بیشتر از حد مجاز آن استفاده شود، خطرزا هستند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: راه مقابله با این آسیب‌ها این نیست که جلوی تولید آنها را بگیریم بلکه باید مصرف آنها را تعدیل کنیم و با محدودکردن تبلیغات آنها و افزایش مالیات بر ارزش افزوده این مواد، مصرف را تعدیل کرده و سلامت را تضمین کنیم.

رئیس سازمان غذا و داروی کشور  افزود: اقدام بعدی که باید انجام شود، تمرکز روی نقاط اولویت‌دار است، این یک موضوع ثابت شده است که بعضی از کارها علیرغم میزان کم آن، حجم تاثیر بسیار بالایی دارد.

دیناروند افزود: برای مثال در حوزه دارو، چک کردیم و مشاهده شد که در اکثر بیمارستان‌های دانشگاهی ما، 50 درصد هزینه دارویی ما بین 5 تا 17 یا 18 قلم دارو است.

وی بیان کرد: در غذا هم باید روی چند محصول اساسی مورد نیاز مردم تمرکز کنیم و سلامت این محصولات را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم تا تاثیرپذیری بیشتری داشته باشیم.

رئیس سازمان غذا و داروی کشوری عنوان کرد: سازمان غذا و دارو در مرکز کلا 750 نفر و در دانشگاه‌ها دو هزار و 500 نفر است، این نشان می‌دهد که استان‌ها توان بسیار زیادی در این زمینه دارند و هر دانشگاهی می‌تواند در موضوعی خاص به قطب آن موضوع تبدیل شود.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 352404