توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
همایش روز جهانی دیابت در شیراز برگزار می شود
سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۷
همایش بزرگ روز جهانی دیابت شنبه 24 آبان در شیراز برگزار می شود.
به گزارش عرش نیوز؛دیابت به عنوان شایعترین بیماریهای متابولیک و یکی از مهمترین بیماریهای غیر واگیر به شمار می‌رود  که براساس مسئولین دانشگاه علوم پزشکی شیراز  در استان فارس بیش از 20 هزار بیمار دیابتی  وجود دارد که ا این آمار از طریق اقدامات غربالگری بدست آمده وهنوز افرادی  هستند که مبتلا به  انواع دیابت هستند واز بیماری خود اطلاعی ندارند.

مسئول بیماریهای غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز  پیش از ظهر دوشنبه   به مناسبت هفته جهانی  دیابت در جمع خبرنگاران حضور یافت و گفت: بر اساس آمارهای رسمی در استان فارس 4 درصد در روستا ها و10.1 درصد در شیراز بیمار مبتلا به دیابت وجود دارد که نیاز است افراد نسبت به این موضوع قدری جدی تر برخورد کنند.

دکتر حسام نبوی زاده  با بیان اینکه هرساله تعداد بیماران دیابتی در دنیا رو به افزایش است، اظهار کرد: در سال گذشته حدود 380 میلیون نفر مبتلا به دیابت در جهان وجود داشت و امروز این تعداد به 400 میلیون نفر رسیده و پیش‌بینی می‌شود در سال 2030 میلادی این رقم به بیش از 500 میلیون نفر برسد که این امر افزایش روزافزون هزینه‌های درمانی را به‌دنبال دارد.

وی با تاکید بر پیشگیری به موقع در امر کنترل این بیماری گفت: می‌توان از دیابت به گونه‌ای پیشگیری کرد که علاوه بر اینکه مشکلی ایجاد نشود، از این بیماری سود نیز ببریم، چراکه در اینصورت بیمار به طور مداوم برای کنترل فشار و قند خون باعث می شود عمر بیشتری را سپری کند.

نبوی زاده با اشاره به اینکه شایعترین علت نارسایی کلیه در دنیا درگیری کلیه در زمینه بیماری دیابت است، اظهار  یادآور شد: زودرس ترین علامت بیماری کلیوی ناشی از دیابت است که  بیماران می توانند با انجام تنها یک ازمایش ساده  از بیماری خود اطلاع پیدا کند.

در ادامه معاون حوزه معاون بهداشتی واجرایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد:چاقی وکنترل نکردن عادت های نادرست غذایی باعث می شود که دیابت زود تر به سراغ افراد بیاید و باعث بیماری بشود.

دکتر صمد محمدی با اشاره به هزینه های درمانی این بیماری گفت: با شناسایی و پیشگیری به‌موقع می‌توانیم هزینه‌های درمانی بسیار زیاد ناشی از دیابت را می توان کاهش دهیم.

وی اضافه کرد در حال حاضر 18 کلینیک دیابت در فارس وجود دارد که افراد می توانند با مراجعه به این مراکز نسبت به امر پیشگری قبل از درمان بیماری دیابت اقدام کنند.

این مسئول یاد آور شد: بیش از 70 درصد بیماران دیابتی از چاقی واضافه وزنی خود  اطلاعی ندارند  و همین امر بسیار نگران کنده است.

 محمدی با اشاره به برگزاری همایش بزرگ دیابت که قرار است در روز شنبه 24 آبان ماه هفته آینده برگزار شود گفت: از تمامی افراد دعوت می شود تا با حضور در سالن صدرا وسینا در خیابان ساحلی می توانند از این بیماری خاموش بیشتر اگاه شوند.

همایش بزرگ روز جهانی دیابت شبنه 24 آبان  از ساعت 8.30الی 12 در سالن صدرا برگزار می شود.

منبع:مهر

کد مطلب: 328906