توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
عضو شورای اسلامی شهر محلات:
حق و حقوق پرستاران در طرح تحول سلامت در نظر گرفته شود
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۸
عضو شورای اسلامی شهر محلات گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت باید حق و حقوق پرستاران نیز به درستی در نظر گرفته و پرداخت شود.

به گزارش عرش نیوز،قاسم رئیس‌اکبری اظهار داشت: پرسنل پرستاری در موفقیت طرح تحول سلامت نقش ویژه‌ای دارند حتی از بعضی پزشکان نقش آنها مهم‌تر است.

وی تصریح کرد: طراحان این طرح تعدادی پزشکان عزیز کشورمان ایران بوده‌اند که به نظر، آن را بومی‌سازی هم کرده‌اند، اما در اجرای این پروسه مجریان طرح، تمام پرسنل درمانی کشور اعم از پزشکان، پرستاران، ماماها، پرسنل اتاق عمل و ... و تمامی کادر اداری می‌باشند و حق این است که امتیازات در نظر گرفته شده برای پیشرفت طرح و اجرای کامل آن برای همه پرسنل دیده می‌شد.

عضو شورای اسلامی شهر محلات اظهار داشت: متاسفانه آنچه اتفاق افتاده این است که در آغاز طرح برای تمام پزشکان، از پزشکان اورژانس گرفته تا داروساز، متخصص و ... و حتی ضریب زایمان برای ماماها امتیازات پرداختی در نظر گرفته شده، اما برای پرسنل پرستار که در این طرح بیشترین خدمت را باید ارائه دهند و بیشترین مشکلات را در طرح برای افزایش رضایتمندی برای مردم تحمل کنند دیده نشده و برعکس در بخش توبیخ‌ها در عدم اجرای طرح، بیشترین آسیب از آن این پرسنل است.

رئیس‌اکبری ادامه داد: پرسنل پرستاری در موفقیت این طرح نقش ویژه‌ای دارد حتی از بعضی پزشکان نقش‌شان مهم‌تر است، چرا که ساعات بیشتری را با بیمار سپری می‌کنند پس بهتر بود از ابتدا در این طرح پر رنگ‌تر دیده می‌شدند، نه این که وعده افزایش حقوق و چیزهای دیگری به آنها داده شود، بهتر بود همچون پزشکان اورژانس که 200 هزار تومان برای 24 ساعت برایشان دیده شده برای پرسنل پرستاری هم همین طور مبلغی دیده می‌شد و از ابتدای طرح پرداخت می‌شد.

وی خاطر نشان کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت، نیاز به صبر، تحمل و شکیبایی همه ارکان این طرح دارد، چرا که تغییر رفتار در هر کاری نیاز به زمان خواهد داشت و با گذشت زمان مشکلات طرح آشکار خواهد شد، لذا هر گونه انتقاد از طرح توسط همکاران را دلیلی برای کارشکنی نباید دید و وزیر بهداشت با پذیرش انتقادات سازنده سعی در رفع آن داشته و مخالفین طرح را با تشویق و آگاه سازی و شنیدن سخنانشان همراه طرح کند.

عضو شورای اسلامی شهر محلات افزود: در نظام سلامت برای رفع مشکلات، طرح‌های مختلفی اجرا شده و اکثرا الگوبرداری از کشورهای دیگر بوده است که این ایرادی ندارد، اما مشکل آنجاست که همه آنها با تغییر دولت‌ها کنار رفته و طرح با تمامی هزینه‌ها و زحمات حذف شده است، از جمله طرح حاکمیت بالینی و اعتبار بخشی و پزشک خانواده در شهرها و... لذا این اتفاقات باعث ذهنیت منفی برای کادر درمان شده که طرح کنونی نیز قابلیت اجرایی ندارد و همچون طرح‌های دیگر فقط تعدادی از پزشکان پول قابل توجهی خواهند گرفت و چند صباحی دیگر طرح حذف خواهد شد.

رئیس‌اکبری ادامه داد: برای رفع این مشکل  باید دولت تدبیر و امید تمام تلاش خود را در راستای اجرای این طرح متمرکز کند و با رفع مشکلات و موانع، ذهنیت‌های مثبتی در کادر درمانی ایجاد کند.

وی افزود: مسئله دیگر دریافت 10 تا 20 درصد هزینه‌های پرداختی بیماران اورژانس بابت تزریقات، سوچور، سونداژ، پانسمان و ... به پزشکان بخش اورژانس است که با اجرای این طرح آمار تزریقات و وصل سرم در اورژانس‌ها افزایش یافت، در این بین هم به اقتصاد سلامت آسیب وارد شد و هم به بیماران، اما نکته قابل توجه اینکه فشار کادر اورژانس بالا رفت، بدون اینکه از این حق‌الزحمه چیزی به آنها پرداخت کنند، حال اگر این طرح درست طراحی شده باشد بهتر است حق‌الزحمه‌ای هم برای کادر اورژانس در نظر گرفته شود تا عدالت به درستی اجرا شود.

فوق لیسانس پرستاری شهر محلات ادامه داد: انجام اقدامات پاراکلینیکی در بیمارستان‌ها با اجرای این طرح هم مشکلاتی را به وجود آورده است و آن اینکه مثلا بیمارستان‌های دولتی  خمین یا محلات و یا دلیجان متخصص سونوگرافی در ایامی از هفته ندارند، اما در بخش خصوصی داخل شهر متخصص وجود دارد، بر این اساس برای اجرای این طرح حتما باید بیمار به شهرهای اطراف و بیمارستان‌های دولتی ارجاع و یا با آمبولانس منتقل شود تا هزینه‌ها طبق طرح پرداخت شود.

رئیس‌اکبری اظهار کرد: در شهرهایی همچون محلات و خمین که نزدیک هم هستند مشکل کمتر است، اما شهرهای شمالی کشور از جمله رامسر که گاهی باید شش ساعت بیمار در جاده باشد تا به شهر مورد نظر طرح برسد آیا درست است؟ حال هزینه‌های حمل و نقل یک طرف، خطرات جاده برای کادر درمان و بیمار و هزینه‌های سوخت و خسارات محیط زیست طرف دیگر، بنابراین بهتر است این موضوع هم اصلاح شود تا اتفاقات ناگواری برای همکاران و بیماران ارجاعی و همراهان نیفتد که این موضوع غیر قابل جبران خواهد بود.

وی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت در این مرحله فقط مربوط به بیماران بستری است، گفت: بخش عمده‌ای از مراجعین به بیمارستان‌های دولتی بیماران سرپایی هستند که به اورژانس‌ها و درمانگاه‌های سرپایی مراجعه می‌کنند و در آنجا این طرح اجرا نمی‌شود و این موضوع باعث نارضایتی بیماران شده، چرا که هنوز مبالغ پرداختی در اورژانس‌ها طبق تعرفه قبل بوده و تزریقات آزاد، هزینه‌های وسایل سوچور و گچ و ... آزاد محاسبه می‌شوند و این دوگانگی و ذهنیت مردم نسبت به کاهش هزینه‌های درمان از طرف دیگر باعث افزایش نارضایتی و درگیری برای کادر اورژانس شده که بهتر است برای این موضوع هم فکری شود./فارس

کد مطلب: 273501