توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار خراسان شمالی:
بحران خشکسالی در خراسان شمالی نگران‌کننده است
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۹
استاندار خراسان شمالی با انتقاد از روند رو به رشد برداشت بی‌رویه عرصه‌های جنگلی شمال کشور گفت:‌ بحران خشکسالی در خراسان شمالی نگران‌کننده است.
به گزارش عرش نیوز، سیدعلی اکبر پرویزی پیش از ظهر امروز در نشست استانداران نواحی رویشی، هیرکانی و ارسبارانی در صنایع چوب و کاغذ مازندران گفت: خراسان شمالی به واسطه اینکه درگیر خشکسالی است و مدیریت منسجمی در حوزه آب، برق، کشاورزی، مرتع و جنگل ندارد با تهدیداتی عرصه‌های طبیعی این استان مواجه است.

وی افزود: بخشی از تخریب مراتع در این استان مربوط به دام، کشاورزی و ساخت و سازهاست ولی نباید مقصر اصلی تخریب عرصه‌های جنگلی را به مردم محول کنیم.

استاندار خراسان شمالی با اشاره به اینکه ایران سومین کشوری بوده که دام را در مرتع هدایت می‌کند، تصریح کرد: منابع طبیعی سالها با تصرفات در عرصه‌های جنگلی مقابله می‌کند ولی همواره مقصر اصلی در این درگیری‌ها از منظر منابع طبیعی مردم بودند که نگرش صحیحی نیست.

پرویزی با بیان اینکه در 35 سال اخیر در حوزه منابع طبیعی و حفاظت از عرصه‌های جنگلی صرفا مقابله با مردم مدنظر بوده است، گفت: وظیفه منابع طبیعی فقط جلوگیری از تخریب نیست چرا که در استان خراسان شمالی 98 درصد اراضی طبیعی این استان با فرهنگ‌سازی و کمک مردم سنددار شده‌اند.

وی تأکید کرد: خروج دام از مرتع باید جدی گرفته شود و در قانون برنامه ششم نیز بودجه‌ای برای اجرای طرح خروج دام از مرتع باید دیده شود.

محمد وکیلی استاندار سمنان نیز در این نشست با اشاره به اینکه سیل و بارندگی به عنوان موهبت طبیعی متأسفانه تبدیل به تخریب عرصه‌های طبیعی در شمال کشور شده است، گفت: به دلیل عدم مدیریت صحیح در استفاده از عرصه‌های طبیعی هر ساله شاهد کاهش بارندگی و وقوع خشکسالی در استان‌های طبیعی هستیم.

وکیلی افزود: اگر ما به منابع طبیعی به صورت واقعی و هدفمند نگاه نکنیم و صرفاً بهره‌برداری را مدنظر قرار دهیم در آینده‌ای نه چندان دور دچار مشکل می‌شویم. 

قرار است با حضور استانداران استان‌های آذربایجان‌شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، سمنان، گلستان، گیلان و مازندران 2 تفاهم‌نامه همکاری در زمینه حفاظت و مدیریت پایدار منابع طبیعی کشور و تفاهم‌نامه ایجاد چارچوب مدیریت چندمنظوره در سیمای جنگل‌های هیرکانی با هدف حفظ تنوع زیستی بین سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با هماهنگی پروژه‌ بین‌المللی مدیریت چند منظوره جنگل‌های هیرکانی منعقد شود.

منبع: تسنیم

کد مطلب: 325800