توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
خرس گرفتار در ارتفاعات کبیر کوه ایلام رهاسازی شد
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۰
یک قلاده خرس قهوه ای که در میان تخته سنگ های ارتفاعات کبیرکوه بخش ماژین از توابع شهرستان دره شهر ایلام گرفتار شده بود، رهاسازی شد.
به گزارش عرش نیوز؛رییس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت از محیط زیست ایلام گفت: به دنبال گزارش های مردمی مبنی بر گرفتار شدن یک قلاده خرس بالغ در میان تخته سنگ های ارتفاعات کبیر کوه، نیروهای اداره نظارت بر حیات وحش استان به منطقه اعزام و پس از چهار ساعت تلاش با استفاده از مواد بی هوش کننده، موفق به رهاسازی این ماده خرس شدند.

اکبر محمدزاده تاکید کرد: با توجه به کوهستانی و سخت گذر بودن مسیر، گروه اعزامی پس از پیاده روی هشت ساعته از دامنه کوه تا ارتفاع مورد نظر، توانستند این قلاده خرس را زنده پیدا کرده و آزاد کنند.

وی یادآور شد: این خرس به دلیل تلاش برای رهاسازی خود از میان تخته سنگ ها، دچار جراحت و زخم سطحی و جزیی از ناحیه دست و پا شده بود که مداوا شد.

محمدزاده، دلیل اصلی این حادثه را تلاش خرس قهوه ای برای خوردن عسل موجود در شیار تخته سنگ عنوان کرد.

وی از مردم طبیعت دوست ایلام خواست در صورت مشاهده هرگونه جانور زخمی، به دام افتاده یا گرفتار شده، موضوع را در سریع ترین زمان ممکن به محیط زیست استان و شهرستان های تابعه خبر دهند.

764 هزار هکتار معادل 25 درصد از مجموع گستره استان ایلام را عرصه های طبیعی و محیط زیست تشکیل داده است.

37 گونه پستاندار، 183 گونه پرنده، 59 گونه دوزیست و 34 گونه ماهی تاکنون در عرصه های طبیعی استان ایلام شناسایی شده است که حمایت از این موجودات زیبا نیازمند عزمی همگانی و عمومی است.

استان ایلام 125 هزار هکتار منطقه شکار ممنوع شامل مناطق تنگ بینا و بیجار و 92 هزار هکتار مناطق حفاظت شده شامل کولک، کبیر کوه، دینارکوه، مانشت و قلارنگ، غار خفاش و چشمه های آبگرم و قیر دارد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 328410