توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
حفظ حریم تخت جمشید در ساخت وسازهای دانشگاه آزاد الزامی است
يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۳
رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مرودشت گفت: حفظ حریم تخت جمشید در ساخت وسازهای دانشگاه آزاد الزامی است.
به گزارش عرش نیوز؛سعید صفرزاده با اشاره به اینکه بر اساس ضوابط و قوانین بین المللی حریم، به دلیل عدم رعایت ارتفاع مجاز در ساخت گنبد و مناره مسجد نظر کارشناسان میراث فرهنگی مبنی بر حذف کامل گنبد و مناره است.

وی افزود: براساس ضوابط حریم درجه ۲ طرح های توسعه در بعد محلی ، منطقه ای و ملی در مرحله امکان سنجی، مکان یابی، مطالعه و اجرا نیازمند کسب مجوز و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و در محدوده حریم درجه ۲ ساخت و ساز تنها در محدوده طرحهای هادی روستایی و همچنین احداث ساختمان های با کاربری خدمات عمومی که ضرورت ساخت آنها مورد تأیید سازمان میراث فرهنگی است، حداکثر در دو طبقه و با ارتفاع تمام شده ۸.۵ متر از سطح زمین مجاز اعلام شده که در ساخت مسجد دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت متاسفانه علی رغم اینکه از زمان شروع عملیات اجرایی و حتی پیش از آن آگاهی و هشدارهای لازم درخصوص لزوم عدم تجاوز به حریم مصوب اثر جهانی تخت جمشید و رعایت این موضوع از طریق فرماندهی یگان حفاظت و مسئولین مربوطه به مدیران و مسئولان دانشگاه آزاد داده شده ارتفاع مناره ها و گنبد از حد قانونی تجاوز کرده است.

وی درخصوص پیشنهاد ارایه شده از سوی مسئولان دانشگاه مبنی بر کاهش ارتفاع مناره و گنبد گفت: این اقدام از چند جنبه عملی نیست ابتدا اینکه با توجه به نقشه ارائه شده ارتفاع گنبد این مسجد در حال ساخت ۱۵ متر و ارتفاع مناره آن ۲۴ متر است و این درحالی است که سقف مسجد نیز درحال حاضر ۲۰ سانتی متر بیشتر از حد مجاز(۵/۸متر ) است، بنابراین ضوابط بین المللی حریم، اجازه ساخت و ساز با این ارتفاع را نمی دهد و از آنجا که مجموعه جهانی تخت جمشید به دلیل قرارداشتن در فهرست یونسکو ملزم به تبعیت از قوانین بین المللی می باشد همه کارشناسان امر اتفاق نظر برحذف کامل گنبد و مناره مسجد دارند.

وی افزود: از سویی بااین اقدام به دلیل عدم تناسب مناره و گنبد از نظر معماری اسلامی در نهایت منجر به شکل گیری بنایی بی هویت می شود که قطعاً مسئولان فهیم دانشگاه که خود نهادی مهم در حوزه فرهنگ ، تاریخ و تمدن است نیز به دنبال چنین موضوعی نیستند.

صفرزاده گفت: در معماری مساجد موارد مشا بهی در استان فارس وجود دارد که بدون گنبد و مناره با کاربری مسجد ساخته شده و درمساجد تاریخی از اوایل دوره اسلامی تا سده اخیر مانند مسجد نو ، مسجد جامع عتیق، مسجد بغدادی، مسجد نصیر الملک، مسجد مشیر، مسجد جامع فسا، مسجد جامع جهرم و.. نیز به جای گنبد و مناره از ایوان و شبستان استفاده می شده است، لذا حذف گنبد ومناره علاوه براینکه خدشه ای به معماری بنا وارد نمی آورد می تواند متضمن حفظ حریم مجموعه جهانی تخت جمشید شود.

وی در پایان به طرح شکایت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مرودشت از دانشگاه آزاد اسلامی به شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اشاره کرد و گفت: این پرونده در دست بررسی است.

منبع:مهر
کد مطلب: 336312