توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
کاروان تدبیر و امید در ایستگاه یازدهم/۹۸
روحانی: بودجه ۲۷۰ میلیارد تومانی, خراسان جنوبی را متحول می‌‌کند
پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۴
رئیس جمهور در پاسخ به سوال تسنیم در مورد اینکه چرا بودجه عمرانی استان افزایش پیدا نمی‌کند گفت: ما برای سالجاری و سال آینده مجموعا ۲۷۰ میلیارد تومان برای این استان در نظر گرفتیم که با این اجرا پروژه‌های مصوب خراسان جنوبی متحول می‌شود.
به گزارش عرش نیوز: دکتر حسن روحانی در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران استان خراسان جنوبی با بیان اینکه در مجموع استان خراسان جنوبی به خاطر شرایط ویژه اقلیمی از لحاظ منابع آبی در مضیقه است و دولت تصمیم دارد در این زمینه به استان کمک کند اظهار داشت: به همین منظور ۲ سد در دست اقدام است یکی سد فرخی و دیگر سد سیاهو که ظرف امسال و سال آینده افتتاح و بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: برای ساماندهی و توسعه آبخیزداری استان طرح انتقال آب با لوله به طول ۶۰۰ کیلومتر نیاز است که باید ظرف سال ۹۴ و ۹۵ به بهر‌ه‌برداری برسد تا بهره‌برداری درست‌تری از منابع آبی انجام بگیرد. در مسئله توسعه کشاورزی نیز طرح‌های گلخانه‌ای و زیربنایی با مشارکت بخش خصوصی مدنظر است که از آن جمله می‌توان به اجرا و عملیاتی شدن ۸ گلخانه و ۱۸ مرکز دامپروری در سال ۹۳ و اوایل سال ۹۴ اشاره کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: در زمینه گاز طبیعی نیز در شهرستان‌هایی که از نعمت گاز برخوردار نیستند سعی در تسریع عملیات گاز رسانی است تا تشکیل شبکه‌ و لوله‌گذاری به زودی در این مناطق انجام شود, در همین راستا در شهرستان نهبندان سعی کرده‌ایم تا از طریق سی ان جی که ظرف سال آینده اجرایی و عملیاتی می‌شود مردم از نعمت گاز بهره‌مند شوند.

روحانی با بیان اینکه در زمینه گردشگری نیز استان از استعداد زیادی برخوردار است گفت: ما باید در زمینه جذب توریست داخلی، خارجی و سرمایه‌گذاری‌هایی که باید انجام بگیرد کارهای زیربنایی را انجام دهیم و بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری دعوت کنیم.

وی با اشاره به مسئله راه‌های ارتباطی استان نیز گفت: در زمینه راه‌های ارتباطی نیز استان خراسان جنوبی با مشکلات فراوانی رو‌به‌رو است و ما باید به هر حال راه‌های اصلی این استان را سامان بخشی کنیم و از طریق دو خطه شدن مسیرها جلو تصادفات را بگیریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه از لحاظ زیربنایی برای تحول سرمایه‌گذاری در این استان آماده‌ایم گفت: البته این طرح به تدریج اجرایی و عملیاتی می‌شود و برای سال ۹۳ و ۹۴ حدود ۱۰۰ کیلومتر مدنظر است و این را وزارت راه براساس اولویت اعلام می‌کند.

وی در مورد موضوع راه‌آهن استان نیز گفت: ما اولین گام را برداشتیم و در بودجه سال آینده ردیفی را برای راه‌آهن استان در زمینه کارهای مطالعاتی و برنامه‌ریزی اختصاص داده‌ایم ما باید به دنبال فاینانس باشیم که بتوانیم در سال‌های آینده اجرایی و عملیاتی کنیم اما چون هنوز تحقق پیدا نکرده ما امروز نمی‌توانیم به مردم قول بدهیم اما قول پیگیری مسئله را می‌دهیم.

روحانی با بیان اینکه یکی از کریدورهای جنوب به شمال ما از بیرجند عبور می‌کند گفت: این کریدور که از چابهار آغاز شده موجب تحول این استان خواهد شد و برای منطقه شرق کشور دارای اهمیت فراوانی است.

رئیس جمهور در زمینه مسائل زیست‌محیطی نیز گفت: این استان نیازمند تحول است و ظرف سالهای آینده برای بوته‌کاری و برای طرح‌های دیگری که برای محیط‌زیست موردنیاز و ضروری است برنامه‌ریزی کرده و اقدامات لازم را انجام خواهیم داد که طرح گسترده‌ای است و در سال‌های آینده ادامه پیدا خواهد کرد.برای استان ۲۱ پروژه آماده کرده‌ایم که در ۹۳ و در ۹۴ و با اعتبار ۲۷۰ میلیارد تومان اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

وی خراسان جنوبی را استانی فرهنگ دوست و تاریخی با جاذبه‌های فراوان و استعدادهای فراوان برای سرمایه‌گذاری دانست و گفت: در زمینه معادن و طرح توسعه ذغال‌سنگ طبس جزو برنامه‌های دولت به منظور حل مسئله اشتغال و توسعه استان است.

روحانی در بخش پاسخ به سئوالات خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در مورد اینکه با توجه به پراکندگی جمعیت استان خراسان جنوبی و عدم زیرساختار مناسب چرا بودجه عمرانی استان افزایش پیدا نمی‌کند اظهار کرد: ما برای سالجاری و سال آینده مجموعا ۲۷۰ میلیارد تومان برای این استان در نظر گرفتیم.

وی افزود: این بودجه در مقایسه با بودجه ۱۶ میلیاردی, چند برابر بودجه‌ای است که امسال به این استان اختصاص پیدا کرده است که این بودجه یک تحول بزرگی خواهد بود و همه این ۲۱ طرح و پروژه این استان را متحول می‌کند. همچنین به دنبال فاینانس برای این استان هستیم تا در طرح‌های مهم که نیاز دارد به کار گرفته شود.

رئیس جمهور ادامه داد: همچنین در ارائه تسهیلات امتیازاتی قائل شده و امیدواریم بتوانیم در جلسه هیئت امنای صندوق توسعه برای مناطق محروم از جمله برای استان خراسان جنوبی جذب سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود تا از لحاظ توسعه انسانی نیز پیشرفته لازم صورت گرفته و سرمایه‌گذاران را جذب کند.

روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری در مورد اینکه با توجه به خشکسالی‌های اخیر برای خراسان جنوبی راه‌های توسعه تجارت خارجی مهم است و در این زمینه شما چه کارهایی انجام دادید نیز پاسخ داد: استان خراسان جنوبی یک استان مرزی است و این یک امتیاز است. زیرا در آینده کشور افغانستان متحول خواهد شد و به ثبات خواهد رسید و این استان مرزی اگر کریدور جنوب شمال تحقق پیدا کند مسیری است که می‌تواند پل ارتباطی به آسیای مرکزی باشد.

وی متذکر شد: خراسان جنوبی می‌تواند علاوه بر بخش صنعت در توسعه کشاورزی و کشاورزی گلخانه‌ای و مدرنیزه کردن کشاورزی و در برخی محصولات صادراتی مانند گیاهان دارویی به جایگاه مناسبی دست یابد.

رئیس جمهور در پاسخ به سئوال دیگری در مورد اینکه خبر خوش رئیس دولت تدبیر وامید برای انتقال آب به استان چیست نیز گفت: برای انتقال آب داخلی استان که جلو تبخیر را بگیریم و استفاده بهینه کنیم ۶۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری نیاز است که ظرف سال‌ ۹۴ و ۹۵ عملیاتی می‌شود و سدهایی نیز ظرف امسال و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: در بحث انتقال آب برای بلندمدت باید به شرایط استان‌ها و اقلیم‌ها توجه کرد ما به دنبال انتقال آب هستیم و جزو برنامه‌ریزی‌های آینده ما هست. اما آنچه مسلم است این استان جزو استان‌هایی است که برای تحول صنعت و کشاورزی به آب نیاز دارد.

روحانی در پاسخ به این سوال که خراسان جنوبی ۱۶ سال خشکسال است و این باعث خشک شدن قنوات شده است از طرف دیگر توسعه استان وابسته به بخش کشاورزی است براین اساس برنامه خاصی برای برندسازی و بحث فرآوری محصولاتی مانند زرشک استان که ۹۵ درصد زرشک کشور را تولید می‌کند دارید؟ و بحث آبیاری نوین و طرح بهبود زعفران به کجا رسید؟ نیز گفت: در زمینه برندسازی یکسری محصولات در استان داریم که محصولات صادراتی است و یکی از طرح‌های دولت کمک به صنعت بسته‌بندی و صنایع غذایی استان است که باید در کنار این طرح‌ها قرار بگیرد و این هم موجب تحول برای استان می‌شود و هم محصول استان به خوبی در خارج کشور معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت سعی دارد تسهیلاتی از صندوق توسعه را به مناطق محروم اختصاص دهد گفت: معادن، مناطق گردشگری و کویر جزو جاذبه‌های گردشگری هستند که باید در استان از این زیر ساخت‌ها استفاده کرد.در منطقه ما کشورهایی هستند که با همین کویر و شن‌زارها توریست خارجی جذب می‌کنند ما باید جاذبه‌های مختلف در این استان ایجاد کنیم.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 346862