توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تغییر کاربری راهکاری برای حفظ بناهای تاریخی فرسوده
چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۸
مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور گفت: تغییر کاربری بافت های تاریخی فرسوده راهکاری برای حفظ میراث فرهنگی کشور است.
به گزارش عرش نیوز:
احسان ایروانی در دیدار با کارشناسان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی افزود: طرح تغییر کاربری در قالب صدور معافیت عوارضی و حق انتقال ساخت و ساز با تراکم شناور در چارچوب قوانین و مقررات خاص برای این مکان ها اجرا می شود.

وی ادامه داد: در همین راستا تاکنون هشت بنای تاریخی در کشور برای مرمت و بهره برداری به بخش های غیر دولتی و خصوصی واگذار شده که نتایج بسیار ارزنده ای داشته است.

ایروانی بیان کرد: مرمت، حفاظت و احیای بافت قدیمی و تاریخی شهرها نباید مورد غفلت مسوولان و مدیران حوزه های مرتبط قرار گیرد.

وی افزود: در محدوده های شهری، بافت های قدیمی و تاریخی وجود دارد که مدیران مربوطه در راستای مرمت و حفاظت از این آثار وظایفی بر عهده دارند.

ایروانی با اشاره به سه معضل مهمی که در بافت های تاریخی جریان داشته و گریبان گیر مدیران و مسوولان شهری است، اضافه کرد: فقر اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سه معضل مهم مطرح در این زمینه هستند که فقر اجتماعی فشار مضاعفی را به بناهای تاریخی ما وارد می کند.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در این نشست گفت: نیاز بشر به هویت و فرهنگ اصیل خود با انقلاب صنعتی و توسعه جوامع دوچندان شده است.

هادی بهادری بیان کرد. امروزه کشورهای پیشرفته و صنعتی با درک این واقعیت سعی در بازگشت و احیای دوباره تاریخ و تمدن گذشته خود دارند.

وی اظهار کرد: ایران اسلامی به عنوان کشور صاحب تمدن با غنای تاریخی و فرهنگی از جایگاه ویژه ای در میان سایر کشورها برخوردار است.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی افزود: باید با احیا و حفاظت از بناها و نمادهای تاریخی، هویت و فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی را حفظ کرده و به دیگر کشورها معرفی کنیم.

بهادری گفت: در راستای رونق اقتصادی و صنعت گردشگری به عنوان یکی از محورهای توسعه در سند جامع توسعه آذربایجان غربی لحاظ شده است.

آذربایجان غربی دارای یک هزار و ۴۷۰ اثر، بنا و محوطه تاریخی است که بسیاری از آنها نیازمند احیا و مرمت هستند.

سالانه گردشگران داخلی و خارجی فراوانی از این بناها و مکان های تاریخی بازدید می کنند.
منبع:ایرنا
کد مطلب: 307766
 
 


پربازدیدترین