توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
حاصل دست رنج یکساله کشاورزان در کیسه دزدان / مسؤلان چاره اندیشی کنند
شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۴
روستاییان و باغداران منتظر و چشم دوخته اند تا امنیت از دست رفته توسط مسؤلین مربوطه تامین شود و پرواضح است بطور کامل نمی توانند زندگی خود را تعطیل و تمام شبانه روز در مزارع و باغات خود گذران زندگی کنند.
به گزارش عرش نیوز به نقل از تیتریک ؛در همین نزدیکی، شاید در همسایگی من وشما، کشاورزان و باغدارانی که از جنس تلاش هستند، چشمی بر آسمان دارند و چشم دیگر بر زمین، تا از دست رنج یک ساله خود توشه یک سال تلاش در گرما و سرمای طاقت فرسا در زمین مزروعی یا باغ خود را برداشت وذخیره برای گذران زندگی در طی سال جاری کند.

اما خبرهای در گوشی و مجموعه ای از پیام های دریافتی و تماسهای تلفنی مردم دامغان تیتریک را برآن داشت تا بخشی از نگرانی ها و دغدغه های مردمی را اشاره کند که عمدتا درخواست کمک جدی ازمسؤلان محترم را در این رابطه می باشد.

تاراج محصول یک درخت چیزی جز خالی نگه داشتن دستان کشاورز برای یک سال نیست امری که در سالهای پیش نیز اتفاق افتاده و دزدان با سرقت محصولات و فروش آن در حاشیه جاده و مال خرها کام خود را شیرین و کام کشاورزان را از همیشه تلخ تر می کنند.

روستاییان و باغداران منتظر و چشم دوخته اند تا امنیت از دست رفته توسط مسؤلین مربوطه تامین شود و پرواضح است بطور کامل نمی توانند زندگی خود را تعطیل و تمام شبانه روز در مزارع و باغات خود گذران زندگی کنند.

یکی از باغداران روستای بخش آباد دامغان در گفتگو با خبر نگار تیتر یک می گوید: یک سال تلاش کرده ام و شب و روز روی زمین‌ها و باغ‌ خود کار می‌کنم به امید فصل برداشت ولی در زمان رسیدن محصول اگر محصولاتمان چند روز بمانند و تا زمانی که مشتری برای خرید آن‌ها پیدا شود دائم مورد سرقت واقع می‌شوند در همین چند روز گذشته یک چهارم غوره های باغ را سارقان چیده و برده اند.

وی افزود: کشاورزی کاری سختی است و بسیار زحمت دارد که مراقبت از محصولات نیز به آن اضافه شده است.

طی تماس یکی از روستاییان قدرت آباد دامغان در گفتگو با خبرنگار تیتریک اشاره می کند: از زمانی که کمپ ترک احتیاط در نزدیکی روستا زده شده سرقت از منازل اهالی روستا بیشتر شده بنده قصد توهین به کسی را ندارم اما باید برای این کمپ برنامه ریزی بهتری شود و درب آن پس از مراجعه افراد بسته تا درمان افراد مراجعه کننده کامل شود.

در پاسخ به سؤال ما مبنی بر اینکه آیا شکایت هم کرده اید می گوید: کسی از اهالی روستا برای یک یا دو ظرف مسی ویا چند دیگچه کوچک مسی به پاسگاه نمی رود چون وقتش بیشتر تلف می شود اما برای سارقان به مانند آن مثال است که می گویند:« اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود »

وی ادامه می دهد: ناامنی ها در زمان برداشت محصول پسته بیشترهم می شود زیرا زمانی که در باغات مشغول کارهستیم منازل ما مورد هجوم قرار می گیرد و هنگامی که از خستگی یک روز کار سخت در باغ به خانه پناه می آوریم متوجه می شویم محصولات باغای و کشاورزیمان به یغما رفته است.این کشاورز افزود: حتماً باید اتفاق ناگواری رخ دهد تا مقامات استانی و شهرستانی به فکر تأمین امنیت مردم روستایی بیافتند.

مسؤلین توجه داشته باشند که موضوع وابستگی بالای فعالیت های روستاییان و کشاورزی به طبیعت و غیر قابل پیش بینی بودن شرایط محیطی، تولید محصولات در باغات را به یکی از پر مخاطره ترین نوع فعالیت‌های اقتصادی تبدیل کرده است که در همین زمینه تامین امنیت و ایجاد شیوه های نوین محافظت از محصولات آنان و حتی سایر محصولات کشاورزی موضوعی قابل اهمیت است و لازم بوده مسئولین در این زمینه ایده هایی نوین از خود ارائه دهند.

تامین امنیت باغات و محصولات کشاورزان علاوه بر اینکه امنیت روانی را برای این قشر زحمت کش به ارمغان خواهد آورد بلکه زمینه را برای افزایش راندمان فعالیت در بخش کشاورزی فراهم می کند.

حال سؤال اینجاست چرا منطقه‌ای روستایی که بین دو پاسگاه انتظامی بخش مرکزی و امیریه دامغان است باید در این شرایط نامناسب به سر ببرد؟

مردم تا کی باید این وضعیت را تحمل کنند و در صورت بروز هرگونه مفسده‌ یا اتفاق ناگواری چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

انتهای پیام /
کد مطلب: 392069