توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون اجرایی رییس جمهوری:
نقشه راه استفاده مطلوب از آب تدوین شده است
چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۴
معاون اجرایی رییس جمهوری از تهیه و تدوین نقشه راه مناسب توسط وزارت جهاد کشاورزی برای استفاده مطلوب از آب خبر داد.
به گزارش عرش نیوز؛محمد شریعتمداری سه شنبه شب در گفت و گوی خبری در آستانه ورود کاروان تدبیر و امید به استان خراسان جنوبی اظهار کرد: رییس جمهوری در سفر به این استان شیوه عمل این نقشه را به اطلاع مردم خواهند رساند.

وی اظهار کرد: کمتر از 10 درصد اراضی زراعی استان خراسان جنوبی از آبیاری پیشرفته بهره مند است و بقیه اراضی این استان به صورت سنتی آبیاری می شود.

معاون اجرایی رییس جمهوری، احداث بندهای کوچک در مسیر روان آب ها را یکی از راهکارهای بهره گیری مناسب از آب اعلام و بیان کرد: تغذیه آب های زیرزمینی و تقویت روند آب دهی چاه ها و قنات ها از مزیت های این روش است.

شریعتمداری با اشاره به اینکه بیش از 600 قنات در استان خشک یا نیمه خشک شده است، افزود: با استفاده از مشارکت های مردمی باید از ظرفیت قنات ها که در این استان حفاری شده به نحو مطلوب تری بهره گیریم.

معاون اجرایی رییس جمهور بر لزوم ایجاد زندگی پایدار توام با رفاه در روستاهای استان تاکید کرد و گفت: حدود 50 درصد جمعیت استان در مناطق روستایی ساکن هستند که باید توجه جدی تری به این مناطق صورت گیرد.

وی اظهار کرد: در روستاهای مرزی یا سایر روستاهای استان خراسان جنوبی که قابلیت فعالیت در حوزه کشاورزی فراهم نیست باید روستاییان به سمت صنایع کوچک هدایت شوند.

شریعتمداری تاکید کرد: بررسی های کارشناسانه در این زمینه انجام گرفته و باید قدم های بزرگی در مناطق روستایی برداشته شود تا از مشکلات روستاییان کاسته شود.

معاون اجرایی رییس جمهور به تعطیلی تعدادی از واحد های تولیدی این استان اشاره کرد و گفت: عدم دسترسی به بازار، برخوردار نبودن از مهارت های کافی و نداشتن منابع مالی کافی را از جمله دلایل این اقدام است که بررسی های لازم برای رفع مشکلات صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه توسعه استان ها از جمله خراسان جنوبی نباید متکی به بودجه عمومی باشد، اظهار کرد: این تجربه در سایر نقاط کشور آثار بسیار خوبی برجای گذاشته که امیدواریم شاهد این روند در استان خراسان جنوبی نیز باشیم.

شریعتمداری، تعداد معادن فعال استان را 317 معدن اعلام کرد و گفت: این معادن شامل انواع سنگ های معدنی بوده که به صورت خام و فرآوری نشده از استان خارج می شوند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 346088