توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رأی الیوم تحلیل کرد
ریاض در انزوا و ایران در موضع قدرت است/ اهداف سفر عون به ریاض
سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۲
روزنامه رأی الیوم از انزوای عربستان در جهان عرب و موضع قوی ایران و سوریه سخن گفت و به تشریح اهداف سفر آتی رئیس‌جمهور لبنان به ریاض پرداخت.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه رأی الیوم در سرمقاله امروز خود به اهداف سفر میشل عون رئیس جمهور لبنان به عربستان و وضعیت کنونی ریاض در سطح منطقه‌ای پرداخت و نوشت: میشل عون رئیس جمهور لبنان سفری دوره‌ای را به منطقه آغاز خواهد کرد. این سفر از عربستان آغاز خواهد شد و عون سپس به قطر رفته و از آنجا در پایان سفر دوره‌ای خود به قاهره خواهد رفت.

این روزنامه به‌نقل از کسانی که از آنها به نزدیکان به حزب‌الله و سوریه نام برد، نوشت: حزب‌الله از تقویت روابط لبنان و عربستان و تحکیم حل و فصل سیاسی اخیر اوضاع در لبنان ــ که باعث به ریاست جمهوری رسیدن عون و نخست وزیر شدن سعد حریری شد ــ و نیز تلاش برای جلوگیری از هرگونه نقش اردوگاه عربستان در مانع تراشی در مسیر سازش اخیر استقبال می‌کند.

به‌نوشته رأی الیوم، این نزدیکان به حزب‌الله و سوریه می‌گویند که عربستان می‌خواهد نفس بکشد و کاهش نقش خود در لبنان را ترمیم کند زیرا سعد حریری رئیس جریان مستقبل دست و پا شکسته وارد لبنان شد و منطق حکم می‌کند که شکستگی‌هایش ترمیم شود و بار دیگر در روند سیاسی لبنان جذب گردد زیرا حمایتش از رئیس جمهور شدن عون بدون چراغ سبز عربستان انجام نمی‌شد.

این روزنامه افزود: اگر پیش‌بینی‌های محافل لبنانی درست باشد؛ سفر میشل عون به عربستان ممکن است آغاز یک روند میانجیگری بین ریاض و دمشق یا ریاض و تهران باشد. این تحول از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود؛ هرچند که ما آن را بعید می‌دانیم زیرا سوری‌ها و ایرانی‌ها در موضع قدرت هستند و عجله‌ای برای نزدیکی روابط با ریاض ندارند؛ همان‌طور که یک شخصیت رسانه‌ای لبنانی نزدیک به ایران و سوریه نیز بر این امر تأکید کرد. وی گفت که سوری‌ها و ایرانی‌ها معتقدند که عربستان اشتباه‌های بزرگی مرتکب شده است و روس‌ها تلاش کردند که نقش میانجیگر را ایفا کنند اما با پاسخ مثبت سوریه و ایران ــ بعد از تغییر موازنه قوا به‌نفع آنها در میادین نبرد در سوریه ــ روبه‌رو نشدند.

در پرتوی این وضعیت، می‌توان گفت که سفر عون به ریاض چه‌بسا برای \"آگاهی یافتن\" از اوضاع خواهد بود و اولویت‌های آن در سه پرونده خلاصه خواهد شد؛ نخست، سنجیدن مواضع عربستان در قبال ایران و سوریه و یمن و انتقال پیام‌ها در این زمینه. دوم، جستجو برای یافتن گشایش‌های اقتصادی به‌منظور حل بحران مالی عربستان و به حرکت درآوردن چرخه اقتصاد لبنان و بازگشت گردشگران و سرمایه‌های کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به لبنان خواهد بود زیرا بدهی لبنان به رکورد 75 میلیارد دلار رسیده است. اما سومین پرونده درخصوص کمک سه میلیارد دلاری عربستان برای مسلح کردن ارتش لبنان و نیروهای امنیت داخلی این کشور خواهد بود که دولت ریاض اعطای این کمک به لبنان را یک سال قبل لغو کرد. به‌طور قطع، میشل عون در دیدار با سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی و محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان این موضوع را پیش خواهد کشید.

روزنامه رأی الیوم نوشت نزدیک به 250 هزار لبنانی در عربستان کار می‌کنند و منبع درآمد مهمی برای خزانه لبنان به شمار می‌رود اما برخی از آنها خصوصاً شهروندان شیعه با محدودیت‌ها و اتهامات و اخراج و لغو قرارداد در عربستان مواجه شده‌اند که چه‌بسا سفر عون باعث بهبود فضا در این زمینه خواهد شد و موفق خواهد شد تا این محدودیت‌ها و اخراج شهروندان لبنانی از عربستان را متوقف کند.

این روزنامه نوشت: دشوار است که به‌طور قاطع بگوییم که رئیس جمهور لبنان با میلیاردها دلار پول در سایه فشار مالی شدیدی که خزانه عربستان با آن روبه‌رو است، به بیروت بازگردد زیرا درآمدهای نفتی عربستان و ذخیره ارزی این کشور کاهش یافته است و ریاض با کسری بودجه بزرگ بیش از 70 میلیارد دلاری روبه‌رو است.

روزنامه رأی الیوم در پایان نوشت: عربستان این روزها در حالت انزوای جهان عرب به سر می‌برد و نیازی ضروری به شکستن آن خصوصاً در لبنان دارد و شاید سفر ژنرال عون در این زمینه کمکی کند و افق جدیدی را بگشاید.
کد مطلب: 391484
 
 
 


پربازدیدترین