توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون استاندار آذربایجان غربی:
دریاچه ارومیه به 10 میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد
سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۱
معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: دریاچه ارومیه برای رسیدن به تراز اکولوژیک،10 میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد.
به گزارش عرش نیوز؛'هادی بهادری' روز سه شنبه در جلسه بررسی اثرات زیست محیطی انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه که با حضور مشاوران مطالعاتی این طرح از کشورهای نروژ، روسیه و هلند برگزار شد، افزود: در حال حاضر دریاچه ارومیه حدود 3.5 متر از تراز اکولوژیک خود فاصله دارد که باید با فراهم کردن 10 میلیارد متر مکعب آب، این فاصله را جبران کنیم.

وی اضافه کرد: برای احیای این دریاچه، برنامه ریزی ها و مطالعات بسیاری انجام شده که انتقال آب از دریای خزر نیز بخشی از این مطالعات را شامل می شود که باید با لحاظ تمامی جوانب، بررسی بسیار دقیقی در این خصوص انجام شود.

وی اظهار کرد: انتظار داریم در مطالعات صورت گرفته، موضوعات زیست محیطی طرح نیز مورد توجه قرار گیرد و باید در این خصوص نیز بررسی های لازم و کاملی داشته باشیم.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با بررسی تمام ابعاد، بهترین اقدام را در این خصوص انجام دهیم.

'سالوه داله' نماینده نروژی مشاور مطالعاتی طرح انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه نیز در این جلسه با اشاره به لحاظ کردن تمامی ابعاد اجرای این طرح به ویژه در حوزه زیست محیطی، گفت: در مطالعات صورت گرفته بخش های گوناگونی نظیر مطالعات هیدرودینامیکی، فیزیکوشیمیایی و بیوشیمیایی طرح مورد توجه محققان قرار می گیرد.

وی افزود: در این خصوص ما تمایل داریم تا از نقطه نظرات کارشناسان و افرادی که در این خصوص، اطلاعات کاملی داشته باشند، بهره مند شویم و امیدوار هستیم بتوانیم در این خصوص مثمر ثمر باشیم.

در این جلسه، آخرین وضعیت دریاچه ارومیه تبیین و موضوعات مختلف در خصوص انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دریاچه ارومیه در حال حاضر با مشکل کم آبی روبروست و دولت تدبیر و امید با استفاده از تمام ظرفیت های داخلی و بین المللی قصد دارد، روند خشکی دریاچه ارومیه را متوقف کرده و آن را به تراز اکولوژیک برساند.

تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه، 1274.1 متر است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 343586