توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
در جمع خبرنگاران مطرح شد:
آمادگی افزایش ۲ برابری اعتبارات احداث زیرساختها دردریاچه گهر وجود دارد
شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۰
خرم آباد - رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از آمادگی این سازمان برای افزایش دو برابری اعتبارات احداث زیرساختها در دریاچه گهر خبر داد.
به گزارش عرش نیوز: مسعود سلطانی فر شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران لرستان با تاکید براینکه استان لرستان باید در حوزه گردشگری از معبر بودن بیرون آمده و به مقصد گردشگری تبدیل شود اظهار داشت: تا زمانی که این اتفاق در لرستان با وجود این جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی فراوان نیفتد بخش گردشگری در استان رشد نمی کند.

وی با اشاره به اینکه سالانه چند میلیون گردشگر خارجی و داخلی وارد استان لرستان می شوند ولی کمتر در این استان اقامت دارند عنوان کرد: در این راستا فراهم کردن امکانات اقامتی، پذیرایی و همچنین احیا و مرمت اماکن تاریخی و ایجاد تاسیسات گردشگری در مناطق طبیعی لرستان ضرورت دارد تا گردشگران در استان اقامت داشته باشند.

وی همچنین بر ضرورت راه اندازی تورهای تلفیقی بین لرستان و همچنین خوزستان تاکید کرد و گفت: همچنین با توجه به جاذبه های طبیعی و اکوتوریسم روستایی و عشایری لرستان این امر می تواند در افزایش تعداد گردشگران و همچنین ماندگاری آنها در لرستان تاثیر گذار باشد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با تاکید بر اینکه خیلی از استانهای کشور از این ظرفیت استفاده می کنند و درآمد خوبی نیز در این حوزه دارند گفت: بافت عشایری به شدت برای گردشگران داخلی و خارجی پر جاذبه است و این امر می تواند زمینه رونق گردشگری لرستان را فراهم آورد.

سلطانی فر با تاکید بر ایجاد هتلهای سه، چهار و پنج ستاره در لرستان گفت: استان آمادگی خود را در رابطه با تامین زمین و همچنین عوارض شهرداری رایگان برای احداث این هتلها اعلام کرده ما نیز در سازمان میراث فرهنگی زمینه پرداخت تسهیلات ارزان قیمت صندوق توسعه ملی به سرمایه گذاران این حوزه را داریم.

وی همچنین به موضوع آزاد سازی حریم قلعه فلک الافلاک اشاره کرد و گفت: استاندار لرستان با همکاری نمایندگان استان پیگیری های خوب و جدی در این رابطه انجام داده اند، ما نیز حمایتهای لازم در این زمینه خواهیم داشت و امیدواریم این اقدامات بعد از بیش از ۳۰ سال در دولت تدبیر و امید عملیاتی شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور همچنین به جاذبه دریاچه گهر لرستان اشاره کرد و گفت: مدتها قبل طرح ایجاد زیرساختهای لازم در این منطقه تهیه شده و اعتبارات خوبی نیز برای اجرای آن در نظر گرفته شده است.

سلطانی فر بیان داشت: هم اکنون ۴۰۰ میلیون تومان برای ایجاد زیرساختهای رفاهی در دریاچه گهر اختصاص یافته و در صورت جذب ما آمادگی داریم این اعتبارات را به دو برابر افزایش دهیم.

لرستان ۵ هزار بنا و محوطه تاریخی و فرهنگی دارد

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در ادامه سخنان خود به نشست تجار و بازرگانان جهان اسلام اشاره کرد و اظهار داشت: همه کشورهای مسلمان منطقه این را قبول دارند که ایران از بین تمامی کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به لحاظ منابع انسانی رتبه اول منطقه و رتبه پانزدهم جهان را دارد.

وی افزود: در ایران اسلامی دانشمندان هسته ای، دانشمندان بیوتکنولوژی و دانشمندان فعالی در زمینه نانو وجود دارند و در امور فنی و تخصصی، عرصه های هنری و ورزشی و ... نیز نیروهای انسانی توانمندی مشغول فعالیت هستند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور عنوان کرد: به برکت انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران شاهد رشد و توسعه مراکز آموزش عالی در کشور هستیم بطوریکه در این زمینه دارای بالاترین توان در بین کشورهای اسلامی هستیم.

سلطانی فر به برخی ظرفیت های موجود در کشور اشاره کرد و بیان داشت: ایران در زمینه تولید سیمان، فولاد، محصولات پتروشیمی، خودرو، دارو، مصالح ساختمانی و ... دارای توانمندی های گسترده ای بوده که در بین کشورهای منطقه حائز رتبه های اول است و امروز در همه این عرصه ها امکان سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران مختلف در ایران وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۱.۵ میلیارد مسلمان و ۳۰۰ میلیون شیعه در کشورهای مسلمان وجود دارد تصریح کرد: این ظرفیت مناسب یک بازار خوب در زمینه همگرایی و هم افزایی مطلوب برای کشورهای مسلمان فراهم کرده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور یادآور شد: دولت تدبیر و امید از ابتدای روی کار آمدن رویکرد گسترش تعامل با همه کشورهای دنیا به ویژه کشورهای همسایه و مسلمان را در پیش گرفته و این موضوع همواره مورد تاکید ریاست جمهوری است.

سلطانی فر به برخی ظرفیت های لرستان برای سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: لرستان به لحاظ جاذبه های تاریخی و فرهنگی حدود پنج هزار مکان، بنا، سایت و محوطه تاریخی دارد که دو هزار و ۵۰۰ مکان آن ثبت تاریخی شده است.

وی لرستان را یکی از زیباترین، متنوع ترین و پرجاذبه ترین استان های کشور خواند و عنوان کرد: لرستان برای گسترش سرمایه گذاری در این بخش برنامه ویژه ای دارد و از سرمایه گذاران این بخش با ارائه تسهیلات مناسب و ارزان قیمت استقبال خواهد کرد.

منبع: مهر
کد مطلب: 353783