توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مصاحبه با حجت‌الاسلام رستمیان دبیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان سمنان
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۶
ضرورت دوره های سواد فضای مجازی را شما چطور ارزیابی می‌کنید؟
بله با توجه به اهمیت آشنایی با فضای مجازی واقعا جای تشکر دارد از دفتر استانی سازمان فضای مجازی سراج که تلاش کردند و دوره های خیلی خوبی را برگزار کردند، رصدی که ما داشتیم بسیار دوره های مفیدی بوده و دلیل بر اینکه مفید بوده ، خیلی ها از ما درخواست می‌کردند که این دوره ها تکرار بشود و بعضی ها هم که نتوانسته بودند شرکت بکنند گاهی اوقات زبان به گلایه می‌گشودند که چرا این فرصت در اختیار ما قرار نگرفت که بتوانیم شرکت کنیم. ما گفتیم که به هرحال امکانات محدود بوده، خوب بیشتر از این نمیشد که افراد در کلاس شرکت بکنند. این نشان میدهد که دوره ها مفید بوده و ضرورت هم دارد.
به نظر شما ضرورت حضور نیروهای مردمی در فضای مجازی چگونه است؟
عرض بکنم که ما اولاً که اساس کار انقلابمون مردم بودند و تداوم این انقلاب هم حضور مردم است و در عرصه فضای مجازی هم به نظر میرسد که ما هم کار انقلابی جهادی مردمی می‌خواهیم برای اینکه ان شاءالله این گسترش پیدا بکند و بدنه های لایه های مختلف مردم آشنا بشوند، با توجه به گستردگی فضای مجازی حتماً باید نیروهای انقلابی مؤمن ورود پیدا بکنند که ما مثل نهضت سواد آموزی دوران انقلاب که واقعا من یادم میاد که حتی به ماها می‌گفتند حتی یک نفر که با سواد هست سعی بکند هرجایی هست و حتی در خانه اش هم کلاس نهضت سواد آموزی را راه بیندازد، در فضای مجازی هم همین ضرورت را الآن احساس می‌کنیم که هست. بنابراین حضور نیروهای مردمی هم به نظر می‌رسد که خیلی ضرورت دارد.
نیروهای مردمی و انقلابی آیا ضرورت دارد که در شبکه های اجتماعی حاضر بشوند یا خیر؟
بله بله ضرورت دارد، ضرورتش هم از این جهت است که یک تعبیری مقام معظم رهبری در دیداری که با فعالان فرهنگی و مجموعه تشکیلات داشتند که " فضای زیادی از این عرصه دست دشمن است و ما باید کاری بکنیم که دشمن را بیرون برانیم " ، خوب اگر ماها حضور پیدا نکنیم که دشمن در این فضا عقب نشینی نمیکند. این تعبیر به نظرم زیباترین تعبیری بود که مقام معظم رهبری راجع به کاری که دشمن دارد در فضای مجازی می‌کند که شماها ورود پیدا کنید و دشمن را بیرون برانید از این فضا. ضرورت اقتضا می‌کند که ما در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی با تولید محتوا حضور پیدا کنیم، ما متأسفانه امروزه کپی برداری محتواهای تولید شده خیلی زیاد داریم و باید سعی کنیم که عزیزان خودشون محتوا داشته باشند و تولید محتوا کنند در عرصه های مختلف مثل مسائل دینی، ارزشی، مهارتی و تخصصی. در همه عرصه ها ورود پیدا بکنند و ان شاءالله ما شاهد این باشیم که کاملاً فضای مجازی از حضور دشمن پاک سازی شده .
صحبت پایانی حاج آقا؟
امسال با توجه به اینکه آغاز سال نو با شهادت امام هادی (ع) آغاز می‌شود و شهادت به نظر من نوعی رویش و تولد است و نوعی دمیدن روح به جامعه است، ما به فال نیک می‌گیریم که آغاز امسال ما با شهادت امام هادی(ع) و اون هم با نام نامی هادی امیدوارم که در مسیر درست و صراط مستقیم هدایت بشیم و ان شاءالله با عنایت حضرت هادی ، سال فرج امام زمان باشد.
حرفی دارید با اون دسته از افرادی که فضای مجازی را صرفاً تهدید می‌دانند و می‌گویند وارد نشید؟
بنده موافق این نیستم، نه می‌توانیم بگویم اصلا فضای مجازی به درد نمی‌خورد و نه می‌توانیم بگوییم که کاملاً اعتماد بکنید، ما فضای مجازی را یک فرصت می‌دانیم، از این فرصت اگر درست استفاده بکنیم خوب خیلی میتوانیم امتیازهایی را به دست بیاریم و در واقع برنده این فضا باشیم، اما اگر از این فرصت درست استفاده نکنیم به هر حال بازنده هستیم. یک میدانی هست به هرحال. می خواهم مزین بکنم این بخش از صحبتم را با کلام نورانی حضرت امام هادی (ع) که فرمودند: «الدُّنْيَا سُوقٌ رَبِحَ فِيهَا قَوْمٌ وَ خَسِرَ الآخَرُونَ»، دنیا مثل یک بازاری است، یک عده ای سود می‌برند از این بازار و یک عده ضرر می‌کنند. در دنیای فضای مجازی هم همین تعبیر را می‌توانیم داشته باشیم. لذا یک عده ای سود می‌برند و یک عده ای ضرر می‌کنند. ما باید از این فرصت به خوبی استفاده بکنیم و به نفع خودمون، به نفع دین، به نفع جامعه و فرهنگ دینی خودمون و فرهنگ ملی خودمون از این فضا بهره برداری بکنیم.
کد مطلب: 392582