توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فرماندار ماسال:
جمع‌آوری پسماندهای الکترونیکی در ماسال ساماندهی شود
سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۳
فرماندار ماسال با بیان اینکه با احداث سایت دفن بهداشتی زباله در شهرستان می‌توان این معضل را کاهش و ساماندهی کرد، گفت: جمع‌آوری پسماندهای الکترونیکی در شهرستان ماسال ساماندهی شود.
به گزارش عرش نیوز؛محمود قاسم‌نژاد ظهر امروز در نشست شورای بهداشت این شهرستان، با بیان اینکه برنامه‌های مدیریت پسماند باید در زمینه بازیافت پسماندهای الکترونیکی اظهار کرد: پسماندهای الکترونیکی مانند باتری، لامپ‌های کم مصرف، فلورسنت و غیره به دلیل وجود جیوه به عنوان  زباله خاص محسوب می‌شوند به همین دلیل باید ملاحظات زیست محیطی آنها را در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه ادغام زباله‌های خاص با زباله‌های معمولی سبب ترکیب جیوه به شیرابه می‌شود، افزود: این مخلوط از طریق منابع آبی و خاکی و چرخه‌ حیات و سپس از طریق موجودات زنده‌ دیگر یا به طور مستقیم وارد بدن انسان می‌شود.

فرماندار ماسال درباره عوارض و اثرات بسیار نامطلوب ناشی از گازهای نادر و فلزات سنگین موجود در پسماندهای الکترونیکی به ویژه لامپ‌های کم مصرف بر محیط زیست و سلامت انسان‌ها، گفت: اتخاذ تدابیر لازم برای جمع آوری  این نوع زباله و بازیافت متمرکز آن از سوی مسئولان بازیافت استان باید انجام شود.

قاسم‌نژاد با بیان اینکه بهداشت به عنوان یکی از اصلی‌ترین و جامع‌ترین مقوله‌های زندگی بشر مطرح است، تصریح کرد: با فرهنگ سازی مناسب و آموزش‌های عمومی بهداشتی در سطوح مختلف به ویژه برای کودکان و نوجوانان موجبات ارتقا فرهنگ بهداشت و شاخص‌های سلامت  را فراهم آورد.

وی وجود ساختار مناسب بهداشت و درمان را از دیگر اولویت‌های  شهرستان دانست و خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته  و همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان  بسیاری از کمبودهایی که پیش از این در زمینه پزشکان متخصص و پرستار در بیمارستان رسالت ماسال  وجود داشت، برطرف شده و ساختار پزشکی بیمارستان رسالت ماسال بهبود یافته است.

قاسم‌نژاد با اشاره به اقدامات و پیگیری‌های فرمانداری ماسال برای احداث سایت دفن بهداشتی زباله از اصحاب رسانه و فعالان سازمان‌های غیر دولتی خواست تا علاوه بر تشریح فواید احداث این سایت در راستای کاهش آسیب‌های زیست محیطی در سطح شهرستان با اطلاع رسانی دقیق و تبلیغات مناسب زمینه ارتقا فرهنگ عمومی در راستای حفظ محیط زیست  را فراهم آورند.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 340787