توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ضرب الاجل ۱۰ روزه استاندار سیستان و بلوچستان پس از ۱۰۰ روز به ثمر نشست
سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۸
میدان دام زاهدان که سال ها است به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی در عرضه و ذبح دام ها مورد اعتراض بسیاری از شهروندان زاهدانی قرار داشت بالاخره با تعیین ضرب الاجل ۱۰ روزه استاندار در تیر ماه سال جاری پس از گذشت ۱۰۰ روز تعطیل و جمع آوری شد.
به گزارش عرش نیوز؛میدان دام زاهدان یکی از مراکز تهیه دام در شهر زاهدان بود که به گفته مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان و همچنین فرماندار زاهدان شاخصه‌های یک دام استاندارد و بهداشتی را نداشت و این میدان غیرمجاز باید سال ها پیش به دلیل وضعیت غیربهداشتی تعطیل می شد.

میدان دام زاهدان با وجود اینکه مرکز تهیه گوشت و ذبح دام برای اغلب مردم این شهر بود اما حتی از آب لوله کشی و بهداشتی نیز محروم بود و با وجود فعالیت بیش از ۱۵۰ چوبدار در این بازار اما تنها یک چشمه بهداشتی سیمانی و بدون آب در آن احداث شده بود.

در این میدان متاسفانه هیچ سیستمی برای دفع فاضلاب و فضولات ناشی از ذبح دام‌ها وجود نداشت و تمامی امحاء و احشاء دام‌های ذبح شده در حوضچه ای خاکی و در مجاورت لاشه های دام  در فضای باز رها سازی می شد و تنها وسیله برای شستشوی لاشه دام‌ها و گوشت‌های تهیه شده در این میدان را آفتابه‌ای از آب که با تانکر و از چاه های بیرون شهر تهیه می‌شد تشکیل می داد.

گفتنی است پیش از این مدیر کل سازمان دامپزشکی سیستان و بلوچستان ابراز داشت: با قبول اشکالات جدی و ذبح غیر بهداشتی دام در این میدان زاهدان اما متاسفانه با وجود مکاتبات فراوان اما هیچ برخوردی با آن نشده است و کشتار در این میدان با بدترین شکل ممکن در حال انجام است.

وضعیت غیر بهداشتی و ذبح دام‌ها که در هجدهم تیر ماه سال جاری با واکنش تند استاندار سیستان و بلوچستان در کارگروه بهداشت و سلامت استان روبرو شد علی اوسط هاشمی را بر آن داشت تا با تعیین ضرب الاجل ۱۰ روزه تکلیف این مرکز کشتار غیر بهداشتی دام در زاهدان را یکسره کند که بالاخره این ضرب الاجل پس از گذشت نزدیک به ۴ ماه با تلاش فرمانداری زاهدان روز گذشته به نتیجه رسید.

تمامی چوبداران به میدان دام جدید منتقل شدند

در همین رابطه فرماندار زاهدان بیان داشت: میدان دام جدید زاهدان در مسیر جاده زاهدان-کرمان با اختصاص ۳۰ هکتار زمین در قالب ۵۵۰ غرفه برای انتقال دامداران و تجمیع آنها ایجاد شد که در طی یک سال گذشته با مخالفت مالداران و چوبداران روبرو شد.

عباسعلی ارجمندی بیان داشت: میدان دام به لحاظ شرایط غیر بهداشتی با دستور استاندار و تلاش فرمانداری خوشبختانه روز گذشته به طور کامل جمع آوری و به میدان دام جدید انتقال یافت.

وی گفت: میدان دام جدید زاهدان واقع در کیلومتر دو جاده کرمان جنب کشتارگاه صنعتی پاک‌دام کویر با حفظ شرایط بهداشتی برای عرضه و فروش دام  گشایش یافته است و شهروندان می توانند برای تامین مایحتاج خود به این مرکز مراجعه کنند.

وی اظهار داشت: در این راستا سعی شد تا با شیبی ملایم و حتی گفتگو با معتمدان و مشارکت آنها تمامی چوب داران در میدان دام جدید مستقر شوند که این تصمیم با گذشت زمانی کوتاه نهایی و به نتیجه رسید و طی ۴۸ ساعته گذشته شخصا با حضور در این میدان این کار پیگیری و تمامی دام ها به میدان دام جدید منتقل شدند.

ارجمندی تاکید کرد: میدان دام ایثارگران با توجه به عدم رعایت شاخصه های بهداشتی و استاندارد غیر قانونی بود و خوشبختانه با جمع آوری و پاکسازری این مبدان به خواسته به حق شهروندان پاسخ داده شد.

وی همچنین با ابراز قدردانی از رسانه ها در خصوص پیگیری مجدانه در انعکاس مشکلات مردم در این راستا افزود: حل بسیاری از مشکلات شهری زاهدان  نیازمند زمان است و سایر مطالبات مردم انشاءالله در فرصتی کوتاه پاسخ داده خواهد شد.


منبع:مهر
کد مطلب: 328853