توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
وزیر ارشاد در گنبدکاووس:
هنر وسیله انتقال فرهنگ‌ها است
سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۴
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنر وسیله انتقال فرهنگ‌ها است و هنرمندان می‌توانند با خلق آثار هنری در رشته‌های مختلف، فرهنگ و آرمان‌های ارزشمند خود را منتقل کنند.
به گزارش عرش نیوز؛علی جنتی شامگاه دوشنبه در جمع فعالان فرهنگ و هنر در شهرستان گنبدکاووس اظهار داشت: فرهنگ عمومی ، پایه و اساس توسعه کشور است و برای دستیابی به این توسعه شرط آن توسعه فرهنگی است.

وی افزود: در جلسات شوراهای فرهنگ عمومی در استان‌ها باید طرح‌های پژوهشی انجام شود و باید طرح‌ها و مسائل بزرگ فرهنگی بررسی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ارتباطات گسترده جهانی و وجود 2 هزار شبکه ماهواره‎ای و گسترش اینترنت در جهان، تصریح کرد: باید از فرصت گسترش رسانه‌ها در ترویج این فرهنگ‌ها استفاده شود و افکار و اندیشه‌های خود را در اختیار مخاطبان بسیار زیادی که وجود دارند، بگذاریم.

وی گفت: اعتقاد داریم دولت نباید تصدی گری کند بلکه اصحاب فرهنگ و هنر خود باید در این باره اقدام کنند.

جنتی اظهار داشت: این آمادگی وجود دارد که برگزاری برخی جشنواره‌ها مانند برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب به بخش خصوصی واگذار شود تا خود هنرمندان عهده‌دار این جشنواره‌ها شوند و وزارت تنها پشتیبانی کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به حمایت‌ها از ناشران و چاپ کتاب در کشور گفت: تلاش می‌شود تسهیلات بیشتری برای چاپ و نشر کتاب ارائه شود و بخش‌هایی از کتاب‌های چاپ شده از سوی وزارتخانه خریداری و در اختیار کتابخانه‍های مختلف کشور قرار داده می‌شود.

جنتی افزود: اگر در گذشته مجوز نشر یک کتاب به یک زمان طولانی نیاز داشت اما امروز به صورت میانگین در 22 روز مجوز صادر می‌شود و تعداد نشریات دارای مجوز در کشور  6600 مورد است.

وی به فعالیت کانون های فرهنگی مساجد اشاره کرد و گفت: هم اکنون 19 هزار کانون فرهنگی در سطح مساجد کشور فعال هستند که این تعداد باید افزایش یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در سال‌های اخیر معاونت قرآن و عترت در این وزارتخانه تشکیل شده که وظیفه آن حمایت از مجامع قرآنی است.

وی با بیان اینکه گنبدکاووس شهر علم و دانش، سرزمین شهیدان و خاستگاه عالمان و هنرمندان بوده، تصریح کرد: این اندیشمندان در طول تاریخ به بشریت و اسلام و ایران خدمت کرده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مختومقلی فراغی را یکی از افتخارات ایران خواند و گفت : باید افکار و اندیشه‌های این شخصیت بزرگ منتشر شود.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 340354