توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس دادگستری قشم:
برخورد قضایی با زمین خواری در قشم با حفظ حقوق بومیان صورت می گیرد
چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۵
رییس دادگستری شهرستان قشم گفت: تصرفات شرعی برخی زمین های متعلق به اجداد بومیان جزیره قشم توسط برخی از آنها با تصرفات اراضی کلان ملی که توسط برخی زمین خواران انجام می شود دو مقوله متفاوت است و دادگستری قشم با حفظ حقوق بومیان با زمین خواران به شدت برخورد می کند.
به گزارش عرش نیوز؛محسن دلاوری افزود: موضوع زمین های متعلق به بومیان در جزیره قشم همانطور که دغدغه مردم این جزیره است، دغدغه دستگاه قضایی نیز هست و این موضوع تاکنون چندین مرحله پیگیری شده و به جای خوب نیز رسیده است، اما تغییرات مدیریت سازمان منطقه آزاد قشم باعث شده تا این پیگیری ها به نتیجه مشخص نرسد.

وی، با اشاره به این که تقریبا در زمان تمام مدیران عامل این منطقه این موضوع پیگیری شده است، تصریح کرد: این اواخر نیز مدیریت دادگستری قشم برای پیگیری این موضوع با سرپرست منطقه آزاد قشم نشستی برگزار کرده که بسیار مثبت و امیدوارکننده بوده است.

رییس دادگستری شهرستان قشم تثبیت مالکیت مردم و صدور سند رسمی مالکیت به نام آنها را عاملی مهم و حیاتی برای جلوگیری از بروز مشکلات و اختلافات در جزیره قشم دانست و گفت: تثبیت مالکیت بومیان جزیره بر زمین های متعلق به اجدادشان برای دادگستری قشم یک اصل پذیرفته شده و در این راستا نیز تاکنون افزون بر 20هزار جلد سند مالکیت رسمی برای مردم این جزیره که در آن تقریبا هیچ سند رسمی جز یک پلاک واحد به نام دولت نداشته، صادر شده است.

دلاوری، موضوع تصرف اراضی ملی یا همان زمین خواری در قشم را نیز از دیگر دغدغه های دادگستری این شهرستان اعلام کرد و یادآور شد: دراین خصوص نیز پرونده های قضایی متعددی در این دادگستری تشکیل و شعب ویژه ای نیز در آن ایجاد شده است.

وی، از تشکیل شورای حفاظت از اراضی ملی نیز در دادگستری قشم خبر داد و گفت: گرچه این شورا مصوبات خوبی در زمینه حفظ این اراضی در قشم داشته است، اما ناهماهنگی بین دستگاه های اجرایی ذیربط از یک طرف و تعارض و تداخل قوانین منطقه آزاد با سایر دستگاه ها مانند منابع طبیعی و امور اراضی از طرف دیگر، باعث شده که افراد سودجو از این تعارض و شکاف قوانین سوء استفاده کنند.

به گفته وی پرونده های کلانی نیز برای برخی از افراد که دارای شرایط و وضعیت خاص هستند در دادگستری قشم تشکیل شده و مجموعه دستگاه های نظارتی در کشور و استان نیز دارند این پرونده ها را رصد می کنند.

دلاوری، در این خصوص از تشکیل پرونده برای فردی که نزدیک به 30هکتار زمین را در نزدیکی قشم حصارکشی کرده بود خبر داد و گفت:این زمین که متاسفانه دستگاه های مربوطه در منطقه آزاد قشم نسبت به آن حساسیت لازم را نداشتند با پیگیری های دادگستری قشم رفع تصرف شد.

وی ، با اشاره به این که در بحث زمین خواری پرونده های زیادی در دادگستری قشم تشکیل شده است، خاطر نشان کرد: البته به اعتقاد ما در موضوع تصرفات زمین، بین شهروندانی که نیاز به سرپناه دارند و به واسطه سختی های واگذاری و اختلافات این واگذاری ها انجام نشده است و آنها مجبور شدند در روستاهای دور افتاده به عنوان مثال 100متر برای سکونت از زمین های متعلق به اجدادشان را بسازند، با زمین خواران که اراضی کلان را تصرف می کنند و با قیمت بالا به مردم می فروشند، باید تفکیک قائل شد.

رییس دادگستری شهرستان قشم در این باره به وضعیت واگذاری زمین در شهر درگهان اشاره کرد و گفت: در این شهر در 20 سال اخیر هیچ الحاق محدوده ای صورت نگرفته و دولت هم هیچ زمینی واگذار نکرده است، با این وضعیت جوانان درگهانی که تشکیل خانواده داده اند برای مسکن شان چکار باید بکنند.

به گفته وی برای حفظ حقوق شهروندان قشم در این موارد در مباحث مربوط به اراضی ملی تصویب و تاکید شده است که در واگذاری زمین به افراد متقاضی نیازمند که طبق قانون این واگذاری به آنها تعلق می گیرد، تسهیل شود.

وی انجام این تسهیل را در صدور پروانه ساختمان و مجوزهای ساخت و ساز از سوی مراجع ذیربط الزامی دانست و گفت: وقتی زمان صدور پروانه یا مجوزهای لازم به درازا بکشد به طوری که شرایط اخذ آنها برای متقاضیان تغییر کند، معلوم است که مشکلات بعدی نیز پیش خواهد آمد.

دلاوری همه هم و غم مسئولان را در نظام جمهوری اسلامی ایران حفظ حقوق شهروندان خواند و یادآور شد: هنر ما در دادگستری نیز ایجاد تعادل بین حقوق جامعه و حقوق فرد است و هیچکدام از این دو، طبق قانون اساسی، نسبت به دیگری ارجح نیست.

وی، بار دیگر بر تفاوت وضعیت افرادی که در قشم مستحق دریافت زمین هستند با افرادی که زمین خواری می کنند تاکید کرد و گفت: متاسفانه تفکیک این دو در قشم شفاف نیست و این موضوع برخورد قضایی را نیز با مصادیق آنها دشوار کرده است که امیدواریم با همکاری همه طرف های ذیربط این مشکل حل شود.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 346114