توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس سازمان بنادر و دریانوردی کشور:
توسعه دریامحور یک ضرورت ملی است/ بسته‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاران
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۹
رییس سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: توسعه دریامحور یک ضرورت ملی است که این مهم با استقرار جمعیت فعال و توسعه شهرهای بندری میسر است.

به گزارش عرش نیوز؛محمد سعیدی صبح امروز در شانزدهمین همایش صنایع دریایی در بندرعباس اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم از ظرفیت دریا که امروزه در دنیا به عنوان یک ابزار مهم قدرت و ثروت شناخته می‌شود بهره بگیریم باید زمینه توسعه سواحل و پویایی این ظرفیت را فراهم کنیم.

وی استقرار صنایع دریایی مدرن با سرمایه‌گذاری‌های کلان، توسعه خدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و اشتغال مولد را از جمله راهبردهای موفقیت در بهره‌گیری از ظرفیت‌های بی‌شمار دریا عنوان کرد و بیان داشت: هم اکنون دو سوم جمعیت جهان در 60 کیلومتری سواحل زندگی می‌کنند در حالیکه به رغم بهره‌مندی کشور ما از سواحل طولانی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان سهم ما کمتر از 10 درصد است و این بدون شک هدر دادن سرمایه‌های ملی و غفلت بزرگ از بهره‌گیری از این ظرفیت بین‌المللی دریا است.

رییس سازمان بنادر و دریانوردی کشور در همین رابطه اضافه کرد: تولید صنعت دریایی در کشور ما 25 صدم درصد است درحالیکه این رقم برای کشور ترکیه 2 درصد است.

سعیدی ادامه داد: هم اکنون 60 درصد حجم عملیات تجاری در مجمتع بندری شهید رجایی انجام می‌شود که نشان از اهمیت جایگاه استراتژیک هرمزگان دارد.

وی همچنین گفت: سازمان بنادر و دریانوردی کشور با درک ضرورت توسعه صنایع دریایی، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود که استان هرمزگان محور آن است بسته‌های تشویقی رابرای سرمایه‌گذاران دارد و با حذف موانع، حمایت حداکثری را از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران در این عرصه خواهد داشت.

معاون وزیر راه تاکید کرد: قطعا هر غفلتی در بهره‌گیری از مزایای صنایع دریایی خصوصا کشتیرانی موجب انتقال آن به کشورهای همسایه خواهد شد چرا که بدون صنایع دریایی پیشرو و توسعه صنایع دریامحور این مهم عملی نخواهد شد.

سعیدی بیان داشت: آنچه امروز یک ضرورت جدی است پرداختن به حوزه‌های نرم‌افزاری و توسعه این بخش است چرا که سهم کمبودهای بخش سخت‌افزاری کمتر از 50 درصد است.

معاون وزیر راه اضافه کرد: این مهم حتی می‌تواند با بهره‌گیری از مشاوران خارجی در حوزه نرم‌افزاری و مدیریتی برای بهبود فرایندها و استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها انجام شود.

منبع:فارس

کد مطلب: 337411