توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سامانه آبیاری ۵۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی سمنان "هوشمند" شد
يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۰
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به جدی بودن مشکل کم‌آبی در استان و اقدامات جهادکشاورزی استان در این راستا از اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار در ۵۰۰۰ هکتار از اراضی زراعی و باغات این استان خبر داد.
به گزارش عرش نیوز،حسین شاهینی در شورای معاونین جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: قرار است که در یک برنامه ۱۰ ساله ۶۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری و از جمله سیستم آبیاری تحت‌فشار شوند.

وی با بیان اینکه بخش عمده هزینه طرح‌های آبیاری تحت‌فشار به صورت بلاعوض از سوی دولت تامین می‌شود تصریح کرد: تنها ۱۵ درصد هزینه توسط بهره‌برداران بخش کشاورزی تامین می‌شود که آن نیز به صورت تقسطی از کشاورزان اخذ می‌شود.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در کشور و از جمله در استان سمنان خاطرنشان کرد: همین ایجاب می‌کند بهره‌برداران بخش کشاورزی ضمن مدیریت مصرف، راندمان و بهره‌وری آب در اراضی خود را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه در یک سال گذشته و چهار ماهه اول امسال در مجموع پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مجهز به سیستم آبیاری تحت‌فشار شدند ادامه داد: صرفه‌جویی بیشتر در هزینه تولید در بخش کشاورزی، مدیریت مصرف منابع آبی، افزایش راندمان آب، حفظ اراضی کشاورزی موجود و جلوگیری از کاهش سطح زیرکشت و افزایش همزمان عملکرد در واحد سطح از جمله مهمترین اهداف و چشم‌اندازهای جهادکشاورزی در اجرای طرح‌های آبیاری تحت‌فشار است.

شاهینی با بیان اینکه اجرای این طرح‌ها تا پایان سال ۹۷ نیز ادامه می‌یابد از بهره‌برداران و کشاورزان استان خواست که از فرصت ایجاد شده برای تجهیز مزارع و باغات خود به سیستم‌های نوین آبیاری استفاده کنند.

وی یادآور شد: هیچ محدودیتی در اعطای تسهیلات در این بخش وجود ندارد و به هر میزان که متقاضی در استان باشد؛ برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی خواهند شد.
کد مطلب: 392717