توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ظرفیت های معدنی کردستان هدر می رود/ وعده دولت برای توسعه معادن
شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۴
استان کردستان یکی از قطب های اصلی مواد معدنی در کشور است ولی عدم بهره برداری از این ظرفیت باعث شده است که ظرفیت های این حوزه هدر رفته و عواید آن به سایر استانهای کشور برسد.
به گزارش عرش نیوز؛وجود معادن غنی در حوزه های مختلف و همچنين دسترسی آسان به آنها از جمله ظرفيت های استان كردستان است كه البته بر اساس گفته سرمايه گذاران اين بخش، دولت به خوبی از معادن در حال بهره برداری حمايت نمی كند كه اگر در اين حوزه یک برنامه ريزی هماهنگ وجود داشته باشد می توان از ظرفيت های آن به شكل بهتری استفاده كرد.

استان کردستان با دارا بودن ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و داشتن معدن های طلا، آهن، سنگ های مرمری و تزئینی و ظرفیت بالا در صنعت های همچون سیمان یکی از استان های است که اگر در مسیر توسعه قرار گیرد می تواند به دلیل هم مرز بودن با عراق رقیبی برای کشورهای صادر کننده باشد.

در بخش معدن کردستان ۱۸ نوع ماده معدنی از قبل سنگ تزئینی، مرمر، سنگ آهن، سیلیس و طلا را دارد و در حال حاضر ۶۰۲ میلیون تن ذخیره سنگ آهن در كردستان شناسايی شده است.

در مجموع می توان گفت برای به فعلیت رسیدن مواد معدنی احداث صنایع مادر و زنجیره ای در استان کردستان یک نياز لازم و ضروری است.

با تمام این توصیف ها متاسفانه تاکنون از این ظرفیت ها و پتانسیل های استان در راستای توسعه همه جانبه و اشتغالزایی کردستان استفاده نشده است و به همین دلیل کردستان با آمار بالای ۳۰ درصدی بیکاری در حوزه اشتغال، کمبود شدید سرمایه در گردش در حوزه صنعت و تولید این استان، نبود زیر ساخت‌های در بخش راه های زمینی، هوا و ریل، نبود کارخانه های صنایع طبیعی، عدم بهره برداری از معادن و صنایع استان و نبود اعتبارات مناسب به یکی از استان های توسعه نیافته کشور تبدیل شده است.

۳۱۰ واحد تولیدی در کردستان تعطیل است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با اشاره به وضعیت نگران کننده دو حوزه صنعت، و معدن در این استان گفت: در حال حاضر ۹۷۴ واحد تولیدی در این استان فعال است که از این تعداد۳۱۰ واحد آن تعطیل است.

محمد دره وزمی در گفتگو با خبرنگار به ظرفیت های حوزه معدن در استان کردستان اشاره کرد و یادآور شد: در بخش معدن ۳۶۰ واحد معدنی در استان كردستان وجود دارد، که ۱۶۰ واحد تعصیل، ۱۵۴ واحد فعال و ۲۳ واحد در حال تجهیز است.

وی یادآور شد: اشتغال بخش معدن استان كردستان در حال حاضر دو هزار و ۴۰۰ نفر است و این بخش یکی از ظرفیت های ویژه ای استان است که با توجه به ظرفيت های موجود می تواند تحول عظیمی را در حوزه های اشتغال، سرمایه گذاری و واردات ایجاد کرد.

وضعیت صنعت و معدن كردستان متناسب با ظرفیت ها نیست

وی ادامه  داد: استان كردستان در بیشتر شاخص‌ های توسعه در رده پایین کشور قرار دارد و در این زمینه برای رفع چالش‌ ها باید تمام همت خود را به‌ کار گیریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: درآمد سرانه در کردستان کمتر از ۵۰ درصد متوسط کشور بوده و درآمد بخش صنعت و تولید نیز در حد پایینی قرار دارد.

صنعت در کردستان دچار ضعف فرهنگی است

رئیس کمیسیون سرمایه ‌گذاری شورای اسلامی شهر سنندج اظهار داشت: صنعت در کردستان دارای ضعف فرهنگی است و این بخش در میان عامه مردم جایگاه تولیدی خود را به دست نیاورده است.

سید کمال حسینی ادامه داد: صنعت در استان ما کوچک و تولید کنندگان آن خرد هستند و حمایت همه جانبه و دادن برنامه های متناسب با توانایی آنها می تواند در توسعه صنعت استان کردستان موثر باشد.

قوانین سخت بانکی به مشکل اصلی افراد سرمایه گذار تبدیل شده است

نماینده شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه امروز علاوه بر تحریم ها و کاهش نقدینگی قوانین سخت بانک ها کمر صنعت گران را شکسته است و به مشکل اصلی افراد سرمایه گذار تبدیل شده است.

محسن بیگلری تولید کنندگان مشکل سرمایه در گردش دارند و قوانین سخت بانکی مشکل اصلی در این رابطه است.

وی افزود: انتظار می رود برای بهبود شرایط موجود دولت کمیته ای اقتصادی برای رسیدگی به مشکلات خاص استان کردستان تشکیل دهد تا کمبودها و عقب افتادگی ها جبران شود.

نماینده شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به دلیل مشکلات مالی و عدم حمایت بانک ها از صنعتگران و تولید کنندگان در حال حاضر بسیاری از شهرک های صنعتی استان کردستان نیمه تعطیل است.

بیگلری یادآور شد: تنها راه برون رفت وضعیت اقتصادی استان کردستان سرمایه گذاری دولت در کردستان است چرا که این حرکت می تواند بستر مناسب را برای ورود سرمایه گذاران فراهم کند.

کار اقتصادی باید به بخش خصوصی واگذار شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت که روز پنج شنبه در سفر به استان کردستان با شماری از فعالان صنعت و معدن این استان نیز دیدار کرد، به ظرفیت های کردستان اشاره کرد و گفت: کردستان با توجه به شرایطی که دارد یکی از استان های برخوردار محسوب می شود و کشور هم مرز با این استان نیز یک کشور غنی است و نیازمند فناوری های جدید و باید در این حوزه وارد شویم.

محمد رضا نعمت زاده یادآور شد: معتقد به تجارت از طریق بازارچه های مرزی نیستیم اگر چه باید به مرزنشینیان توجه ویژه ای داشته باشیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر امکانات مرزی ما بسیار محدود است و نیاز به دو ترمینال بزرگ برای صادرات سیمان داریم که بخش خصوصی باید وارد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان یادآور شد: انتظار می رود با برنامه ریزی مناسب، تعامل و توجه به شرایط موجود در راستای توسعه این استان مرزی گام های ارزنده ای برداشته شود.

بهره برداری از منابع معدنی در استان كردستان و همچنين داشتن برنامه ريزی مستمر و مدون می تواند زمينه را برای توسعه اين استان فراهم كند و به همين دليل حمايت مسئولان دولتی در اين حوزه از اهميت ويژه ای برخوردار است.

در حال حاضر بخش زیادی از مواد معدنی استان کردستان به صورت خام راهی سایر استانهای کشور می شود و به همین دلیل است که تنها عواید این کار برای کردستان از بین رفتن راه های بین شهری است و به همین دلیل انتظار برای بهره برداری از ظرفیت های معدنی این استان برنامه ریزی های بهتری صورت گیرد.


منبع:مهر

کد مطلب: 329915