توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نماینده مردم شیراز در مجلس:
نباید شرایط اقتصادی را به نتیجه مذاکرات هسته‌ای گره زد
يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۶
نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: نباید شرایط اقتصادی را به نتیجه مذاکرات هسته‌ای گره زد.

به گزارش عرش نیوز؛به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، ضرغام صادقی در نشست اتاق اصناف فارس اظهار داشت: هیئت‌ رئیسه مجلس همواره به دنبال مطالبات اصناف بوده و تمام اعضای اتاق اصناف از صلاحیت و هماهنگی لازم برخوردارند و یکی از دغدغه‌های ما همواره بحث ارتباط با اصناف بوده است.

وی یکی از دغدغه‌های خود به‌عنوان منتخب مردم در مجلس را بحث ارتباط با اصناف ذکر و بیان کرد: این ارتباط پیش از حضور وی در مجلس دوام داشته و اعتقاد به قشر اصناف و بازاری به‌عنوان کاسب حبیب‌الله در جامعه و در بین قشر متدین همواره وجود داشته است.

اقتصاد مقاومتی شعار و راهبرد کلیدی کشور است

عضو هیئت‌ رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اقتصاد مقاومتی به‌عنوان شعار و راهبرد کلیدی در کشور بیان کرد: بی‌شک عمده مبحث اقتصاد مقاومتی بر عهده بازاریان و اصناف است و این قشر می‌تواند بدون وابستگی به دولت‌ها این سرمایه ملی را متبلور کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در جمع اعضای اتاق اصناف فارس به سفر خود به همراه تیم پارلمانی ایران به کشور آفریقای جنوبی اشاره کرد و با ذکر خاطره‌ای از وابستگی این کشور گفت: استقلال جمهوری اسلامی و نقشی که در مسائل منطقه و عرصه بین‌الملل ایفا می‌کند باعث فشارهای اقتصادی از طرف غرب است.

بیش از 65 درصد تحریم‌ها، ریشه‌ای غیر از انرژی هسته‌ای دارند

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم بیش از 65 درصد تحریم‌ها، ریشه‌ای غیر از انرژی هسته‌ای دارند و اگر در شرایط فعلی، خوش‌بینانه به این قضیه نگریسته شود و مذاکرات به سرانجام برسد، آثار تحریم‌های خارجی بر شرایط اقتصادی تنها بین 10 تا 15 درصد بیشتر نیست.

صادقی به رده‌بندی تحریم‌ها اشاره و بیان کرد: قسمتی از تحریم‌ها، مصوبات شورای امنیت هستند که سطح این تحریم‌ها در اجماعی بالاتر از اجماع کشورهای 5+1 مطرح می‌شوند و اگر در شرایط ایدئال به نتیجه برسیم برداشت این تحریم‌ها بیش از 20 سال طول می‌کشد.

وی دومین رده این تحریم‌ها را در سطح کشورهای 5+1 ذکر و خاطرنشان کرد: این تحریم‌ها نیز در بازه زمانی بالای 15 سال خواهد بود.

عضو هیئت‌ رئیسه مجلس گفت: آخرین رده از تحریم‌ها در سطح داخل کشور آمریکا اعم از دولت، کنگره و ... است که در این زمینه نیز برداشتن تحریم معنا ندارد، بلکه لغو تحریم به معنای تمدید شونده در بازه زمانی کوتاه است.

نباید شرایط اقتصادی را به نتیجه مذاکرات هسته‌ای گره زد

منتخب اول مردم شیراز در مجلس تصریح کرد: با این شرایط و طرح مسائلی مانند قدرت دفاعی، سامانه‌های موشکی، بحث حقوق زنان و ... از طرف غرب و آمریکا در این مذاکرات، نباید شرایط اقتصادی را به نتیجه مذاکرات هسته‌ای گره زد.

صادقی با اشاره به طرح اقتصاد مقاومتی با نگاه به درون از جانب رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: تدبیر معظم‌ٌله با توجه به داشته‌ها و ثروت‌های داخلی اعم از سرمایه مردمی و نیروی انسانی، کشاورزی، گردشگری، منابع و معادن انرژی، نفت و گاز و ... می‌تواند اقتصاد داخلی را شکوفا کرده و جمهوری اسلامی را به خودکفایی و خوداتکایی برساند.

رهبر معظم انقلاب شرایط حساس کشور را به فرصت‌های بی‌نظیر تبدیل کرده‌اند

وی تصریح کرد: هنر رهبر معظم انقلاب این است که با توانمندی و تدبیر، شرایط حساس کشور را به فرصت‌های بی‌نظیر تبدیل کرده‌اند و همگی باید به این درک برسیم که این ظرفیت‌ها برای جمهوری اسلامی یک قدرت بلامنازع است.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: دولت در بودجه 94، قیمت نفت را 72 دلار بسته است و حال اگر بتوانیم هرسال 10 درصد از وابستگی خود را از آن کم کرده و به زیرساخت‌ها بپردازیم، پس از گذشت چند سال دیگر به این منبع عظیم انرژی وابستگی نخواهیم داشت.

اصناف خمیرمایه اقتصاد مقاومتی هستند

وی با تأکید بر نقش اصناف در هشت نطق خود در مدت 2.5 سال مجلس نهم گفت: اصناف خمیرمایه اقتصاد مقاومتی هستند و در صحنه‌های گوناگون انقلاب نقش جدی داشتند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: نقش بی‌نظیر اصناف و بازاریان متدین در عرصه‌های نیروی انسانی و لجستیکی و تدارکات انقلاب اسلامی پیش از پیروزی و بعدازآن در عرصه‌‌های دفاع مقدس، تظاهرات و راهپیمایی‌ها، انتخابات و ... بر هیچ‌کسی پوشیده نیست.

وی اضافه کرد: هنوز مسئولان ما به این جمع‌بندی نرسیده‌اند که اگر بخواهند جامعه به اعتلا و پیشرفت برسد، هیچ تریبونی و هیچ کانونی اثربخش‌تر از اصناف نیست و اگر مغازه‌داران و اصناف به‌صورت هماهنگ روی یک مسئله فرهنگی متمرکز شوند فعال‌تر و اثربخش‌تر خواهند بود.

صادقی افزود: اصناف در موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی و اشتغال نقش ویژه‌ای دارند؛ اما یکی از کانو‌ن‌های مهم تولید اشتغال بدون ایجاد هزینه برای دولت هستند و بی‌شک اقتصاد مقاومتی نیز با استفاده از ظرفیت اصناف شکل‌ می‌گیرد.

باید فراکسیون اصناف شکل گیرد

عضو هیئت‌ رئیسه مجلس تأکید کرد: باید اصناف را به‌عنوان ستون‌های اقتصادی جامعه تقویت و از آن‌ها دلجویی کنیم، باید فراکسیون اصناف شکل گیرد تا گام‌های اساسی برداشته شود و به اصناف درزمینهٔ وضع قوانین و بحث‌هایی که نیاز به گام بیشتری دارد توجه کنیم تا با ایجاد رونق اقتصادی و سرمایه در گردش و ایجاد اشتغال زمینه امید و نشاط در جامعه ایجاد شود.


منبع:فارس

کد مطلب: 356348