توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رشد ۲۱ واحدی شاخص فرابورس در هفته ای که گذشت
شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۵
شاخص فرابورس در هفته ای که گذشت ۲۱ واحد رشد کرد و به ارتفاع ۹۴۰ واحدی رسید.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ در هفته ای که گذشت دادوستد 180 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر 2 هزار و 600 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران به ثبت رسید و شاخص کل فرابورس با رشد 21 واحدی معادل 1.8 درصد افزایش را تجربه کرد و در ارتفاع 940 واحدی ایستاد.

همچنین حاصل نقل‌وانتقالات صورت گرفته در بازارهای نه‌گانه فرابورس در این مدت مبادله 799 میلیون ورقه بهادار به ارزش 5 هزار و 602 میلیارد ریال بود که این حجم از دادوستدها در 134 هزار نوبت معاملاتی صورت گرفت.

در همین حال 79 میلیون سهم به ارزش 147 میلیارد ریال در بازار اول و 468 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 425 میلیارد ریال در بازار دوم تغییر مالکیت یافت که در هر دو بازار شاهد کاهش حجم و ارزش مبادلات بودیم.

افزون بر این؛ حجم و ارزش مبادلات در تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز در حالی حدود 30 درصد کاهش یافت که نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند افزایشی را به ثبت رسانده است. بدین ترتیب 239 میلیون سهم در بازار پایه میان سهامداران دست به دست شد که ارزش این مبادلات به 528 میلیارد ریال رسید.

همچنین در هفته ای که گذشت در بازار ابزارهای نوین مالی، جابه‌جایی 3 میلیون ورقه بدهی به ارزش بیش از 3 هزار میلیارد ریال و افزایش بیش از 100 درصدی حجم و ارزش این مبادلات، منجر به صدرنشینی اوراق بدهی در این بازار شد.

از سوی دیگر در هفته گذشته دست به دست شدن 10 میلیون ورقه به ارزش 142 میلیارد ریال در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ثبت رسید و متقاضیان و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن نیز 4 هزار ورقه تسه را معامله کردند که ارزش 299 میلیارد ریالی را رقم زد.

این گزارش می افزاید: در مجموع در بازار ابزارهای نوین مالی 13 میلیون ورقه به ارزش بالغ بر 3 هزار و 500 میلیارد ریال نقل‌وانتقال یافت که حاکی از کاهش 24 درصدی حجم و افزایش 67 درصدی ارزش مبادلاتی نسبت به هفته پیش در این بازار است.

در میان صنایع فرابورسی نیز گروه فلزات اساسی با ثبت ارزش 489 میلیارد ریالی و در اختیار گرفتن 24 درصد از سهم کل، بیشترین ارزش را در میان بازار سهام (شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، اختیار معامله خریدوفروش و بازار SME ) و اختیار سهام به دست آورده توانست در در جایگاه نخست بایستد.

همچنین گروه‌های محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قندوشکر و حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات نیز رتبه‌های دوم و سوم را از نظر ارزش معاملات خرد بازار سهام به خود اختصاص دادند.

انتهای پیام/
کد مطلب: 392348