توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
قوچ و میش اصیل ارمنی و کل و بز به زیستگاه اصلی خود بازگشتند
يکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۳
رییس اداره حفاظت محیط زیست خوی گفت: قوچ و میش اصیل ارمنی و کل و بز به منطقه حفاظت شده مراکان این شهرستان که زیستگاه اصلی آنهاست، بازگشتند.
به گزارش عرش نیوز، \'جعفر محمدپور\' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: با نزدیک شدن فصل زمستان گونه های نادر قوچ و میش اصیل ارمنی و کل و بز از مناطق ییلاقی به زیستگاه اصلی خود منطقه حفاظت شده مراکان خوی پس از پنج ماه دوری باز می گردند تا زمستانی بدون مخاطره را پشت سر بگذارند.

وی اضافه کرد: به طور معمول از اواخر اردیبهشت ماه هر سال قوچ، میش، کل و بز برای تابستان گذرانی به ییلاق های منطقه کوچ کرده و قبل از فرا رسیدن فصل سرما باز می گردند.

وی اظهار کرد: منطقه حفاظت شده مراکان خوی با مساحتی بالغ بر 100 هزار هکتار از مناطق ارزشمند حیاتی گونه های وحشی ایران است.

وی ادامه داد: منطقه حفاظت شده مراکان خوی در محدوده های استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته است و در آن براساس آخرین سرشماری بیش از چهار هزار و 400 قوچ، میش، کل و بز زیست می کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست خوی گفت: در این منطقه 239 گونه گیاهی شناسایی شده و بیش از 320 خزنده، پرنده و انواع پستانداران وحشی حیات دارند.

محمدپور افزود: وجود گونه های نادر گیاهی از جمله درختان جنگلی گلابی و رز وحشی منطقه را به یک منطقه غنی زیستی و حوضچه ژنتیکی کم نظیر در جهان تبدیل کرده است.

منطقه مراکان در 45 کیلومتری شمال شرقی خوی قرار دارد و جزء 93 زیستگاه حیات وحش کشورمان است.

منبع: ایرنا
کد مطلب: 330742