آخر و عاقبت احمدی نژاد
يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۰
تحلیلگر اسرائیلی: «زمانی که احمدی‌نژاد دفترش را ترک کند، خشمی که هشت سال است دشمنانش حفظ کرده‌اند، آشکار می‌شود تا به کار ضربه زدن به خود او بیاید. بعد از آن، همه چیز می‌تواند بدتر از امروز شود. پس از آنکه احمدی‌نژاد از ریاست جمهوری برود، حملات بیشتر و بی‌رحمانه‌تر می‌شوند.»
آخر و عاقبت احمدی نژاد

جام سیاسی: "مئیر جاودانفر" تحلیلگر صهیونیست مسائل خاورمیانه، با انتشار یادداشتی در پایگاه اینترنتی المانیتور (Al-Monitor) کوشش نموده است به زعم خود آخر و عاقبت آقای احمد‌ی‌نژاد را پس از کنار رفتن از قدرت پیش بینی کند.

 

وی برای تیتر مقاله به اصطلاح تحلیلی خود از عبارت "آیا کار احمدی نژاد به حصر خانگی می کشد؟" استفاده کرده است!

 

در بخش هایی از یادداشت مذکور که وب سایت ضدانقلاب مردمک (mardomak) ترجمه اش را بازنشر داده، می خوانیم:

 

 

 

 

««...تا شش هفته دیگر جانشین احمدی‌نژاد انتخاب می‌شود. در چنین سطح بالایی از سیاست، به نظر می‌رسد او نه تنها دفتر کارش، که زندگی سیاسی را ترک می‌کند. چیزی که برای او بدتر است این است که همه دشمنانش حالا او را در کلام و در سیاست تعقیب می‌کنند و زمانی که احمدی‌نژاد دفترش را ترک کند، خشمی که هشت سال است دشمنانش حفظ کرده‌اند، آشکار می‌شود تا به کار ضربه زدن به خود او بیاید. بعد از آن، همه چیز می‌تواند بدتر از امروز شود. پس از آنکه احمدی‌نژاد از ریاست جمهوری برود، حملات بیشتر و بی‌رحمانه‌تر می‌شوند.


احمدی‌نژاد دو راه دارد: یا الآن با همه توان از خودش دفاع کند تا از حمله دشمنانش -پس از کناره گرفتن از قدرت- جلوگیری کند؛ یا اینکه آتشش را برای روزهای کنار رفتن نگه دارد.

هردو راه منافع و مضرات خودشان را دارند.

 


فشار آوردن به دشمنان تا وقتی که قدرت را در دست دارد، از حملات آن ها جلوگیری می‌کند، اما می‌تواند رهبر جمهوری اسلامی را خشمگین کند؛ چرا که انتخابات برای او دوره حساسی است. ابن بدان معناست که پس از کنار رفتن از قدرت، او از سوی رهبر حمایت نخواهد شد.

 

نگه داشتن آتش حملات برای پس از کنار رفتن، از قدرت و نفوذ احمدی نژاد خواهد کاست. دست نزدن به حمله هم ممکن است از سوی دشمنان به ضعف او تفسیر شود. این واقعا معضل بزرگی است.

 

 

(مئیر جاودانفر)

 


اکنون به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد گزینه دفع کردن دشمنانش را برگزیده است. این شامل تهدید به افشاگری در مورد فسادهای اقتصادی است. در اوایل فوریه، احمدی‌نژاد نواری را پخش کرد که نشان می‌داد برادر "علی لاریجانی" درخواست رشوه کرده است. سایت بازتاب نیز اخیرا خبر داد که نوار مکالمه‌ای را در اختیار دارد که نشان می‌دهد محمود احمدی‌نژاد در جریان تقلب در اعلام نتایج انتخابات سال ۸۸ بوده است. گزارشی که این موضوع در آن آمده بود خیلی زود حذف شد و دفتر احمدی‌نژاد موضوع را تکذیب کرد.

 


اکنون احمدی‌نژاد نبرد را به مرحله بعد برده است: جریان برگزاری انتخابات.
برای سال‌ها وزارت کشور مسؤول اجرای انتخابات بوده است. با اینکه وزیر کشور معمولا نزدیک به رهبر بود، رئیس جمهور نیز در برخی وزارتخانه‌های مهم نفوذ داشت. مجلس ایران به خاطر نگرانی از این که محمود احمدی‌نژاد با استفاده از نفوذ خود در وزارت کشور به نفع مرد دست راست خود "اسفندیار رحیم مشایی" عمل کند، به تازگی قانون جدیدی را تصویب کرده است.


این قانون که با عنوان "اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران" تصویب شده، تأکید می‌کند که از این پس این انتخابات نه به دست وزارت کشور که به دست "هیأت  اجرایی مرکزی انتخابات" برگزار می‌شود. این هیأت از نمایندگان سه قوه و هفت نفر از چهره‌های ملی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تشکیل می‌شود. این هیأت که شامل وزیر اطلاعات، رئیس قوه قضائیه و یک نماینده منتخب مجلس است، کار خود را باید سه ماه قبل از انتخابات آغاز کند.
وزیر کشور هم باید یک هیأت سی نفره از معتمدان مذهبی، سیاسی و ملی را معرفی کند تا از میان آن ها هفت نفر عضو اصلی و چهار نفر عضو علی البدل انتخاب شوند.

 

احمدی‌نژاد تصویب قانون جدید را چالشی از سوی دشمنانش برای مقابله با خود می‌داند و به تلافی، از معرفی سی نفر نامزد خودداری کرده، کاری که دو ماه پیش از او خواسته شده است.

این واکنش احمدی‌نژاد، خشم دشمنانش را افزایش داده است به گونه‌ای که گفته‌اند او "بازی خطرناک"ی را شروع کرده‌ است و این رفتار او را "زمینه‌سازی برای فتنه پیش از انتخابات" نامیده‌اند.

 

 

شش ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، به نظر می‌رسد که احمدی‌نژاد تلاش می‌کند از روند برگزاری انتخابات و قدرت باقی مانده‌اش به عنوان ابزار خط و نشان کشیدن برای رقبای خود استفاده کند.

همینطور به نظر می‌رسد او از نفوذ سیاسی خود به عنوان یک اهرم سیاسی استفاده می‌کند تا شانس مشایی را برای تأیید شدن از سوی شورای نگهبان بالا ببرد.

 


این یک قمار است. اگر او همچنان بخواهد به بی توجهی‌اش ادامه بدهد، ممکن است که بازنشستگی‌ خود را در حصر خانگی بگذراند. این بستگی به خودش دارد.»»

 

 

(مقاله تحلیلگر صهیونیست در المانیتور)

 

(بازنشر مقاله جاودانفر در مردمک)

 

 

گفتنی است همزمان با انتشار یادداشت خیال پردازانه این تحلیلگر اسرائیلی در برخی رسانه های اپوزیسیون، از جمله وب سایت مردمک، بی بی سی فارسی (BBCPersian) با انتشار یک خبر، اساس تحلیل او را بر باد داد.

چنانکه ملاحظه فرمودید، جاودانفر با هدف بحرانی جلوه دادن فضای سیاسی ایران در آستانه برگزاری انتخابات، ادعا کرده بود که رئیس جمهور ایران برای تلافی کردن اقدامات رقبای سیاسی اش از شکل گیری هیأت اجرایی انتخابات جلوگیری می کند. اما رسانه دولتی انگلیس روز پنجشنبه 12 اردیبهشت خبر داد: «در اولین جلسه هیأت های اجرایی انتخابات که به ریاست مصطفی محمدنجار، وزیر کشور ایران، برگزار شده، هفت عضو اصلی هیأت عالی اجرایی انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شدند... مرتضی بختیاری (وزیر دادگستری)، انسیه خزعلی، اسماعیل کوثری (نماینده تهران)، محمد محمدیان (نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها)، رضا تقوی (رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه)، محمدحسن رحیمیان (نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید) و محمدمهدی زاهدی (نماینده کرمان در مجلس) به عنوان هفت معتمد اصلی هیأت اجرایی مرکزی انتخابات انتخاب شدند.

حسین مظفر، نماینده تهران در مجلس، یدالله شیرمردی، مسؤول ستاد نمازجمعه تهران، رضا آشتیانی عراقی، نماینده قم در مجلس و رضا تقی پور به عنوان عضو علی‌البدل هیأت عالی اجرایی انتخابات شده اند.»

 

 

این منبع به همین مناسبت، نموداری از کاهش سهم دولت -مشخصا وزارت کشور- در هیأت اجرایی انتخابات، رسم و در گزارش خود درج نموده است.

 

 

 

 

بی بی سی در ادامه از تعیین سی عضوی خبر داده که مئیر جاودانفر مدعی شده بود احمدی نژاد برای آزار رقبایش از معرفی آنان خودداری خواهد کرد!

این منبع گزارش داد: «شورای نگهبان فهرست سی نفره معتمدان عضو هیأت اجرایی مرکزی انتخابات، معرفی شده از سوی وزارت کشور، را بعد از چند بار رفت و برگشت تأیید کرده است.»

 

 

 

 

در مقاله به اصطلاح تحلیلی فوق، همچنین از یکسو ادعاهایی کاذب در خصوص "افشاگری های خاص رئیس جمهور" مطرح شده که دولت رسما با صدور اطلاعیه، صحت آن ها را رد نموده است؛ و از دیگرسو، گمانه موهوم "صبر نظام تا پایان دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد و سپس انتقامگیری سخت از وی" از جانب نویسنده به صورت قضیه ای حتمی جلوه داده شده است.

 

نباید فراموش کنیم که در روزهای پایانی دولت اصلاحات نیز رسانه های بیگانه و تحلیلگران وابسته به اندیشکده های امریکایی-صهیونیستی که پیروزی اصولگرایان در انتخابات شوراها و مجلس را دیده بودند، هیجان زده و هراسان پیش بینی می کردند با روی کار آمدن یک رئیس جمهور اصولگرا باید منتظر تشکیل دادگاه های صحرایی و محاکمه و مجازات سیدمحمد خاتمی و دولتمردانش باشیم.

 

ادعایی که تحرکات انتخاباتی این روزهای سیدمحمد خاتمی و همراهانش در دولت اصلاحات، می تواند محک بسیار خوبی برای سنجش میزان صحت آن و همچنین صداقت مدعیان امروزی باشد.

کد مطلب: 69697