توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تولید بیش از 5000 تن خرما در طبس
يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۴
مدیر جهاد کشاورزی طبس گفت: شهرستان طبس با سطح زیرکشت 1745 هکتار نخیلات و تولید 5487 تن محصول خرما، مقام اول سطح زیرکشت و تولید خرمای خراسان‌جنوبی را به خود اختصاص داده است.
 
عرش نیوز ؛«محمود اسدی» با بیان اینکه برداشت خرما در شهرستان طبس از اوائل شهریور آغاز و تا اواخر مهر ادامه دارد، گفت: هم‌اکنون بالغ بر 295 اصله نخل خرما در طبس وجود دارد که در باغ‌های اصلاح شده در هر هکتار 160نفر و در باغ‌های بومی در هر هکتار بالغ بر 200 نفر غرس شده است.

 
وی تعداد بهره‌بردار نخل‌کار در طبس را بالغ بر 1500 نفر اعلام کرد و افزود: میزان برداشت و تولید خرمای شهرستان طبس سال گذشته حدود 5 هزار و 487 تن خرمای اصلاح شده و بومی است که ارزش ریالی این میزان تولید 128 میلیارد ریال است.

 
مدیرجهاد کشاورزی طبس ادامه داد: ‌ارقام کبکاب، زاهدی، پیارم، مضافتی، علی‌رحمی، قصب، کرمانی و بریم از خرماهای موجود در شهرستان طبس است.

 
اسدی گفت:‌ خرمای تولیدی در طبس بر اساس نظر کارشناسان برجسته‌ی مرکز تحقیقات خرما و میوه‌های گرمسیری اهواز با کیفیت‌ترین خرماها در سطح کشور است و محصول خرمای ارقامی مانند پیارم، کبکاب و مضافتی در شهرستان طبس نسبت به مبدأ خود، کیفیت مناسب و درشت‍‌تری خوبی دارد، بطوریکه رطب مضافتی با وزن 30 گرم برای هر عدد مشاهده شده است.

 
وی ادامه داد: خرمای شهرستان بیشتر در بازارهای محلی شهرستان و دیگر استان‌ها مثل تهران، مشهد، یزد، مازندران، اصفهان و زنجان مصرف می‌شود.

 
مدیر جهاد کشاورزی طبس افزود: از 1745هکتار سطح زیرکشت خرمای شهرستان طبس 380 هکتار بومی و 1365 هکتار اصلاح شده که از سطح اصلاح شده 625 هکتار آن بارور است.

 
اسدی در خصوص برنامه‌های شهرستان در رابطه با ترویج خرما و افزایش کمیت و کیفیت خرما، تصریح کرد: اجرای طرح‌های آبیاری تحت‌فشار در نخیلات، توسعه‌ی باغ‌ها با روش‌های توزیع پاجوش ارقام اصلاح شده و توزیع نهال کشت بافت در اراضی که آب مناسب از نظر کمی و کیفی دارند، اجرای طرح حذف و جایگزینی باغ‌های فرسوده و درجه سه، توسعه‌ی کاشت ارقام نر اصلاح شده برای افزایش خصوصیات کمی و کیفی محصول، توسعه‌ی روش‌های مبارزه‌ی غیرشیمیایی به‌ویژه روش‌های مبارزه بیولوژیک و حمایت از دشمنان طبیعی آفات، توسعه‌ی روش‌های نوین تغذیه برمبنای آنالیز خاک و برگ به روش چالکود یا نوار کود از برنامه‌های جهاد کشاورزی برای افزایش کمیت و کیفیت محصول خرماست.
ایسنا
کد مطلب: 276275