توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
"ایران نه قصد مداخله در کشوری را دارد و نه مداخله‌ای را می‌پذیرد"
روحانی: ۲ نیروگاه جدید همجوار نیروگاه هسته ای بوشهر ساخته می شود
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۳۱
رئیس‌جمهور با اعلام "به‌دنبال روابط برادرانه و حسن همجواری با همه همسایگان هستیم" گفت:‌ جمهوری اسلامی به‌حق نه قصد مداخله در کشوری را دارد و نه هیچ مداخله‌ای را می‌پذیرد، ما در روابطمان به فکر منافع دو طرف هستیم.
به گزارش عرش نیوز: حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در ادامه دوازدهمین سفر استانی خود، در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان بوشهر شرکت کرد.

رئیس‌جمهور در بخش ابتدایی سخنان خود با اظهار خرسندی از حضور در جمع کارآفرینان این استان اظهار داشت: ‌بوشهر، استانی بااستعداد و با ظرفیت بسیار بالاست به‌گونه‌ای که همه چیز با همه نوع ظرفیت در این استان یافت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بوشهر از توانمندی‌های مهمی در بخش انرژی برخوردار است، تصریح کرد: تولید یک‌هزار مگاوات برق از نیروگاه اتمی بوشهر یکی از توانمندی‌های این استان محسوب می‌شود که برای توسعه این مهم ۲ نیروگاه جدید در جوار نیروگاه اتمی بوشهر ساخته می‌شود.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه استان بوشهر با کشورهای حوزه خلیج فارس همسایه است، خاطرنشان کرد: توسعه روابط حسنه میان همسایگان کشورهای حوزه خلیج فارس از سیاست‌های مهم دولت است که در این رابطه روابط تجاری و اقتصادی این کشور با استان بوشهر توسعه می‌یابد.

وی تأکید کرد: مشارکت در سرمایه‌گذاری کشورهای همدیگر از جمله راهکار‌های توسعه روابط استان بوشهر با کشورهای حوزه خلیج فارس است که این سیاست اکنون در دستور کار دولت قرار دارد. دولت تدبیر و امید به فکر تأمین منافع برد ــ برد با همه همسایگان است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه وجود امنیت و رفاه، توسعه در ابعاد مختلف را به‌همراه دارد، گفت: نزاع بین کشورها برای همه مضر بوده و هیچ نفعی عاید طرفین نمی‌شود. جمهوری اسلامی ایران ‌به‌حق نه قصد مداخله در کشوری را دارد و نه هیچ مداخله‌ای را خواهد پذیرفت و ما در روابطمان به فکر منافع دو طرف هستیم.

وی ادامه داد: اگر کسی در منطقه فکر می‌کند که جمهوری اسلامی ایران هدف دیگری دنبال می‌کند، اشتباه کرده و پیام و خواست ما تقویت دوستی با همه همسایگان به‌ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

حجت‌الاسلام روحانی با اعلام اینکه روابط کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران توسعه می‌یابد، افزود: کشورهای همسایه استان بوشهر در خلیج فارس از دیرباز با هم ارتباط تجاری، فرهنگی و مناسبات اقتصادی داشتند که اکنون این مهم تقویت می‌شود.

وی تأکید کرد: کشورهای همجوار ایران از دیرباز روابط تاریخی با کشور ما داشتند. بنده فکر می‌کنم تمام کشورهای منطقه این پیام را از دولت ایران دریافت کردند که ما به‌دنبال روابط برادرانه و حسن همجواری با همه همسایگان هستیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بوشهر یک استان تجاری و اقتصادی با بنادری فعال است، گفت: در بخش اقتصادی همواره تأکید دارم باید از بخش خصوصی استفاده کرد و بخش خصوصی باید به دولت اعتماد کرده و در این عرصه بیشتر فعالیت داشته باشد.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی در برخی عرصه‌ها مشاهده می‌شود، گفت: مطالبات معوق بانکی باید هرچه زودتر حل و فصل شود، بانک‌ها در این رابطه وظیفه سنگینی بر دوش دارند و باید مشکل معوقات بانکی را که به‌خاطر شرایط اقتصادی کشور در گذشته برای عده‌ای پیش آمده، هرچه زودتر حل و فصل کرد.

وی خروج از رکود را یکی از سیاست‌های مهم دولت دانست و افزود: برای اجرایی شدن این مهم نظرات و پیشنهادات از طریق سامانه‌های ایجاد شده دریافت کرده‌ایم که در قالب کنفرانس ملی اقتصاد این مهم بررسی شد.

رئیس‌جمهور با اشاره به برگزاری چندین همایش و کنفرانس در حوزه اقتصاد و مبارزه با مفاسد اقتصادی، گفت: بدون کمک صاحب‌نظران و کارآفرینان مسائل در هیچ حوزه‌ای حل نخواهد شد.

وی با اشاره به دشواری کار هنگام برخورد با موضوعاتی نظیر مفاسد اقتصادی اظهار داشت: تا دولت می‌خواهد در یک ماجرا مفسده‌ای را برطرف کند، آن‌قدر اتهامات می‌زنند و می‌گویند که به صندوق‌ها دست‌درازی شده و آن‌قدر شلوغ‌کاری می‌کنند تا مسئله اصلی گم شود و صدای حق به گوش کسی نرسد. دولت عقب‌نشینی نخواهد کرد و به هیچ قیمتی پا پس نخواهد گذاشت.

رئیس‌جمهور با ابراز اینکه افزایش رفاه و بهبود معیشت مردم از مهمترین سیاست‌های دولت است،‌ اظهار داشت: راهی که انتخاب شده، طبق فرمان خدا و مردم است. خداوند فرمان داده برای رفاه مردم کار کنیم و مردم هم در ۲۴ خرداد، این وظیفه و رسالت را بر دوش ما گذاشتند و ما نیز با افتخار آن را قبول کردیم.

حجت‌الاسلام روحانی تأکید کرد: بدون کمک مردم و عنایت حق در این راستا به جایی نمی‌رسیم چرا که دولت به‌تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند بلکه باید همه دست به دست هم دهند تا این مهم محقق شود.

وی با بیان اینکه همایش‌های مختلف برای بهبود اقتصاد کشور برگزار می‌شود، گفـت: همایش‌ها و کنفرانس‌ها را به خاطر تعارف و نمایش برگزار نمی‌کنیم، بلکه ما از صاحب‌نظران و همه مردم یاری می طلبیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه استان بوشهر دارای استعدادهای فراوانی است، افزود: با تصویب لایحه منطقه آزاد تجاری بوشهر گشایش جدیدی برای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در استان بوشهر انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام روحانی تولید ۷۰ درصد میگوی کشور در استان بوشهر را یک ظرفیت بسیار مهم دانست و گفت:‌ استان بوشهر در پرورش آبزیان به‌ویژه میگو جایگاه مهمی دارد و کار بسیار عظیم و بزرگی بر دوش دارد.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور باید به تولید محصولات غیرنفتی متکی شود، خاطرنشان کرد: نفت خام باید به حاشیه برود و نباید همه چیزها متکی به نفت خام باشد. کاهش قیمت نفت، ناشی از تخیلاتی است که می‌خواهند به دو سه کشور در منطقه فشار بیاورند،‌ اما شاید این اتفاق سبب خیر شود تا دولت‌ها و صاحب‌نظران با هنرمندی، تهدید را به فرصت تبدیل کنند. جبران کردن پول نفت، کار سختی نیست و اگر ما کمی با هم دوست‌تر باشیم و روابط‌مان با کشورهای دیگر بهتر باشد، می‌توانیم از فرصت موجود استفاده بهتری بکنیم.

حجت‌الاسلام روحانی با تصریح بر لزوم برنامه‌ریزی و استفاده از عقل و درایت در همه حوزه‌ها اظهار داشت: پرورش ماهی در قفس و توسعه کشت گلخانه‌ای ظرفیت مهمی در استان بوشهر است که می‌تواند این استان را توسعه و پیشرفت دهد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر ریلی شدن استان بوشهر گفت: باید راه‌آهن شیراز به استان بوشهر متصل شود چرا که برای شیراز راه‌آهن بدون اتصال به بندر باصرفه نیست. وقتی راه‌آهن به بندر وصل نشود برای آن استان صرفه‌ای ندارد و باید حتماً به بندر متصل شود.

وی با اشاره به اینکه سواحل جنوب کشور و منطقه مکران دارای ظرفیت‌های ارزشمندی است، بیان داشت: باید مشکلات این مناطق در حوزه‌های حمل و نقل، آب و سرمایه‌گذاری حل و فصل شود تا زمینه سرمایه‌گذاری در سواحل بیشتر فراهم شود.

حجت‌الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه فراهم کردن جاذبه‌های سرمایه‌گذاری یکی از مهمترین راه‌های توسعه بخش سرمایه‌گذاری قلمداد می‌شود، افزود: این دولت توجه خاصی به حوزه سلامت دارد؛ وجود زمین سالم، آب سالم و هوای سالم زمینه سلامتی زندگی مردم را فراهم می‌کند. از این نظر توجه به مسائل زیست‌محیطی از ضروریات است.

وی در خاتمه با اظهار خرسندی از بیمه شدن همه مردم کشورمان خاطرنشان کرد: با بیمه‌شدن ۹ میلیون نفر از جمعیت کشورمان اکنون تمام جمعیت از بیمه خدمات درمانی بهره‌مند هستند. سرمایه‌گذاران باید در حوزه بخش سلامت از جمله بیمارستان، تجهیزات پزشکی و صنعت بیمه برای افزایش رفاه مردم سرمایه‌گذاری کنند.

به‌گزارش تسنیم، در این نشست ابتدا سرمایه‌گذاران استان در بخش‌های مختلف، نظرات و پیشنهادات خود را برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های آبزی‌پروری، ساخت پایانه و بندر، توسعه اراضی کشاورزی و مشارکت در اجرای طرح‌های تولیدی ارائه کردند.

همچنین در این نشست روحانی را محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهور همراهی کردند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 355178